A Fidesz által napvilágra hozott kémgyanús ukrán, Holló István, nemrég még a párt gazdasági elitjével folytatott üzleti tevékenységet, amelynek eredményeként milliárdos állami megbízásokra tett szert.


Kocsis Máté nyilatkozata szerint a magyar elhárítás már régóta tisztában volt azzal, hogy egy ukrán férfi kémkedéssel gyanúsítható, akit nemrégiben le is tartóztattak. Érdekes módon a Fidesz már jóval korábban értesülhetett a férfi ügyéről, hiszen korábban közös üzleti vállalkozásban vettek részt a NER gazdasági elitjével. A covid-járvány idején a közös thaimasszázs cégük jelentős, milliárdos állami megbízást nyert el, azóta azonban minden nyoma eltűnt.

"Magyar Péter a Facebookon éles kritikát fogalmazott meg a Fidesz politikai stratégiájával kapcsolatban, amely szerinte hazug módon próbálja összemosni a Tiszát külföldi hírszerző szolgálatokkal. Rámutatott, hogy az ukrán kémkedéssel vádolt Holló István Orbán Viktor közeli köréhez tartozik, és évek óta közös üzleteket folytattak. A Klubrádióban szerdán már arról beszélt, hogy több fideszes politikus is részt vett Hollóval közös cégükben, ezért javasolta, hogy Kocsis Máté és a Fidesz 'udvari bolondja' foglalkozzanak ezzel a kérdéssel, hiszen az Alkotmányvédelmi Hivatal eddig nem észlelte a problémát."

Kérdés, hogy ez a nem is olyan régen még aktív céges kapcsolat miért nem tűnt fel a magyar titkosszolgáknak, ha maga a férfi nem volt ismeretlen előttük. Legalábbis a Fidesz által az utóbbi időben a Tisza párttal és Magyarral összemosni próbált kémügyben - amelyben szerdán kémkedés gyanújával el is rendelte a bíróság Holló letartóztatását - Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető kedden a nemzetbiztonsági bizottság zárt ülése után azt mondta, hogy "a magyar elhárítás hosszú ideje tudott egy Holló István nevű ukrán állampolgárról is, aki az ukrán katonai hírszerzéssel együttműködve Magyarországon az ország hadseregének és energetikai rendszerének megismerésére vonatkozó aktív hírszerző tevékenységet folytatott".

A kémkedés gyanúja egyelőre csupán feltételezés, ám az már biztos, hogy az ungvári Holló István együttműködött NER-es gazdasági nagyágyúkkal, közös vállalkozásuk pedig jelentős összegeket mozgatott, ráadásul közpénzből. Az ügy furcsa fordulatokat vett, hiszen a cég mára mintha eltűnt volna. A HVG többször is foglalkozott az érintett vállalkozással és annak tevékenységével. Legutóbb idén februárban írták meg, hogy a rendőrség és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egy éve nyomoz, de eddig semmilyen konkrét eredményt nem értek el, vagy ha mégis, azt jól titkolják - például azt, hogy van-e már gyanúsítottjuk. Az egykori Rayrai, majd Streiflow Kft. pedig már a múlté.

A Covid-világjárvány idején, amikor a helyzet rendkívüli kihívásokat támasztott, a cég több milliárdos állami megbízásokat szerzett meg, úgy, hogy figyelmen kívül hagyta a közbeszerzési szabályokat. Miután jelentős profitot realizált, gyorsan eltűnt a színről. Az ügy hátterében egy olyan vállalat áll, amely a Fidesz korábbi politikai köréhez kapcsolódik, és amely antigén-gyorsteszteket szerzett be az Állami Egészségügyi Ellátó Központon (ÁEEK) keresztül. Az ÁEEK először 2020. november 17-én kötött megállapodást a Rayrai Szolgáltató Kft.-vel, amelynek értéke 93 millió 870 ezer forint volt, és amely 30 ezer darab RapiGEN Biocredit Covid-19 antigén-gyorstesztet tartalmazott. Ezt követően, mindössze öt nappal később, 2020. november 23-án egy újabb, 1 milliárd 627,5 millió forint értékű szerződést írtak alá, amely már 500 ezer darab Biocredit Covid-19 Ag gyorstesztet foglalt magában.

