A választások időpontjánál is lényegesebb kérdés, hogy jut-e elegendő forrás a Fidesznek az osztogatásra, hiszen a kilátások tekintetében csupán a közvélemény hangulata romlik.


A Tisza mellett az előrehozott választások kérdésének napirenden tartása, valamint ennek elkerülése is középpontba kerül, de a legfontosabb feladat a pártépítés lesz 2025-ben. A Fidesz számára pedig kulcsfontosságú a gazdaság élénkítése és saját bázisának megőrzése. Milyen kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe a magyar politika és a választók az új év kezdetén?

A Fidesz számára 2024 nem éppen a siker éveként vonul be a történelembe, és a következő hónapok is komoly kihívások elé állítják a pártot. A februári kegyelembotrány óta a biztos szavazók körében 15 százalékos visszaesést tapasztaltak, ami aggasztó jel a kormánypárt számára. Az előrejelzések alapján szinte biztos, hogy az új év első felében továbbra is súlyos gazdasági problémák terhelik az országot, amelyek megoldása egyelőre nem látszik. Palócz Éva, a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet vezérigazgatója is hangsúlyozta, hogy a gazdasági helyzet javulása nélkül a politikai tájékozódás is nehezebb feladat elé állítja a kormányzatot.

Az uniós források kimerülése már 2024-ben is érezhető következményekkel járt, és várhatóan a 2025-ös gazdasági növekedést is mérsékelni fogja.

Orbán Viktor miniszterelnök optimistábban látja a jövőt, sőt a 2025-ös évvel kapcsolatos várakozásait egyenesen fantasztikusnak nevezte. A kormány 3-4 százalékos növekedésre számít, de a gazdasági szakértők szerint valószínűbb, hogy ez ennél kisebb lesz, ráadásul legkorábban a harmadik negyedévben kezdődhet érdemi javulás a mutatókban. "Addig pedig csak stagnálás vagy nagyon enyhe emelkedés várható, igaz, a munkanélküliség is alacsony szinten marad" - mondja Palócz.

A gazdaság teljesítményének jelentősége nem csupán a közvélemény általános állapota miatt kiemelkedő, hanem a választási kampányok szempontjából is kulcsszerepet játszik. Az utóbbi időben egyre inkább a politikai diskurzus középpontjába került az idénre tervezett előrehozott választás kérdése. Bár a kormány és a Fidesz határozottan cáfolja ezt az elképzelést, Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc is hangot adtak követeléseiknek. Jelenleg azonban a legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy a voksolás nem kerül előrehozásra, és a hagyományos időpont szerint, 2026 tavaszán zajlik majd le.

És azt is valamennyire biztosra lehet venni, ahogy az előző választás előtt, most is valamilyen osztogatással próbálja bebiztosítani a győzelmét a Fidesz. Emlékezetes, a 2022-es választás előtt is több mint ezermilliárd forintot fordított erre a kormány: kaptak teljes évre szóló szja-visszatérítést a családosok, előrehozták az akkor még csak részleges 13. havi nyugdíj kifizetését, hathavi fegyverpénz ütötte a rendvédelemben dolgozók markát, a vállalkozásokat pedig olcsó hitellel segítették. Az áldásból szinte csak a legalsó rétegek maradtak ki, rajtuk kívül talán csak a 25 év feletti aktív egyedülállóknak, valamint az élettársi viszonyban élő gyermektelen felnőtteknek nem jutott semmilyen kedvezmény. Nem is maradt el az eredmény:

Az osztogatás és a 2022-es választások előtt másfél hónappal kirobbanó ukrajnai háború – vagy inkább az eszkalációval való félelemkeltés – újabb kétharmados győzelmet eredményezett a Fidesz számára.

"Az idei költségvetés nem biztosít fedezetet egy ilyen jellegű kiadásra" - nyilatkozza Ranschburg Zoltán, a Republikon Intézet vezető elemzője. Hozzáfűzi, hogy ennek ellenére várhatóan megvalósul majd valamilyen népszerűségnövelő intézkedés, de ennek megvalósítása inkább 2025 végére vagy 2026 elejére tehető.

Related posts