A "Pokol első hölgyének" is lehetősége nyílt arra, hogy orosz luxusfaluban találjon menedéket családjának.
Hetek óta nem érkezett hír Aszma el-Aszad, a volt szír first lady szüleiről, akik London egyik külső kerületében éltek. A szomszédok gyanítják, hogy a házaspár Moszkvába utazott, hogy lányuk, aki leukémiával küzd, mellettük lehessen. Az Aszad család, amelynek ingatlanportfóliója 15 milliárd forint értékben terjed ki az orosz főváros felhőkarcoló negyedében, valószínűleg nem ott, hanem a Barvikha nevű luxusfaluban tervezi a jövőjét, ahol számos bukott diktátor és azok családjai is megtalálhatóak.
Az elismert kardiológus, Fawaz Akhras és felesége, a nyugalmazott diplomata Sahar a London egyik külsőbb részének számító, de a szírek közt népszerű Actonban nevelték fel lányukat egy nem kirívó, de azért mégis olyan 496 millió forintra taksált sorházban. Nem sajnálták a taníttatására a pénzt, Aszma ugyanis a londoni Queen's College magániskolába járt, ahol évi közel 4,5 millió forint az éves tandíj.
Felsőfokú tanulmányait a neves londoni King's College-ban végezte, ahol az informatikai tudományok és a francia irodalom rejtelmeibe merült bele. Karrierjét a bankszektorban kezdte, és mielőtt 2000-ben férjhez ment Bassár el-Aszadhoz, a közelmúltban leváltott szír elnökhöz, a Deutsche Bank és a JP Morgan színeiben dolgozott London, Párizs és New York pezsgő pénzügyi világában. A Daily Mailnek nyilatkozó szomszédok szerint Aszma férjhezmenetele után az Akhras család dinamikája drámaian megváltozott: egyre inkább hajlamosak voltak fitogtatni gazdagságukat, miközben a korábbi közvetlen kapcsolatokat is elhanyagolták ismerőseikkel.
Sahar már rég elhagyta azt a butikot, ahol évtizedeken át vásárolt magának elegáns ruhákat, mindezek mellé pedig mindig egy Louis Vuitton táska társult. Mostanában pedig olyan pletykák terjednek, hogy a szülők a szíriai emberektől ellopott pénzeket Moszkvában költik el.
"Mind tudtuk, hogy Aszma szülei Actonban élnek, de nem háborgattuk őket, mert arról nem tehetnek, hogy egy brutális diktátor a vejük. És egyébként sem akarunk semmi illegálisat csinálni ebben az országban. Úgy hallottuk, hogy elhagyták az Egyesült Királyságot részben a saját biztonságuk érdekében, és mivel a lányukkal akarnak lenni" - mondta a lapnak egy helybéli.
A családegyesítés szempontjából jelenleg úgy tűnik, hogy ez az egyedüli lehetőség: Aszma el-Aszad, aki szír és brit kettős állampolgár, sajnos a brit kormány szerint nemkívánatos személynek számít az Egyesült Királyság területén.
A demokrácia színpadán felnőtt és magasan képzett Aszma el-Aszadtól sokan vártak nagy dolgokat, és a szír kormány is igyekezett kihasználni a benne rejlő PR-lehetőségeket. 2012-ben, amikor már egy éve dúlt a polgárháború, kiszivárgott levelezéseiből derült ki, hogy a luxus iránti vonzalma sem titok. Az elnöki palotába több tízezer font értékben rendelt bútorokat a londoni Harrodsból, emellett Párizsból további tízezer font értékben csillárokat, asztalokat és gyertyatartókat is beszerzett. Ez a fényűző életstílus ellentétben állt a háború sújtotta ország valóságával, és sokak számára megdöbbentő volt.
De azért nem szórta két kézzel a pénzt, ugyanis londoni intézőjét megkérte, hogy menjen el megnézni a Harrodsba egy leértékelt, 1,3 millió forintba kerülő vázát. Szerencséjére volt még belőle, a közvetítőtől ugyanis ez a levél jött vissza:
Megvettük, 15 százalék engedményt kaptunk. 10 hét a szállítási idő, de ma egy Armani lámpát is meg kell kapnia. Ha bármi másra lenne szüksége, kérem, jelezze!
A first lady maga is szívesen intézte a bútorbeszerzést, többmilliós berendezési tárgyak és műalkotások után is érdeklődött (a Wikileaks szerint összesen 136,5 millió forintot költött az elnöki palota berendezésére), aminek köszönhetően a Daily Mailtől ki is érdemelte a "Közel-Kelet Marie Antoinette-je" gúnynevet a "Pokol first ladyje" mellé.
De a ruházkodásra is odafigyelt, férjének golyóálló darabokat rendelt, magának gyémántnyakláncot csináltatott Párizsban, és 2,7 millió forintért hozatott magassarkút Christian Louboutintől. A közelmúltban pedig számos tárgyi bizonyíték került elő, amely a család drága ízlését támasztja alá: többek közt Givenchy, Dior, Louis Vuitton, Chanel és Hermés papírzacskókat és dobozokat, valamint seregnyi luxusautót, köztük Lamborghiniket, Ferrarikat és Rolls-Royce-okat is dokumentáltak a damaszkuszi elnöki rezidenciára és más, a családhoz kötődő ingatlanokba behatolók.