A Rayrai Kft. története különös fordulatot vett, amikor a HVG korábban arról számolt be, hogy a cég, amely egykor egy kudarcos thaimasszázs vállalkozás volt, mindössze néhány hónap leforgása alatt közel kétmilliárdos árbevételű gyógyászati nagykereskedővé nőtte ki magát. Érdekesség, hogy a cég az egészségügyi piacon korábban ismeretlen szereplőként indult, mégis fideszes háttérrel rendelkezett. A sikerhez nem csupán az járult hozzá, hogy közbeszerzési eljárás nélkül kapták meg a megbízást, hanem az is, hogy az ÁEEK előlegként a vételár felét azonnal elutalta. Ez lehetővé tette, hogy a vállalatok a beszerzett termékek költségeit előlegből fedezzék, így kockázat nélkül, 100 százalékos haszonkulccsal üzletelhettek az állammal.

A cég története egy érdekes fordulattal kezdődött, amikor Kupper András, a volt fideszes parlamenti képviselő, ügyvezetőként csatlakozott a csapathoz, mindössze néhány hónappal az ÁEEK-szerződés aláírása előtt. Azóta a vállalat Steriflow néven fut, ám 2020 előtt és az ÁEEK-s szerződéseket követően sem igazán mutatott fel komoly üzleti tevékenységet. A 2020-as év különösen figyelemreméltó volt, hiszen ekkor a cég 801 milliós nyereséget könyvelhetett el, azonban a következő három esztendőben a bevételek drasztikusan csökkentek, és a vállalat veszteséges működésbe kezdett. 2024-ben végelszámolásra került sor, és a cég azóta már törlésre is került a nyilvántartásból. Ezen időszakban Holló István, akit később kémkedéssel gyanúsítottak, résztulajdonossá vált a vállalatban, éppen azon a napon, 2021 április 27-én, amikor Kupper András már régóta ügyvezetőként tevékenykedett.

A cégiratok világosan mutatják, hogy 2021 tavaszán, a jelentős állami megrendelések teljesítése előtt, egy új prominens résztulajdonos csatlakozott a céghez: Kupper András, aki a parkolási iparban jártas nagybátyjának üzlettársa, valamint Tasnádi László, a biztonsági piacon tevékenykedő volt belügyi államtitkár cége. A vállalat, amely azóta Steriflow Kft.-re változtatta nevét, 2020-as pénzügyi beszámolója alapján 879 millió forintért vásárolta meg az ÁEEK-nak értékesített gyorsteszteket. Érdekesség, hogy a tesztekből származó bevétel éppen a beszerzési költség dupláját tette ki, így a tulajdonosok számára kifizetett osztalék összegét 795 millió forintra becsülték.

A szerződés szerint 8 napon belül az eladó megkapta előlegként a vételár felét, így a Kupper-Tasnádi-cégnek a saját pénzét sem kellett használnia a 49%-os profitot biztosító üzlethez. Az ilyen profitot ellenzékben, a 2009-es H1N1-járvány idején Kupper a parlamentben még megvetette: "A kormány már egy világjárványnál is a betegeken akar keresni?" Akárhogy is, a közben Rayraiból Steriflow-ra átnevezett cég sem 2020 előtt, sem az ÁEEK-s szerződések óta nem végzett érdemi üzleti tevékenységet, és most már nem is fog. Mivel a cég 2021-ben és 2022-ben is minimális árbevétel mellett már veszteséges volt, tavaly január 1-én megindították a felszámolását, azóta pedig meg is szűnt.

Related posts