A Fidesz vezetői körében egyre nagyobb aggodalom övezi Orbánt, és többen már a Tisza győzelmét tervezgetik.


A vereség lehetősége is a számítások között szerepel, hiszen a célok között már szerepel a Tisza kétharmadának elkerülése – nyilatkozták lapunknak a Fidesz belső köreiből érkező informátorok. E szerint a párton belül egyre többen érzékelik a miniszterelnök által elkövetett hibákat. A helyzetet tovább súlyosbította az orbáni tilalmat gúnyoló, magabiztosságot sugárzó Pride eseménye is.

Júniusban sorra érkeztek a közvélemény-kutatások, amelyek – a Fideszhez közel álló Nézőpont Intézet kivételével – soha nem látott, már kétharmados előnyt mutattak a Tiszánál. Bár a fideszes vezetők még mindig a tagadás stádiumában vannak, ami érthető, hiszen szavazóiknak optimizmust kell sugallniuk, a helyzet változik. Míg Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a hónap közepén még azt hangoztatta, hogy nem találkozott megbízható felméréssel, amelyen ne vezettek volna, Lázár János már arról beszél, hogy szerinte a két politikai tömb esélyei egyenlőek.

És még csak ezután jött a Pride, ami újabb politikai gyomrossal ért fel a Fidesz, még inkább személy szerint Orbán Viktor számára. A kormányfő jó előre bejelentette, hogy nem lesz itt semmilyen felvonulás, az utolsó pillanatig büntetéssel fenyegették a szervezőket, résztvevőket, akik aztán belenevettek a hatalom szemébe: minden eddiginél többen, becslések szerint legalább 200 ezren voltak a felvonuláson, amely legalább annyira volt kiállás a kisebbségi jogok mellett, mint amennyire kormánykritikus üzenet.

Figyelemre méltó, hogy a Fidesz belső ügyeivel foglalkozó forrásaink már a Pride rendezvény előtt is jelezték: a Karmelitában komolyan számolnak a választási vereség lehetőségével. Olyannyira, hogy...

Már a gyors visszatérésnek is megvan a maga belső története.

Orbán már átélte az ellenzéki szerepet, és képes volt visszatérni a hatalomba, így nem látja véglegesnek a távozását. A kétharmados törvények által megszilárdított legfőbb ügyész, a köztársasági elnök, az Alkotmánybíróság, a Költségvetési Tanács, valamint a gazdasági helyzet mind hozzájárulnak ahhoz, hogy Magyar Péter kormányzása valószínűleg nem lesz zökkenőmentes, és négy év múlva vagy akár korábban is lehetőség nyílhat a visszatérésre, ahogy azt Lengyelországban is tapasztalhatjuk. E körülmények között nem kell tartaniuk a komoly elszámoltathatóságtól, hiszen eddig egyetlen kormányváltás során sem történt érdemi számonkérés.

Related posts