A magyar kormány tárgyalásokat folytat az amerikai atomerőművek telepítéséről, ami új lehetőségeket nyithat meg az ország energiaellátásában.


Pénteken Washingtonban Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára és John Coale, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának európai ügyekért felelős főigazgatója áttekintették a magyar-amerikai kapcsolatok kétoldalú kérdéseit. A megbeszélés középpontjában a kettős adóztatás problémája, az energetikai együttműködés lehetőségei, valamint az ukrajnai konfliktus rendezésére irányuló amerikai erőfeszítések álltak.

Magyar Levente az MTI-nek nyilatkozva kiemelte, hogy a tárgyalások során fontos téma volt az amerikai szankciók kérdése, amelyek közvetetten hatással vannak a paksi erőmű-beruházásra és annak kivitelezésére. John Coale megerősítette, hogy az amerikai kormányzat foglalkozni fog a magyar fél kérésével, miszerint a Paks2 projektet mentesítsék a szankciók közvetlen és közvetett következményeitől - tette hozzá a magyar politikus.

Atárgyaláson szóba került annak lehetősége is, hogy a további magyar energiaszükséglet kielégítése érdekében magyar-amerikai atomenergetikai együttműködésben amerikai nukleáris technológia is megjelenhet Magyarországon, akár üzemanyag, akár további kis erőművek építése formájában.

A közelmúltban nem ez az első alkalom, hogy hasonló elképzelések kerülnek előtérbe. Justin P. Friedman, az amerikai külügy nukleáris energetikai versenyképességért felelős szenior tanácsadója egy háttérbeszélgetés során kifejtette: "Magyarország villamosenergia-fogyasztása erősen importfüggő, ezért a függőség csökkentése érdekében a tervezett Paks II. projekt mellett több helyszínen is szükség lehet kis moduláris reaktorok telepítésére. Az Egyesült Államok ezen a területen szívesen nyújtana támogatást Magyarországnak."

A Portfolio által hivatkozott szakértő március végén egyértelműen megnevezte, hogy melyik amerikai vállalat termékeit érdemes beszerezni. Ezt az álláspontot április közepén Robert Palladino ügyvivő is megerősítette, szintén a Westinghouse nevű óriáscégre utalva. Az Egyesült Államok budapesti képviselője meglehetősen nyíltan kifejtette, hogy...

amerikai LNG-t kellene vennie, illetve kis atomreaktorokat kellene építenie a magyar kormánynak.

A magyar-amerikai konzultációk során napirendre került a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény megújítása, amelyet a Biden-adminisztráció korábban érvénytelenített – tájékoztatott Magyar Levente. Hozzátette, hogy egy ilyen megállapodás újbóli hatályba lépése jelentős mértékben hozzájárulna a befektetők Magyarország iránti bizalmának megerősítéséhez.

A tárgyaláson szóba került a Magyarország határain kívül élő magyarok helyzete is. Az államtitkár elmondta, hogy a kérés lényege az, hogy ezek az érintett magyar állampolgárok azonos feltételekkel élhessenek a magyarországiakkal, amikor az Egyesült Államokba történő beutazásról van szó, könnyített feltételek mellett.

John Coale, az amerikai oldal képviselője, részletes elemzést nyújtott az ukrajnai helyzetről - tájékoztatott az államtitkár. Elmondta, hogy az amerikai partnerek szerint a jövő hét folyamán várható egy "tiszta kép" az orosz és ukrán békeszándékokról. A Nemzetbiztonsági Tanács főigazgatója azonban nem mutatott túlzott optimizmust a megállapodás mielőbbi létrejöttét illetően, mivel egyelőre hiányzik a szükséges kompromisszumkészség mindkét fél részéről.

Az államtitkár azt is hangsúlyozta, hogy Magyarország a békefolyamatban konstruktív szerepet játszik, és amerikai értékelés szerint is az egyetlen olyan európai uniós tagállam, amelyik az amerikaiakkal összhangban dolgozik a békéért.

Magyar Levente a csütörtöki és pénteki washingtoni megbeszéléseit összegezve úgy fogalmazott, hogy ezek hangvételén keresztül is érzékelhető volt a kétoldalú kapcsolatok erőteljes javulása. Hozzátette, hogy John Coale Magyarországot az Egyesült Államok legfontosabb európai politikai szövetségeseként jellemezte.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára csütörtökön egyeztetett Christopher Landau-val, az Egyesült Államok külügyminiszter-helyettesével. A találkozó célja a két ország közötti kapcsolatok megerősítése volt, valamint a jövőbeli együttműködés lehetőségeinek megvitatása.

Related posts