Ahogyan a Washington Post is megjegyzi, míg a szíriai nép szenvedett az éhségtől, az Aszad család mesterien elsajátította a legújabb, csendes luxus életstílust – vagyis úgy élték mindennapjaikat a legnagyobb fényűzésben, hogy ezt a világ elől gondosan rejtve tartották.
Bár a családnak közel 20 luxuslakása áll rendelkezésére a moszkvai felhőkarcolókban, a palota kényelmét élvezve, valószínűtlen, hogy egy ilyen életformát válasszanak. A magánélet és a biztonság szempontjából sem tűnik túl ésszerűnek ez a döntés. Korábban már írtunk a Rubljovkaként ismert orosz gazdagnegyedről, ahol úgy hírlik, hogy Barvikha település lehet az új otthona az elűzött elnöki családnak. A The Spectator szerzője pedig arra utal, hogy Aszadék, vagyis a volt vezetők, egyfajta különleges kiállítási darabokká válhatnak "a világ legfurcsább állatkertjében", Putyin egykori országvezetőket felvonultató gyűjteményében.
Merthogy itt lakik többek közt a volt jugoszláv elnök, Szlobodan Milosevics családja, Aszkar Akajev volt kirgiz elnök (akit a 2005-ös "tulipános forradalom" űzött el), a távollétében terrorizmusért és gyilkosságért elítélt Aszlán Abasidze, a grúziai Adzsar Autonóm Köztársaság egykori vezetője, és a 2014-ben megbukott Viktor Janukovics volt ukrán elnök is.
Errefelé a birtokok valóban lenyűgöző méreteket ölthetnek, az ingatlanok árai pedig az egekbe szöknek. Ezt jól példázza Janukovics itt található rezidenciája, amelynek értékét több mint 20 milliárd forintra becsülik – nem véletlen, hogy a rosztovi régióban is rendelkezik egy hasonlóval. Hasonlóan fényűző életstílust él meg Aszad is, akinek magánvagyonát az Egyesült Államok külügyminisztériuma 1-2 milliárd dollárra saccolja, de a valóság valószínűleg ennél sokkal grandiózusabb lehet. A Deutsche Welle értesülései szerint ugyanis akár 200 tonna arany is lehet a birtokában, a házaspár összes vagyona pedig 22 és 122 milliárd dollár között mozoghat. Érdemes megjegyezni, hogy a polgárháború kitörésekor a brit kormány csupán 50 millió dollárt zárolt, amit Aszad a HSBC bankban helyezett el. Aszad unokatestvérét, Rami Makhloufot, Szíria leggazdagabb emberének tartották, akinek vagyona 5 és 10 milliárd dollár között mozgott. Mindez arra enged következtetni, hogy az elnök saját vagyonát tekintve még bőven túlszárnyalja ezt az összeget. A két férfi kapcsolata 2020-ban megromlott, Rami Makhlouf pedig házi őrizetbe került, míg Aszad átvette az irányítást a közös cégbirodalom felett. Ezen kívül egy másik unokatestvér számláján is 3,2 milliárd dollárt foglaltak le 2016-ban, a svájci hatóságok pénzmosás gyanúja miatt, míg a spanyol és francia hatóságok hasonló intézkedéseket tettek Aszad unokaöccsével szemben, akinek 600 millió eurós, hoteleket, éttermeket és egyéb ingatlanokat magában foglaló portfóliója van.
De kell is a pénz! Rubljovkában a házakat nem (csak) riasztóberendezéssel védik, a lakók sokat költenek a biztonsági személyzetre is, akik közül sokan az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) ügynökei. Barvikha lakosainál tehát alig van Aszadékkal rokonszenvezőbb és megértőbb közösség szerte Oroszországban, és az sem mellékes, hogy itt még csak rendelni sem kell, el lehet menni személyesen megnézni a termékeket a luxusüzletekbe.
A Barvikha Luxury Village a település szívcsakrája, ahol a luxus és a divat találkozik egyedülálló módon. Itt olyan exkluzív márkák butikjai várják a fényűző életstílust kereső vásárlókat, mint a Versace, Valentino, Tom Ford, Saint Laurent, Dolce&Gabbana, Giorgio Armani, Balmain és Chopard. A híres moszkvai luxusáruház, a TsUM is jelen van, így a választék még gazdagabbá válik. Érdekes megjegyezni, hogy számos európai nagy népszerűségnek örvendő brand láthatóan fittyet hány a politikai helyzetre, beleértve Ukrajnát és az európai szankciókat is. A Leave Russia portál részletesen bemutatja, hány vállalat hirdette meg a kivonulását, vagy egyszerűen csak hallgatott a kialakult helyzetről, anélkül, hogy bármiféle lépést tett volna.
De az Aszadoknak további jó befektetésre is van lehetőségük most Moszkvában: már árulják az Armani márkás luxuslakásokat a divatházzal együttműködésben, nekik meg már úgyis van hozzá passzoló lámpájuk.