A jegybanki alapítványok és cégeik összesen 30 millió forintot költöttek könyvvizsgálatokra az Állami Számvevőszék által vizsgált időszak alatt.

A 24.hu beszámolója szerint a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány, valamint annak környezetében működő, átláthatatlan befektetői hálózat egyes prominens tagjai több mint 30 millió forintot költöttek egy könyvvizsgáló cégre az elmúlt három év során. A BDO Magyarország Kft. könyvvizsgálói rendszeresen hitelesítették az éves beszámolókat, és azt állították, hogy a PADME és a kapcsolódó cégek gazdálkodása minden szempontból rendben van. Ezt követően azonban az Állami Számvevőszék (ÁSZ) vizsgálata során súlyos hiányosságokat tárt fel, és megsemmisítette az auditokat.
A BDO nemcsak az alapítvány működését segítette, hanem további cégek könyvvizsgálatát is elvégezte, beleértve az Optima Befektetési Zrt.-t, az Optima Alapkezelő Zrt.-t és a GTC Holding Zrt.-t is. A könyvvizsgálatok során általában Gaál Edmond dolgozott, azonban az Optima Befektetési Zrt. esetében Baumgartner Ferenc látta el az auditálási feladatokat. Érdekesség, hogy az Opten cégnyilvántartása szerint mindketten a BDO ügyvezetői pozícióját töltik be.
Az Állami Számvevőszék 2023 márciusában lezárult vizsgálata során felkérte a könyvvizsgálók minőségellenőrzésére, míg a minisztérium, amely korábban Pénzügyminisztérium néven működött, most pedig NGM-ként ismert, visszavonta a PADME auditját 2021-ig terjedően. Emellett Gaál Edmond könyvvizsgálói tevékenysége "nem felelt meg" minősítést kapott.
Ez nem az első alkalom, hogy a BDO zökkenőmentesen elvégzi egy NER-közeli szervezet könyvvizsgálatát. A 24.hu emlékeztet arra, hogy a 2010-es évek végén az állami energiaholding, az MVM, szakított a KPMG-vel, miután 2018-ban egy súlyos informatikai botrány robbant ki. Az eset háttere, hogy az MVM egy svájci leányvállalatán keresztül körülbelül 5 milliárd forint értékben rendelt IT-rendszert egy panamai hátterű, szlovák lakóhelyű cégtől, ami miatt a KPMG nem tudta elvégezni a társaság auditálását. Ekkor a BDO lépett a KPMG helyére, méghozzá Gaál Edmond vezetésével, aki mindössze egy hét alatt átvizsgálta a hatalmas vállalat könyvelését, és 2018. június 8-án korlátozás nélkül nyilatkozott arról, hogy a cég éves beszámolója megbízható és valós képet ad a gazdálkodásról - ahogy azt a korábban NER által be nem kebelezett Index is megírta 2018 nyarán.