4. Nemzetközi Cigány Dal Napja - a világ legnagyobb egynapos ünnepe a cigány zene és kultúra előtt!

Támogatók: MOL - Új Európa Alapítvány, NKA - Nemzeti Kulturális Alap, Belügyminisztérium Társadalmi és Esélyteremtési Főigazgatósága, valamint a Szerencsejáték Zrt.
2025. augusztus 8-án - a legendás észak-macedón énekes, Esma Redžepova születésnapján - negyedik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Cigány Dal Napját. Idén már hét ország 16 helyszíne vesz részt és 50 zenekar fellépésére kerül sor itthon és külföldön Rostás Mihály "Mazsi" (a Lakatos Mónika és a Romengo és a MazsiMó - GipsyMó zenekarok alapítója és zenekarvezetője) kezdeményezésére, a Nemzetközi Cigány és Világzenei Hálózat szervezésében. A világ legnagyobb egynapos fesztiváljának az arca idén Balogh Guszti, az oláh cigány zene egyik legkreatívabb és legkiemelkedőbb dalszerzője és énekese. A Nemzetközi Cigány Dal Napja a sokszínűséget ünnepli legendás cigány és nem cigány művészek részvételével évről-évre bővülő helyszín- és programkínálattal, ingyenes koncertekkel. A fesztivál támogatói a MOL - Új Európa Alapítvány, az NKA, a Belügyminisztérium Társadalmi és Esélyteremtési Főigazgatósága és a Szerencsejáték Zrt.
2025-ben tíz magyar városban és hat nemzetközi helyszínen közel ötven zenekar várja a közönséget egy különleges zenei élményre. "A flamenco varázsától kezdve a balkáni fúvószenekarok ritmusáig, a cigány hallgatóktól a jazzy dallamokig, a cigány kultúra életöröme, dinamizmusa és mélysége mindannyiunkat magával ragad" - hívják fel a figyelmet a szervezők. Bátorítanak mindenkit, hogy merüljön el a felejthetetlen zenei élmények tengerében, felfedezve ezzel nemcsak a cigány kultúra gazdagságát, hanem saját kulturális sokszínűségünket is.
A nem cigány zenekarok műsorának különlegessége abban rejlik, hogy repertoárjukba cigány dalokat is integrálnak, így gazdagítva előadásukat. Minden fellépés alkalmával, a zenekarok együtt, egy időben, közösen adják elő a nemzetközi cigány himnuszt, a Gelem, Gelem című dalt, ezzel is kifejezve a kulturális összetartozást és a zene erejét.
Európa egyik legszínesebb és leggazdagabb kulturális öröksége a cigányság, amely egyedülálló és folyamatosan fejlődő zenei hagyományokkal büszkélkedhet. Történelmük során a cigány közösség számtalan alkalommal gazdagította az európai zenekultúra palettáját. Nincs még egy olyan népcsoport, amely ennyire széleskörűen jelen lenne az Európai Unió minden országában, így a cigányság összetartó ereje kulcsszerepet játszik az európai közösség életében. A cigány kultúra magával ragadó sajátosságokat hordoz, miközben visszatükrözi a különböző nemzetek karakterét is, akikkel kapcsolatba került. Színes palettája a spanyol flamenco eleganciájától kezdve a szerbiai rezesbandák varázsán át egészen a nemzetközi színtérig terjed, hirdetve a romák hagyományait, nyelvét és életörömét. Különösen szembetűnő ez a kapcsolat a magyar nemzettel, amely évszázadok óta kölcsönhatásban áll a cigány kultúrával, és együtt olyan gyümölcsöző hagyományokat teremtett, mint az éttermekben hallható cigányzene, az oláh-cigány muzsika és tánc, valamint a vonós magyar népzene. E kulturális szálak összefonódása gazdagítja mind a cigány, mind a magyar identitást, és egyedi színt ad Európa zenei tájának.
