A bűncselekmény, amelybe szinte belefulladt egy elnök, egy Európai Parlamenti képviselő és egy labdarúgó, igazán különleges és szövevényes történetet rejteget.

Talán Hollywoodban sem sikerült volna olyan szövevényes történetet kitalálni, mint ami 2013-ban egy Franciaországba tartó magánrepülőgéppel kezdődött. A gépet a helyi hatóságok még a felszállás előtt lekapcsolták, és 700 kilónyi kokaint találtak rajta. A botrányba majdnem belebukott az egykori francia elnök Nicolas Sarkozy, Karim Benzema és Marie Le Pen egykori társa is, az EP-képviselő Aymeric Chauprade. A történet furcsasága, hogy a mai napig nem tudni, hogy mi is történt azzal a bizonyos repülővel.
Tizenkét évvel ezelőtt egy francia lajstromú repülőgép indult volna az anyaország felé a Dominikai Köztársaságból, a fedélzetén két pilótával és két utassal. Még a felszállás előtt egy helikopter, majd az állig felfegyverkezett rendőrök állították meg a gépet. A hatóságok a repülőn huszonhat bőröndöt fedeztek fel, amelyekben körülbelül 700 kiló kokain rejtőzött, a fekete piacon 50 millió euróra becsült értékkel. De kié volt ez a hatalmas mennyiségű kábítószer? A vallomások szerint senki sem vállalta érte a felelősséget, ám a bizonyítékok alapján úgy tűnt, hogy számos embernek lehetett köze a szállítmányhoz.
Az Air Cocaine gúnynévre hallgató történetben ugyan már jogerős ítélet is született, de a mai napig homályosak a részletei, vélhetően ennek is köszönhető, hogy az erről szóló sorozat előkelő helyen nyitott a Netflix kínálatában.
A négy férfit letartóztatásba helyezték egy dominikai börtönben, ami elég volt ahhoz, hogy a franciák gyorsan eldöntsék: nem akarnak egy ilyen embertelen helyen maradni. A bíróság ugyan a tettükért egyenként húsz év börtönbüntetésre ítélte őket, nem kellett bevonulniuk, helyette a sziget rabjai lettek. Tudták, hogy ez bár kiváltságos ajánlatnak hangzik, az ügyészség nem volt elégedett az ítélettel, így hamarosan újra a rácsok mögött találhatják magukat.
Franciaországban Pascal Fauret és Bruno Odos pilóták nemzeti hősökként éltek a köztudatban, hiszen mindketten a francia hadsereg kötelékében szolgáltak, ahol nukleáris fegyverek szállításával foglalkoztak, mielőtt a kereskedelmi légi közlekedés világába léptek volna. A közvélemény körében jelentős támogatás övezte őket, mivel sokan nem tudták elképzelni, hogy a hadsereg veteránjai bármilyen módon is részt vehetnek a kábítószer-kereskedelemben. A bírósági tárgyalások során rendszeresen megjelentek a bíróság épülete előtt, ahol lelkes híveik táblákkal és üzenetekkel fejezték ki támogatásukat.
A négy férfi eddigi élete kifogástalan volt, hiszen még a "pótpilóta" Alain Castany és az üzletember Nicolas Pisapia esetében sem bukkantak fel semmiféle gyanús jelenség a francia hatóságok nyomozása során. Éppen ezért okozott hatalmas meglepetést, amikor egy nap Franciaországban bukkant fel a két pilóta.
Kettejükkel egy kisebb csapat vette fel a kapcsolatot, aminek többek között tagja volt egy francia légiós, valamint Marie Le Pen egykori politikustársa, az EP-képviselő Aymeric Chauprade is. A tervük az volt eredetileg, hogy egy helikopter segítségével elviszik őket egy dzsungelbe, majd a vadonon átmászva jutnak el a tengerpartra, onnan pedig tovább egy csónak segítségével érkeztek volna meg a biztonságos támaszpontra. Ezt azonban elvetették. Így előrelépett a B terv, a katona egy mit sem sejtő helybéli segítségével csónakra ültette a két pilótát, majd nemzetközi vizekre érve egy vitorlásra szálltak át, onnan igyekeztek a francia fennhatóságú szigetek irányába. A szökés minden pillanatát megörökítette Aymeric Chauprade, egy fényképet pedig meg is osztott magukról az interneten, aminek köszönhetően a dominikai hatóságok rájuk is vadásznak már.
