A kormány 2029-ig felfüggesztette a naperőművektől vásárolt elektromos energia árának emelkedését.
Ha az infláció meghaladja a hat százalékot, a rendelet hatályát veszti.
"A megújult piaci környezethez alkalmazkodva egy sikeres zöldenergia-támogatási programot indítunk" - jelentette be péntek este az Energiaügyi Minisztérium, hogy
Egy azonnali hatályú kormányrendelet értelmében 2029-ig felfüggesztették a naperőművekből származó áram árának emelkedését.
A rendelet január 31-én, este tíz körül látott napvilágot, és mindössze egy órával később már hatályba is lépett. A minisztérium közleménye ezzel szemben terjedelmes, jóval túlmutatva a szükséges információn, hiszen Lantos Csabáék általuk felfedezett „érdemeit” részletesen ecseteli. Hosszas, két bekezdésen átívelő magyarázkodás után, végre elérkezik a lényeghez, amelyet ügyesen, propagandisztikus formába öltve tálalnak.
A magyarországi vállalkozások költségeinek mérséklése céljából egy friss kormányrendelet lép életbe, amely 2025-től 2029-ig rögzíti az átvételi árakat. Ez a megközelítés eltér az eddig alkalmazott inflációkövető ármegállapítási gyakorlatoktól.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az átvételi árak a jövőben már nem fognak az inflációhoz igazodni, hanem rögzített szinten maradnak. A rendelet szövege világosan kifejti, hogy "a kötelező átvételi árak a tárgyévet megelőző évre megállapított szinten állnak", ami azt jelzi, hogy az átvételi árak emelkedése kizárt. De meddig érvényes ez a helyzet? Az előzőleg említett 2029-es dátum mellett a rendeletből kivehető egy másik, nehezen pontosítható időkeret is: "a veszélyhelyzet végéig, de legfeljebb 2029 végéig". Érdemes azonban megjegyezni, hogy a rendelet tartalmaz egy fontos kikötést is: amennyiben az éves infláció hat százalékra emelkedik, a befagyasztás automatikusan érvényét veszti.