Rostás Mihály, aki a "Mazsi" néven ismert, a Cigány Dal Napjának megálmodója, művészeti irányítója és főszervezője, az elmúlt évtizedek során négy kontinens több mint harminc országában lépett fel. Ő a Kossuth-díjas és Womex életműdíjas Lakatos Mónika, valamint a Romengo zenekar vezetője és menedzsere. Miközben gazdag tapasztalatokat gyűjtött különböző országok cigányzenei fesztiváljain és zenekaraival való együttműködés során, létrehozta a Nemzetközi Cigány Dal Napját, amely nem csupán egy hiánypótló kezdeményezés, hanem egy lehetőség is a nemzetközi cigányzenei együttműködések előmozdítására. E kezdeményezés keretében a Nemzetközi Cigány- és Világzenei Hálózat sokrétű tevékenységekkel igyekszik erősíteni a cigányzene globális közösségét.
Idén Debrecen ad otthont a 4. Nemzetközi Cigány Dal Napjának, amely már augusztus 7-én kezdetét veszi, számos izgalmas programmal várva az érdeklődőket. A város vibráló kultúrája és hagyományai tökéletes hátteret nyújtanak a rendezvényhez, ahol a zene és a közösség ünneplése mellett a cigány kultúra gazdagsága is bemutatkozik.
Este 19:00-tól a Romengo zenekar színpadra lép, vendégszereplésével pedig megörvendeztet minket Lakatos Mónika Kossuth-díjas művésznő. A koncert különlegességét tovább fokozza Sárközi Lajos, a Liszt-díjas hegedűművész, valamint Kökény Attila, a népszerű előadóművész. Ne hagyd ki ezt a felejthetetlen zenei élményt!
Ignacio Fajardo varázslatos hangjával, Manuel Monte virtuóz gitárjátékával, Manuel Castañeda lélekkel teli fuvolaszólamával, és Fernando Galán lenyűgöző táncmozdulataival egyedülálló zenei élményt teremtettek.
Fedezd fel a varázslatos Párkányi sétáló utcát, ahol a nyári színpad izgalmas programokkal vár! A címe: Hlavná 16, 943 01 Štúrovo, Szlovákia – egy hely, ahol a kultúra és a szórakozás találkozik. Ne hagyd ki ezt a különleges élményt!
Środkowa 181b, 34-405 Białka Tatrzańska, Woj. Małopolskie
Laguna Libre Venezia - Cannaregio 969, 30121 Velence, Olaszország.
A program szívét a cigány kultúra gazdag sokszínűsége adja, olyan előadásokkal, amelyek a nyitottság és az elfogadás lényegét hirdetik. Családbarát és felnőtt programok egyaránt várják az érdeklődőket, cigány és nem cigány művészek közreműködésével. A kísérőprogramként szolgáló esemény ízelítőt nyújt az augusztus 8-i debreceni főhelyszín kínálatából, bemutatva, milyen színes és változatos élményekkel készül a látogatók számára. Idén először, a főhelyszínen, két napon át várja a közönséget a 4. alkalommal megrendezett Nemzetközi Cigány Dal Napja, ahol a kultúra ünneplése és a közösségi élmények kerülnek a középpontba.
Program:
Csatlakozzatok hozzánk 16:00-tól, és merüljetek el a varázslatos világban, ahol Rézmíves Anikó és Tarján Veronika segítenek nektek színes arc- és csillámfestéssel életre kelteni a fantáziátokat! Készítsetek együtt csodás mintákat, és váljatok igazi mesefigurákká!
17:00 -17:45 A Hold és a Nap megszabadítása - zenés cigánymese - közreműködik: Tarján Veronika, Balogh Guszti, Mogyoró Kornél
18:00-tól 18:45-ig Szabolcsi cigánytánc oktatás Balogh Zsolt tánctanár irányításával, különleges közreműködő: Balogh Guszti.
19:00-19:45 Az Élet Hangjai: Versek zenélve, Zenék verselve - közreműködik: Csányi Dávid, Szakál Tamás, Balogh Guszti
20:00-21:00 Vojasa koncert - egy különleges utazás az urbánus oláhcigányzene világába! Ne hagyd ki ezt az élményt, amely tele van szenvedéllyel és ritmusokkal!
Közreműködik: Balogh Guszti, Bordás Péter, Balogh Gusztáv, azaz Csompi, valamint Koncsecskó Péter.