A Semmelweis Egyetem legfrissebb tájékoztatása alapján Magyarországon szamárköhögés-járvány terjedése figyelhető meg.


Az előző évhez viszonyítva jelentős növekedés tapasztalható a szamárköhögésben szenvedők számában Magyarország területén. A Semmelweis Egyetem friss közleménye alapján az országban komoly szamárköhögés-járvány bontakozott ki.

Közleményt adott ki a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központja, melyben arról írnak, hogy ebben az évben eddig 1127 szamárköhögéses megbetegedést jelentettek, miközben 2023-ban az esetek száma nem haladta meg a 20-at se.

Mindez azt jelzi, hogy jelentős szamárköhögés-járvány zajlik országunkban

- A közleményben található információk alapján.

A legfrissebb adatok szerint a megnövekedett esetszám minden korosztályban észlelhető, de különösen aggasztó a helyzet az 1 év alatti csecsemők, a 40-49 éves felnőttek és a 60 év feletti idősek körében. A betegség terjedése a köhögés során keletkező, levegőben szálló nyálcseppeken keresztül történik. Érdemes megjegyezni, hogy a fertőzést akár tünetmentesen is hordozhatjuk, ami tovább növeli a betegség elterjedésének kockázatát. A fertőzés első két hetében a megbetegedés valószínűsége a legmagasabb, de megfelelő gyógyszeres kezelés mellett a veszélye csökkenthető.

Mindenki számára, akinek a szamárköhögés gyanúja felmerül, rendkívül fontos, hogy az előírt antibiotikumos kezelés időtartama alatt kerüljék a csecsemők és a fokozottan érzékeny egyének társaságát, mivel ők könnyebben megbetegedhetnek, és súlyosabb tüneteket mutathatnak.

- emelték ki.

A szamárköhögés egy rendkívül fertőző légúti betegség, amely a tüdőt és a légutakat támadja meg. A fertőzés után általában 7-10 napon belül kezdenek megjelenni a tipikus tünetek.

A megelőzés szempontjából a gyermekek öt különböző oltást kapnak, de az országos tisztifőorvos hangsúlyozza, hogy "ajánlott a várandósok számára a szamárköhögés elleni emlékeztető oltás, mivel ez a védelem az újszülöttekre is kiterjed".

A nyilvánosságra hozott információk alapján 2022 során a 2013-ban bejelentett esetek közül 365 ember kényszerült kórházi ellátásra. E csoportban 110 csecsemő, 86 gyermek 1-4 éves kor között, valamint 128 felnőtt, akik 30 évesnél idősebbek voltak, szerepeltek. A 2011 és 2022 közötti időszakban összesen 103 halálesetet regisztráltak, melyből 69 csecsemő, míg 25 esetben 60 évnél idősebb felnőttekről van szó.

Related posts