De vajon miért maradt ki a csapat másik fele az utazásból? Castany balsorsa éppen egy autóbaleset miatt alakult úgy, hogy nem volt alkalmas az útra, míg Pisapiát egyszerűen csak eléggé butaságnak tartották a helyzethez. Azóta is ott rekedtek a Dominikai Köztársaságban, és valószínűleg hosszú évekbe telik, mire ismét Franciaország földjére léphetnek.
A pilóták ellenben igen csak jól jártak a szökésükkel, még akkor is, ha a hazájukban is letartóztatta őket a hatóság. Kezdetben ugyanis hat év börtönbüntetést kaptak, de másodfokon már szabadon távozhattak az épületből. Az ügyvédjük ugyanis azzal érvelt, hogy a taxisofőrön se kérik számon, hogy nem tudja mi van az utasa poggyászában, így a pilótákat sem lehet ezért felelősségre vonni. Pascal Fauret és Bruno Odos azóta sem vezettek repülőt, ráadásul nemzetközi elfogatóparancs van érvényben ellenük a Dominikai Köztársaságnak köszönhetően.
A sorozatban Christine Saunier-Ruellan, francia nyomozási bíró, egy rejtélyes eset nyomába ered, amelyben három járat azonos pilótával és utassal indult. A vizsgálat során a bíró a pilóták kommunikációját figyelte meg, és gyanús üzenetekre bukkant, mint például a "rakomány jellege megerősítve" és a "megtettük, amit meg kellett tennünk". Ezek az információk kulcsfontosságúak lehetnek a rejtély megfejtésében.
Saunier-Ruellan internetes kutatásai során rábukkant Fauret számítógépén olyan keresésekre, amelyek az ecuadori kábítószer-kereskedelem jelenlegi állapotáról és a kapcsolódó büntetésekről nyújtottak információt. Felmerült benne a kérdés, hogy vajon ezek az információk arra utalnak-e, hogy a pilóták tisztában voltak azzal, hogy a 26 bőröndben kokain található. Azonban az üzenetek, a viselkedés és a poggyászok között nem sikerült egyértelmű összefüggéseket felfedezni.
Egy ponton Saunier-Ruellan, amikor a gépet működtető cég számláit nézte át, akkor talált rá egy ismerős névre, Nicolas Sarkozy, egykori francia elnökére. Annak érdekében, hogy megtudja volt-e bármi köze a politikusnak a céghez, vagy a pilóták kimentéséhez, bepoloskázta Sarkozy és a családtagjai telefonját.
Hát, mit is tudtál meg rólam? Hogy a feleségemmel beszélgetek telefonon. Még hogy én lennék az a kábítószercsempész, amikor soha egy slukkot sem vettem!
„Tedd egyedivé a szövegedet!” – mondta Sarkozy a sorozatban, akit láthatóan még mindig foglalkoztatnak a vádak, hiszen ezek miatt nem volt képes 2017-ben újból megmérettetni magát a pozíciójáért.
De nem ő volt az egyetlen ismert személy, aki belekeveredett a kábítószeres ügybe, az ismert francia labdarúgó, Karim Benzema neve is felmerült a nyomozás egy pontján. A csempészek főnökeként ismert, Ali Bouchareb ugyanis állította, hogy kapcsolatban áll a sportolóval, de egy gyors vizsgálat után kiderült, hogy mindez egy óriási kamu volt. Benzema igen, Bouchareb nem úszta meg a felelősségre vonást, és végül 18 év börtönbüntetést kapott.