A magyarországi drogfogyasztás terén egyre aggasztóbb jelek mutatkoznak, amelyek figyelmeztetnek minket a helyzet súlyosságára.


Az Országos Lakossági Adatfelvétel az Addiktológiai Problémákról (OLAAP) legfrissebb kutatása szerint a magyarországi kábítószer-fogyasztás jelentősen emelkedett 2019 és 2023 között. A négyévente elvégzett felmérés eredményei, melyeket a múlt év végén tettek közzé, komoly aggodalomra adnak okot a szakértők körében - írta a Népszava.

Paksi Borbála, a kutatás vezetője kiemelte a legfontosabb változásokat:

Az életük során valaha tiltott drogokat kipróbálók aránya 7,9%-ról 11,1%-ra emelkedett. Az utolsó évben tapasztalt fogyasztás 2%-ról 3%-ra nőtt, és az aktuális, azaz az elmúlt hónapban történt használat is jelentős növekedést mutatott, hiszen 1,2%-ról 2%-ra ugrott.

A kábítószerek népszerűségi rangsora változásokon ment keresztül. A marihuána továbbra is a lista élén áll, és egyre szélesebb körben elterjedt a használata. Érdekes módon a szintetikus kannabinoidok, mint például a herbál és a biofű, mostanra megelőzték az ecstasyt, így a második helyre léptek előre. Ezzel szemben a kokain és a heroin fogyasztása egyértelmű csökkenést mutat.

A kutatás megállapításai összhangban állnak a Drog Fókuszpont 2022-es jelentésével, amely már 2010 óta figyelemmel kíséri a szerhasználati szokások alakulását. A jelentés hangsúlyozza az új pszichoaktív anyagok előretörését, miközben a klasszikus drogok használatának csökkenését mutatja a problémás felhasználók körében.

Paksi Borbála rámutatott, hogy a tényleges fogyasztási adatok valószínűleg meghaladják a mért értékeket.

A drogfogyasztók a társadalom egyik legnagyobb elutasítottságával küzdő csoportjába tartoznak, amelynek mértéke már 86,3%-ra emelkedett. Ez a helyzet jelentősen megnehezíti a helyzetük pontos felmérését, mivel sokan hajlamosak eltitkolni a szerhasználatukat a stigma és a negatív megítélés miatt.

- Fejtette ki a kutató.

A szakértők új, innovatív módszertani megközelítések alkalmazásával igyekeznek finomítani a felmérések megbízhatóságát. Az anonimitást jobban biztosító technikák révén végzett becslések alapján például a marihuána kipróbálási aránya a hivatalos 9,5%-os érték helyett akár 36,9%-ra is rúghat, míg a szintetikus kannabinoidok esetében ez az arány a hivatalos 3,2% helyett 30,9%-ra tehető.

Aggasztó jelenség figyelhető meg a fiatalok körében: az első kipróbálás átlagos életkora folyamatosan csökken, és jelenleg körülbelül 18 évre tehető. Ez 1,5 évvel alacsonyabb, mint a 2001-es adatok alapján.

Ez a helyzet azért okoz gondot, mert a fiatal korban elkezdett drog- vagy alkoholfogyasztás jelentősen fokozza a későbbi problémás használat valószínűségét.

- figyelmeztetett Paksi Borbála.

A kutatás során a COVID-19 járvány, valamint egyéb társadalmi kihívások, mint például a háborúk és az infláció, lehetséges hatásait is elemezték. Érdekes módon, a vizsgálat nem tárt fel közvetlen kapcsolatot ezen jelenségek és a drogfogyasztás növekedése között.

A fogyasztók között nem észleltünk magasabb szorongási szintet a felmerült problémák kapcsán; sőt, bizonyos esetekben még alacsonyabb értékeket is regisztráltunk a nem fogyasztókhoz viszonyítva.

- összegezte Paksi Borbála, kiemelve, hogy a növekvő fogyasztási ráta hátterének alaposabb megértéséhez további kutatások elvégzése elengedhetetlen.

Related posts