Az MCC célja, hogy a közélet női vezetőit támogassa és fejlessze. Eddig a program eredményei vegyesek voltak, ám a fideszes politikai szereplők részvétele jelentős.


Valóban, a színpadon számos fideszes politikus bukkant fel, miközben a közönség jelentős része a különböző minisztériumokból érkezett.

Az MCC évek óta a NER alternatív oktatási intézményeként működik. Az Orbán Balázs által patronált kollégiumot többek között Richter- és MOL-részvényekkel tőkésítette fel a kormány. Ez biztos anyagi hátteret jelent, az MCC csak 2023-ban 36 milliárd forint osztalékhoz jutott részvényesként.

Az anyagilag erősen támogatott és egyre szerteágazóbb tevékenységnek van egy szelete, ami 2018-ban kifejezetten női vezetők képzésére jött létre. Idővel ambiciózusabb lett a terv: Magyarország közéletének női vezetői rétegét alakítanák ki úgy, hogy kapcsolati hálót is kapnak, hiszen politikusok is részt vesznek a programban.

A képzés befejezésekor a résztvevők olyan értékes élményekkel gazdagodnak, amelyek messze túlmutatnak egy egyszerű oklevélen. Csatlakoznak egy dinamikus közösséghez, amely végigkíséri őket életük során. A program során rengeteg kapcsolatot építhetnek ki, nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is, hiszen kiváló professzorok, kutatók, politikai személyiségek és tanácsadók vesznek részt a szakmai programban. A résztvevők egy széleskörű kapcsolati háló birtokába jutnak, amelyet később saját ambícióik és tehetségük segítségével fejleszthetnek és kamatoztathatnak. Továbbá az MCC falai között mindig otthonra lelhetnek alumna státuszukkal, így lehetőségük van részt venni különböző képzéseken, előadásokon és a közösségi eseményeken – tette hozzá a képzési program vezetője, Sárkány Fanni 2023-ban.

Maga az MCC ezt írja a jelentkezők tájékoztatására, a kicsit furán csengő nevelés szót is használva:

A képzés sajátos napirendalkotó szerepe következtében a hazai sajtó folyamatos érdeklődésének középpontjában áll. Az utóbbi évek során a magyar közélet egyik meghatározó témájává vált a nők nevelése, elismerése és támogatása.

A programban való részvétel számos előnnyel járhat, hiszen a képzés befejezését követően a résztvevő hölgyek általában sikeresen elhelyezkednek a közigazgatás területén, nemzetközi szervezeteknél vagy háttérintézményeknél. Emellett sokan közülük saját vállalkozás indítására is vállalkoznak, akár egy innovatív startup formájában.

Az MCC nem engedi, hogy a diákjai a végzés után eltávolodjanak a közösségtől: a projektjeik és kezdeményezéseik támogatására az MCC kiváló infrastrukturális háttérrel, széleskörű sajtókapcsolatokkal és tapasztalt szakértők segítségével biztosít lehetőségeket – hangzik el a jelentkezők számára tett ígéret.

Tavaly szeptemberben, amikor meghosszabbították a jelentkezési határidőt az MCC Női Közéleti Vezetőképzőjére, egy figyelemfelkeltő videóval próbálták ösztönözni az érdeklődőket, hogy csatlakozzanak ehhez izgalmas programhoz.

Miután alaposan utánajártam, a következő érdekességekre bukkantam: A csoport 2023. március 5. és 9. között látogatott el Brüsszelbe. A látogatás során valószínűleg a nőnapra való tekintettel virágot kaptak Magyarország NATO-nagykövetétől.

A videó első megszólalója elképesztően boldognak tűnik, hiszen eddig soha nem volt alkalma ellátogatni Brüsszelbe, pedig már közel három éve dolgozik a Külügyminisztériumban. Az élményeit a videó végén úgy foglalja össze, hogy el tudná képzelni, miszerint "a karrierje egy részét esetleg itt Brüsszelben folytathatná". Jelenlegi pozíciója szerint a Magyarország állandó EBESZ- és ENSZ-képviseletén, valamint más bécsi nemzetközi szervezeteknél dolgozik nagykövet ügyvezető asszisztensként.

A második megszólaló megosztja tapasztalatait, miszerint egyetemi tanulmányai alatt már járt Brüsszelben, de a mostani program láttán ráébredt, hogy rengeteg új ismerettel gazdagodhat, amelyekhez korábban nem volt lehetősége hozzáférni. Korábban a Fidesz által alapított Polgári Magyarország Alapítványnál dolgozott, és részt vett a Nézőpont Intézet lengyel nyelvű sajtófigyelő tevékenységében is. Tusványoson a Fidesz külügyi titkárságának munkatársaként mutatták be, jelenleg pedig az Országgyűlés Hivatalában foglalkozik Lengyelország és a német nyelvű országok belpolitikai eseményeivel. Ezen kívül tagja a lengyel-magyar kapcsolatokat ápoló Wacław Felczak Alapítvány felügyelőbizottságának. Érdekesség, hogy az új lengyel kormány a magyar kormánnyal való megromlott viszony miatt bezáratta a lengyelországi partnerintézményt.

Az a résztvevő, aki arról beszél, hogy "nemcsak előadásokon volt lehetőségünk részt venni, de a tanulmányút során európai uniós intézményeket is meglátogattunk", ekkor az Igazságügyminisztérium munkatársa volt, előtte a Belügynél dolgozott. A látogatás után egy hónappal már Brüsszelben, az Európai Bizottságnál volt gyakornok, aztán visszatért az Európai Ügyek Minisztériumába, de most ismét Brüsszelben van, a magyar állandó képviseleten.

A negyedik megszólaló izgalmas élményeit osztotta meg, amelyeket korábbi tanulmányai során szerzett az uniós intézmények működéséről. Kiemelte, hogy a legérdekesebb rész az volt, amikor lehetősége nyílt közvetlenül beszélgetni egy EP-képviselővel – aki nem más, mint a KDNP-s Hölvényi György – és megtudni, hogyan zajlik mindez a gyakorlatban. Abban az időszakban a Tempus Közalapítvány munkatársaként a nemzetközi kommunikáció területén tevékenykedett. A Tempus célja, hogy támogassa a magyar oktatási és képzési szektort, valamint az emberi erőforrásokat az európai integráció által nyújtott lehetőségek hatékony kihasználásában. Természetesen ezen a palettán a legendás Erasmus program is helyet kapott. Jelenleg pedig egy légitársaságnál dolgozik kommunikációs menedzserként, ahol új kihívásokkal néz szembe.

Az évfolyamban akad még néhány olyan résztvevő is, aki külügyi területen dolgozik vagy dolgozott. Ugyanakkor világos, hogy a programban nem csupán minisztériumi dolgozók találhatók.

Related posts