Németországban megemlékeztek a buchenwaldi koncentrációs tábor felszabadításának 80. évfordulójáról. Az esemény során a történelmi tragédia áldozataira emlékeztek, hangsúlyozva a múlt tanulságait és a szolidaritás fontosságát a jövőben.

A weimari megemlékezésen Christian Wulff, a korábbi német köztársasági elnök is jelen volt.
Weimar városában, Németországban emlékezetes ünnepséget tartottak a buchenwaldi koncentrációs tábor felszabadításának 80. évfordulója alkalmából. Az eseményen Christian Wulff, a korábbi német elnök is jelen volt, aki beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy a radikalizálódás és a globális jobbra tolódás komoly aggodalomra ad okot.
Wulff kifejezte aggodalmát a szélsőjobboldaliként számon tartott AfD párt által generált bevándorlásellenes hangulat fokozódása miatt. A Kereszténydemokrata Unió egykori elnökeként arra hívta fel a figyelmet, hogy elengedhetetlen a demokrácia és az emberiesség védelme érdekében folytatott aktív elkötelezettség.
Egy 92 éves holokauszttúlélő, Naftali Fürst, a tábor egykori névsorolvasó helyszínén tartott megemlékezés keretében osztotta meg történetét. Gyermekkorának nehéz éveit 9 és 12 éves kora között négy különböző koncentrációs táborban töltötte, köztük a hírhedt Auschwitz falai között. Az esemény során emlékezett azokra a borzalmakra, amelyeket átélt, és hangsúlyozta a megemlékezés fontosságát a jövő generációi számára.
"Mostanra már csak nagyon kevesen maradtunk. Hamarosan végleg átadjuk az emlékezés stafétabotját. Ezzel történelmi felelősséget bízunk rátok. Emlékezzetek a nevünkben arra, amit tőlünk tanultatok, mert ti vagytok a tanúk tanúi! Járjatok vissza mindig erre a helyre, Buchenwaldba, ahol a civilizáció nullára csökkent. Maradjatok éberek a nevünkben és a mi emlékezetünkben" - mondta Fürst.
A buchenwaldi koncentrációs tábor 1937-ben nyitotta meg kapuit, és a történelme során körülbelül 300 000 ember szenvedett itt. A náci rezsim kegyetlenségei következtében legalább 55 000 fogoly vesztette életét, sokan közülük éhség, betegségek, vagy brutális orvosi kísérletek áldozataiként. A tábor nem csupán a fizikai megsemmisítés helyszíne volt, hanem a humánum teljes eltűnésének szimbólumává vált.