A bírói egyesület véleménye szerint a cenzúratörvény, valamint a Szuverenitásvédelmi Hivatal működése aláássa a jogállamiság alapelveit.


A Halász János nevét viselő, ironikusan átláthatóságira keresztelt törvényjavaslat a független médiát és a civil szervezeteket célozza meg, és "számos ponton sérti a demokratikus jogállamiság alapelveit, különösen a hatalmi ágak elválasztását, a jogbiztonságot és a bírósághoz való hozzáférés jogát" - olvasható a Magyar Bírói Egyesület kedden megjelent állásfoglalásában, amelyet a Telex is kiemelt. Az egyesület emlékeztet arra, hogy a törvényjavaslat kapcsán "a jogászi hivatásrend több képviselője már számos aggályt megfogalmazott", és hangsúlyozza, hogy a bírák osztják "az Ügyvédkör által szakmai szempontból tett észrevételeket" (az Ügyvédkör állásfoglalásáról korábban írtunk).

A bírói egyesület által megfogalmazott aggodalmak között kiemelkedő helyet foglal el, hogy...

A bírói egyesület hangsúlyozza, hogy az érintett jogok "súlyos mértékben korlátozódnak" azzal a tervezettel, amelyet Deutsch Tamás szenvedélyesen védett a keddi parlamenti vitában (élő közvetítésünket itt találja). A javaslat értelmében a jogorvoslat lehetősége kizárólag a Kúriához való közvetlen fordulásra korlátozódik, miközben a Kúria nem jogosult a döntések megváltoztatására. A bírák véleménye szerint...

Ez a megközelítés ellentmond a bírósághoz való jogi fordulás elvének, valamint a hatékony jogorvoslathoz való jog biztosítékainak. Ráadásul, szervezeti szempontból is súlyosan érinti a bíróságok függetlenségét, mivel "kizárja" az alsóbb szintű fórumok szerepét.

A bírák véleménye szerint a törvénytervezet olyan intézkedéseket tartalmaz, amelyek hosszú távon "komoly fenyegetést jelentenek a demokratikus intézményrendszer stabilitására és létezésére". Ennek következtében az egyesület hangsúlyozza, hogy a javaslatot "azonnali, részletes és átfogó felülvizsgálatnak kell alávetni".

Related posts