A Föld hőmérséklete átlépte az 1,5 fokos küszöböt, ezzel megkezdődött a pusztító láncreakció, amelynek első dominója már eldőlt.
Az európai Copernicus ügynökség megerősítette, hogy
2024 a valaha regisztrált legmagasabb hőmérsékleteket hozta el, megdöntve ezzel minden korábbi rekordot.
A földfelszíni átlaghőmérséklet 1,6 Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás előtti szintet, miközben az üvegházhatású gázok kibocsátása új csúcsot ért el.
Ez az év különleges mérföldkő, hiszen először tapasztaljuk, hogy az átlaghőmérséklet átlépte a 2015-ös párizsi klímaegyezmény által megfogalmazott 1,5 Celsius-fokos küszöböt.
Carlo Buontempo, a Copernicus program vezetője kifejezte aggodalmát a helyzet komolyságával összefüggésben:
Őszintén szólva, lassan kifogyok a metaforákból, amelyekkel megmagyarázhatnám a felmelegedést, amelyet tapasztalunk
Kiemelte, hogy a tavalyi éghajlati katasztrófák láncolata világosan összefügg a szén-dioxid és a metán szintjének növekedésével.
A Copernicus adatai alapján a 2015 és 2023 közötti időszak a feljegyzések történetében a tíz legmelegebb évnek számít. Patrick McGuire, a Readingi Egyetem éghajlatkutatója hangsúlyozta, hogy...
A 1,5 Celsius-fok elérése olyan, mintha egy pusztító láncreakció első dominóját látnánk leesni. A tűzzel játszunk. Minden töredék fok intenzívebb viharokat, hosszabb aszályokat és halálosabb hőhullámokat szabadít el.
Fontos hangsúlyozni, hogy a legújabb adatok nem feltétlenül tükrözik a párizsi megállapodás végleges megszegését, hiszen annak céljai hosszú távú, több évtizedes átlagokra építenek. Ugyanakkor az éghajlatváltozás felgyorsuló folyamatai komoly aggodalmakat keltenek, különösképpen azért, mert
a világ óceánjai a vártnál lassabban hűlnek le az El Niño jelenség után.
Tim Lenton, az Exeteri Egyetem éghajlatváltozási és földrendszertudományi tanszékének vezetője hangsúlyozta, hogy "a legszembetűnőbb különbség az, hogy 2024 nagy része jóval melegebb volt, mint 2023". Továbbá megemelte, hogy...
Ez az éghajlat destabilizálódásának egyértelmű jele - egy kevésbé stabil rendszer nagyobb és tartósabb ingadozásokon megy keresztül.
A Copernicus jelentése alapján az emberi tevékenység által előidézett éghajlatváltozás volt a 2024-es szélsőséges hőmérsékletek legfőbb okozója. Ugyanakkor nem elhanyagolható az El Niño jelenség hatása sem, amely szintén hozzájárult a helyzet súlyosbodásához. 2024-re várhatóan enyhülés tapasztalható az El Niño hatásának mérséklődése révén, de Samantha Burgess, a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központjának szakértője figyelmeztet, hogy az idei év valószínűleg még mindig az eddigi három legmelegebb év közé fog kerülni.
A 2023-as év során a globális légköri vízszint soha nem látott magasságokba emelkedett, 5 százalékkal túllépve az 1991-2020-as időszak átlagát. Burgess megjegyzése szerint ez a jelenség "példátlan mértékű hőhullámokat és intenzív esőzéseket idézett elő, amely emberek millióinak szenvedését okozza".