A választások során a legfontosabb kérdés most az, hogy vajon elindulhat-e a Tisza és Magyar Péter.


A bennfentes kereskedelem vádja egyre inkább a középpontba kerül, és bár Magyar határozottan elutasítja ezt a vádaskodást, az MNB mégis alaposan utánajár a kérdésnek.

Orbán Viktor miniszterelnök nem adott egyenes választ arra a kérdésre, hogy a Tisza Párt részt vehet-e a közelgő országgyűlési választásokon. Az ÖT című podcastban többször is hangsúlyozta, hogy a Tisza Párt szuverenitásvédelmi kihívásokat jelent, és véleménye szerint nem is magyar érdekeket képvisel, hanem inkább brüsszeli befolyás alatt áll.

A mondat első fele súlyos állítás: a törvények értelmében ugyanis a pártok nem fogadhatnak el külföldi támogatást, és emiatt még a választásból is kizárhatják őket. Magyar Péter állítása szerint nem kap külföldi pénzt a pártjuk, a műsorban Orbán sem állt elő bizonyítékkal ennek az ellenkezőjéről.

Annyit osztott meg, hogy a Tiszához áramlik a pénz, "felbukkantak a baloldali oligarchák, ráadásul ott van az Európai Unió is."

Magyarázatnak kevés, amit mondott, hogy az Európai Unió a költségvetéséből "10 milliárdnyi összeget" osztott szét a tagállamokban a pártok között, hiszen a Fidesz ugyanúgy az Európai Parlamentben ül, mint a Tisza, és nemcsak a Néppárt, de a Patrióta frakció is komoly összeget kapott.

Megkérdeztük a Kormányzati Tájékoztatási Központot, hogy mire alapozta a miniszterelnök a külföldi finanszírozást, folyt-e titkosszolgálati vizsgálat a Tisza Párt ellen, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ, ahogy arra sem, hogy milyen uniós forrásról beszélt Orbán, ha nem arról, amiből a Patriótákat is támogatták.

Hont András megkérdezte, hogy a Tisza Pártot román példára kizárják-e a választásokból. Erre a válasz az volt, hogy ez nem Románia, ahol utólagos törvényalkotással manipulálnák a helyzetet. Itt jogszabályok léteznek, amelyeket mindenkinek tiszteletben kell tartania.

Romániában az Alkotmánybíróság tavaly érvénytelenítette az elnökválasztás eredményét, mivel a Legfelsőbb Védelmi Tanács jelentése arra utalt, hogy Călin Georgescu győzelme mögött Oroszország manipulációs technikái állhattak. Idén pedig már azt is megállapították, hogy Georgescu nem vehet részt a választásokon.

Hont rákérdezett Orbán szavaira, kíváncsian tudakolta, mit is takarnak pontosan ezek a kijelentések. A miniszterelnök azonban megismételte a választ, hangsúlyozva, hogy a törvények betartása elengedhetetlen. Amikor arról érdeklődtek, mi történik, ha a Tisza nem tartja be ezeket a szabályokat, Orbán úgy reagált, hogy...

A helyzet még mindig nem volt teljesen világos, amikor érkezett egy további kérdés, amely rávilágított, hogy a Tisza elindulásával számolnak. Orbán erre úgy reagált: „Azt várom, hogy mindenki, aki betartja a jogszabályokat és szeretne részt venni a választásokon, elindul. Az, hogy a Tisza brüsszeli párt, ezen nem változtat. Ha van egy kis eszük, jogilag úgy kell intézniük a dolgokat, hogy ne ütközzenek a magyar törvényekbe.”

Hont egyébként adta Orbán alá a lovat, azt is megkérdezte, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal miért az Átlátszóval "szórakozik", mikor "itt van egy ismeretlen politikai projekt a szemünk előtt". Erre kezdett el Orbán arról beszélni, hogy ez szerinte is szuverenitásvédelmi probléma.

Related posts