A Magyar Bírói Egyesület álláspontja szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal működése kockázatot jelent a jogállamiság alapelveire.


A Magyar Bírói Egyesület kedden közleményben fejtette ki álláspontját az átláthatósági törvényjavaslattal kapcsolatban: állásfoglalásuk szerint a tervezet több ponton sérti a demokratikus jogállamiság alapelveit, a Szuverenitásvédelmi Hivatal hatáskörei és eszközrendszere pedig egyenesen veszélyezteti a jogállamiságot. A testület osztotta az Ügyvédkör szakmai véleményét, szerintük a törvény súlyos károkat okozhat a közéletben.

Mint írtuk, a múlt héten nyújtotta be Halász János fideszes országgyűlési képviselő A közélet átláthatóságáról című törvényjavaslatot, amellyel korlátoznák és keményen büntetnék is a külföldi finanszírozású, és a külföldről támogatásokat, adományokat kapó médiumokat, sajtóorgánumokat, civil szervezeteket, egyesületeket.

A Magyar Bírói Egyesület kedden közzétett egy közleményt, amelyben kifejtette véleményét a javaslattal kapcsolatban. Álláspontjuk szerint a tervezet több aspektusa ellentétes a demokratikus jogállamiság alapelveivel, különös figyelmet fordítva a hatalmi ágak elválasztására, a jogbiztonságra és a bírósághoz való hozzáférés jogára. A MABIE hangsúlyozta, hogy egyetértenek az Ügyvédkör által megfogalmazott észrevételekkel.

Fontos hangsúlyozni, hogy a jogrend keretein kívül működő Szuverenitásvédelmi Hivatal rendelkezik olyan széleskörű és pontosan nem definiált hatáskörökkel, valamint eszközökkel, amelyek komoly fenyegetést jelentenek a jogállamiság alapelveire.

A Magyar Bírói Egyesület legutóbbi közleményében hangsúlyozza, hogy a hivatal rendelkezhet olyan hatáskörökkel, amelyek lehetővé teszik szervezetek és egyének megfigyelését, valamint szankcionálását, mindezt pedig anélkül, hogy az érintettek számára megfelelő jogorvoslati lehetőségeket biztosítanának.

Ez ellentétes az Alaptörvényben garantált alapvető jogokkal, ideértve a tisztességes eljáráshoz való jogot és az egyesülés szabadságát is.

A szöveg kiemeli, hogy az "azon" jogorvoslati rendszer, amely kizárólag a Kúriához való közvetlen fordulást teszi lehetővé, komoly mértékben korlátozza az érintettek jogait, mivel a Kúria döntéseinek megváltoztatására nincs lehetőség. E megközelítés ellentétes a bírósághoz való hozzáférés jogával, valamint a hatékony jogorvoslathoz való jog alapelveivel, továbbá sérti a bíróságok függetlenségét is, mivel "kiiktatja" az alsóbb szintű fórumokat.

A Magyar Bírói Egyesület kiemeli, hogy az ilyen irányú jogi módosítások hosszú távon sértik a közbizalmat, nem csupán az igazságszolgáltatás működésében és hatékonyságában, hanem veszélyeztetik a demokratikus intézményrendszer szilárdságát és fennmaradását is.

A jogalkotóknak fontos felhívni a figyelmét arra, hogy a jogállamiság és az alapvető jogok védelmének érdekében elengedhetetlen a törvényjavaslat azonnali, alapos és átfogó felülvizsgálata, mivel az, a nevével ellentétben, nem rendelkezik a szükséges átláthatósággal.

"Az orosz mintára készült jogszabálytervezet számos olyan szubjektív elemet tartalmaz, amely az alkalmazása során súlyos károkat okozhat a magyar közéletben, ellehetetlenítheti olyan szervezetek munkáját, akiket a Kormány befolyásoló szervezetnek minősít" - írta a közösségi oldalán a tervezetre az Ügyvédkör.

A szervezet véleménye szerint a jogszabálytervezet súlyos következményekkel jár a magyar közélet számára. A Szuverenitásvédelmi Hivatal minősítésétől kezdve, a jogorvoslati lehetőségeken át egészen az ellenőrzések befejezéséig, ez a javasolt szabályozás képes jelentős hatást gyakorolni egyénekre és szervezetekre, befolyásolva azok életét, gazdálkodását és tevékenységét.

Az ellenzék a törvényjavaslatot politikai bosszúként, oroszországi stílusú intézkedésként és "Putyin útján tett újabb lépésként" kritizálta. Több újság szerkesztősége egyesült a javaslat ellenállásában, míg ügyvédek arra figyelmeztettek, hogy a tervezet sérti az Alaptörvényt.

Related posts