A Mol 50 milliárd forintért megszerezte a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem fenntartói jogait.


A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) által közzétett legfrissebb tájékoztatás alapján a Mol...

A BME Fenntartó Zrt. törzsrészvényeit 50 milliárd forint értékben vásárolja meg, a kifizetést pedig a következő évtized során, évenkénti részletekben teljesíti.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kiemelkedő szereplője a közlekedéstudomány, az autóipari kutatások, valamint a vegyipari kutatás és oktatás terén. Emellett a gépészeti és energetikai kutatások, például a hidrogén- és atomenergia, a körforgásos gazdaság, az újrahasznosítás, valamint a digitalizáció és IT-kutatás területén is jelentős munkát végez. Az egyetem nyolc karán több mint 20 ezer diák tanul, ami tükrözi a BME sokszínűségét és szakmai hírnevét.

Az új fenntartói modell keretein belül a résztvevő felek arra törekedtek, hogy egy stabil és hosszú távon fenntartható pénzügyi keretrendszert alakítsanak ki. Ezt a célt a BME Zrt. és a magyar állam között megkötött, 25 évre szóló keretszerződés, valamint egy 6 éves időtartamra vonatkozó finanszírozási megállapodás hivatott biztosítani.

Ezt erősítik tovább az ipari együttműködésekből, pályázati forrásokból, valamint az önköltséges hallgatói díjakból származó bevételek. Mindezek alapján a BME Zrt. szabad cash flow-ja a szereplők várakozása alapján pozitív lesz a következő években.

A magyar állam kötelezettséget vállal arra, hogy visszavásárolja a Mol BME Zrt.-ben birtokolt részvényeit, amennyiben a jogi és működési feltételek kedvezőtlen irányba változnak. Ezen kívül a magyar állam és a BME elsőbbségi részvényei révén vétójogot nyernek bizonyos fontos döntésekben, különös figyelmet fordítva a BME Zrt. részvényeinek eladására és a BME önállóságát érintő ügyekre.

Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója bejelentette, hogy a vállalat hosszú távú stratégiájának alapvető eleme a felsőoktatási intézményekkel való együttműködés fokozása, kiemelten a mérnökképzés terén.

Meggyőződésem, hogy a BME és a MOL nem csupán egy új partnerséget alakítottak ki, hanem egy inspiráló példát állítottak a hazai ipar és a felsőoktatás együttműködésének terén.

- jelentette ki Charaf Hassan, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem első embere.

Related posts