Ahhoz képest, hogy Orbán úgy véli, Matolcsy György könnyen támadható, a nyomozás az MNB-ügyben meglepően lassan halad.

Ez a mostani botrány nem a legelső a sorban: 2016-ban egy szélsebes feljelentésáradat indult az MNB alapítványain keresztül kiáramló pénzek miatt, legfőképp hűtlen kezelés gyanújával. Az akkori ügyekből azonban nem született jelentős eredmény, volt olyan eset is, amelyet mindössze három nap alatt lezártak a hatóságok.
Lendületesen reagál Matolcsy György és fia, Matolcsy Ádám a jegybank alapítványainál feltárt súlyos gazdálkodási anomáliákra, amelyeket az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése tárt fel. Nem csupán a jelentést, hanem annak szerzőjét, a számvevőszék elnökét is célkeresztbe állítják.
A korábbi jegybankelnök véleménye szerint az Állami Számvevőszék komoly szakmai mulasztásokat vétett, és a jelentés etikailag kifogásolható, valamint módszertani szempontból is hiányos. Ezzel kapcsolatban felmerül a kérdés az ÁSZ vezetőjének alkalmasságával kapcsolatban is. Hozzáteszi, hogy az alapítványi vagyon továbbra is létezik.
Matolcsy az MNB-alapítványok 2016-os botrányának idején is kizárólag blöffnek minősítette a helyzetet, valamint az ellenzék politikai támadásainak bélyegezte a történteket.
Matolcsy György 2013. március 4-én lett a jegybank elnöke, év végére pedig létrehozták a Pallas Athéné Alapítványokat. Ezek hosszú időn át átláthatatlanul működtek, pereskedésre és alkotmánybírósági döntésre volt szükség, hogy nyilvánosságra hozzák megkötött szerződéseiket. Az eredeti elképzelés az volt, hogy a jegybanktól az alapítványokhoz kerülő pénz nem közpénz, így senkinek semmi köze ahhoz, hogy mire költik.
A 2016 tavaszán napvilágra került szerződések tükrében világosan látszik, hogy a titkolózás mögött nem álltak véletlen egybeesések.
Rengeteg pénz ment ki - de a legnagyobb botrányt az okozta, hogy Matolcsy György unokatestvérének érdekeltségei mennyit kaptak.
az alapítványok a jegybanki alapkamatnál alacsonyabb kamatra kötöttek ott le pénzt (Szemerey bankja Szemerey cégét is hitelezte, de 400 milliós hitelt kapott Matolcsy Ádám egyik cége is).
a BanKonzulting havi 750 ezerért készített gazdasági elemzéseket az alapítványoknak. Egy későbbi körben kiderült ezek tartalma is, erősen vitatható, hogy volt-e bármi értelme az anyagoknak.
Ez váltotta ki a legnagyobb felháborodást, mivel napvilágot látott, hogy a Szemerey érdekeltségébe tartozó VS.hu-t kiadó New Wave több mint 500 millió forintnyi pályázati támogatást nyert el az alapítványoktól.
2016-ban talán nem kapott akkora figyelmet, de egy fontos aspektusra érdemes felhívni a figyelmet: a New Wave, amely Matolcsy Ádám barátjához, Száraz Istvánhoz köthető, kulcsszerepet játszott. Ezzel a háttérrel sikerült "megszerezni" az Origót, és több milliárd forintos forrást biztosítottak a jegybank kommunikációjának irányítására.
Ehhez képest a 70 millió forint, amellyel a Matolcsy Györgyről író szerzőt támogatták, valósággal bagatell összegnek tűnik.
Amikor Bárándy Gergely MSZP-s képviselő 2016 májusában a Parlamentben szembesítette Matolcsy György jegybankelnököt a rokonoknak juttatott pénzzel, ő válaszul azt mondta, "blöff, blöff, blöff".
Az alapítványi források elosztása, különösen a VS esetében, olyan körülményeket teremtett, amelyek miatt a hírek szerint többen is különféle jogi lépéseket tettek.
A rendszeres bejelentéseiről híressé vált Tényi István sem tétlenkedett,
A rendőrséghez és az ügyészséghez benyújtott feljelentések nyomán vagy megkezdődött a nyomozás, vagy nem, de még ha el is indult, az érdemi eredmények elmaradtak.
A svábhegyi luxusvilla megvásárlásának például két körben futott neki az V. kerületi rendőrkapitányság. Ott az alapállítás az volt, hogy a PAGEO legalább 100 milliót spórolt volna, ha egy másik cégen keresztül veszi meg az ingatlant. Tényi feljelentése után 2015 szeptemberében elkezdett nyomozni a rendőrség, majd egy hónappal később megszüntette az eljárást.
Egy 2016. májusi jelentés alapján a nyomozás újraéledt, mivel a hatóságok megállapították, hogy "a nyomozó hatóság nem végezte el a tények lehető legteljesebb feltárását célzó szükséges és lehetséges nyomozási lépéseket, így az ügy érdemi elbírálásához további nyomozási intézkedések végrehajtása szükséges".
A nyomozás végéről nem találtunk beszámolókat, úgyhogy feltételezhetően nem jutottak semmire. (Különös színt adott az egésznek, hogy Polt Péter legfőbb ügyész felesége több alapítvány kuratóriumában is benne ült.)
Az okirat hamis felhasználásának gyanúját is vizsgálták, de nem állapítottak meg bűncselekményt.
Az Együtt párt hűtlen kezelés gyanújával kapcsolatos feljelentésére mindössze három napot szánt az ügyészség. Szigetvári Viktor, a párt elnöke, 2016. április 25-én nyújtotta be a feljelentést, amely a VS-t kiadó New Wave-hez kötődő több mint félmilliárd forintos ügyletet, valamint Matolcsy György személyéről szóló könyv kiadását érintette. A Fővárosi Főügyészség április 28-án már el is vetette a bejelentést.
Szigetvári dühösen reagált a helyzetre. A Transparency International által tett feljelentést az ügyészség nem vette komolyan, és nem indított vizsgálatot. A nekik küldött válaszban azt közölték, hogy az ügyészség más, hasonló tartalmú beadványok alapján már foglalkozott az esettel, és arra a megállapításra jutott, hogy bűncselekmény nem történt.
A Transparency nem tudta, kinek a feljelentésére hivatkoznak, és hiába tett ezek után feljelentést a rendőrségen, onnan is lepattant.
Egyvalami történt: az ügyészség a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz fordult amiatt, hogy az alapítványok nem írtak ki közbeszerzési eljárást, és 63 szerződés vizsgálatát kérte.