A Magyar Nemzet a bucsai tragédiát "hamis zászlós színjátéknak" titulálja.

Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, a politikai élet színpadán egy olyan figura, aki nem csupán a politikai hatalom, hanem a szórakoztató ipar világából is érkezett. Pilhál Tamás, a Magyar Nemzet szerzője, úgy véli, hogy Zelenszkij karaktere és háttere jelentős hatással van arra, ahogyan országát vezeti a kihívásokkal teli időszakban. A humor és a kreatív gondolkodás, amelyet színészi pályafutása során fejlesztett ki, nemcsak a közvélemény, hanem a politikai diskurzus formálásában is kulcsszerepet játszik. Pilhál elemzése rávilágít arra, hogy Zelenszkij elnöksége alatt nemcsak a háborús helyzet kezelésére, hanem egy újfajta politikai kommunikációs stílus megteremtésére is törekszik, melyben a közvetlenség és az empátia kiemelt szerepet kap.
A cikk, amelyben ez az idézet található, válasz a 444 "Akármi is lesz ennek a háborúnak a vége, Ukrajna már megdicsőült, Magyarország pedig megszégyenült" című írására. Ezt a témát kiemelni érdemes, mivel a bucsai civilek lemészárlását hamis zászlós műveletként emlegetni egy újabb mérföldkő a mainstream kormánysajtó diskurzusában.
A 2022 tavaszán bekövetkezett háborús bűncselekmények kapcsán már korábban is megfogalmaztak kétségeket a fideszes retorikát képviselő hangok. Az egyik jelentős nyilatkozat Bayer Zsolt szájából hangzott el, aki áprilisban a Sajtóklubban így fogalmazott: "Félve, de mégis felteszem a kérdést, nem kizárva a lehetőségeket, de a saját gondolataink szabadságát megtartva: ti tényleg biztosak vagytok abban, hogy ezt az oroszok követték el?" Ez a kijelentés rávilágít arra, hogy a hivatalos narratívával szemben alternatív nézőpontok is megjelennek a közbeszédben.
Most viszont már nem a kérdezősködés ideje van: egy az egyben nekiesnek a címlapos véleménycikkekben annak a kijelentésnek, hogy ezek a bűncselekmények nem az orosz hadsereg katonáinak művei, hanem valaki más áll a háttérben, akire aztán ráfogták az oroszokat. Ez a hamis zászlós műveletek klasszikus példája. Érdekes módon ez teljesen egybeesik az orosz kormány hivatalos álláspontjával.
Bucsa városa 2022 márciusában orosz megszállás alá került, ami mély nyomot hagyott a település történetében. Az orosz csapatok visszavonulása után sokkoló felfedezésekre derült fény: tömegsírok és brutális mészárlások nyomai kerültek elő. Az ezt követő hónapok során végzett vizsgálatok során kiderült, hogy több száz civil életét veszíthette itt, bár az ukrán hatóságok és az ENSZ eltérő számokat közöltek. Mindazonáltal mindkét vizsgálat világosan dokumentálta a városban elkövetett tömeges gyilkosságokat. A New York Times 2022 decemberében, nyolc hónapnyi alapos nyomozás után azonosította az elkövetőket: a 234. légi zászlóalj orosz ejtőernyőseit, akiket Artyom Gorodilov alezredes vezetett.