Az AI keresztapjaként ismert szakember figyelmeztetett, hogy a mesterséges intelligencia fejlődése előre nem látható következményekkel járhat, és akár 30 éven belül is komoly fenyegetést jelenthet az emberiség számára.
A mesterséges intelligencia területének egyik kiemelkedő alakja, Geoffrey E. Hinton, aki Nobel-díjat is nyert, aggasztó jövőképet vázolt fel a technológia fejlődésével kapcsolatban. Hinton úgy véli, hogy az AI fejlődése olyan gyors tempót vesz fel, amelyet még ő maga sem tudott előre jelezni, és ez potenciálisan komoly kihívásokat jelenthet az emberiség számára.
Geoffrey E. Hinton, akit sokan a mesterséges intelligencia „keresztapjaként” ismernek, aggasztó előrejelzést tett: szerinte 10-20 százalékos valószínűséggel az AI a következő harminc évben pusztító következményekkel járhat az emberiség számára. A brit-kanadai szakember hangsúlyozta, hogy a technológia fejlődése és átalakulása sokkal gyorsabb ütemben zajlik, mint azt korábban bárki is gondolta - számolt be róla a The Guardian.
A 2024-es évben a mesterséges intelligenciával kapcsolatos munkájáért fizikai Nobel-díjat elnyerő professzor a BBC rádióműsorában kifejtette, hogy "soha nem volt még olyan kihívás előttünk, mint most, amikor egy intelligensebb entitással kell foglalkoznunk". Ebből kifolyólag mindenkit óvatosságra intett, hangsúlyozva a felelősségteljes hozzáállás fontosságát.
Hány olyan példát találhatunk, amikor egy fejlettebb intelligencia egy egyszerűbb lényt irányít? Az ilyen esetek meglehetősen ritkák. Egyik klasszikus példa lehet az anya és a csecsemő kapcsolata. Az evolúció sok energiát és erőforrást fektetett abba, hogy a baba képes legyen befolyásolni az anyját, de talán ez az egyetlen ilyen példa, amiről tudomásom van.
A Torontói Egyetem emeritus professzora, aki nemrégiben a nyilvánosság elé lépett, hogy felhívja a figyelmet a mesterséges intelligencia potenciális veszélyeire, korábban a Google kötelékében dolgozott. Azért döntött a távozás mellett, hogy szabadon kifejezhesse aggodalmait a korlátlan AI-fejlesztés kockázataival kapcsolatban. Azok, akik a mesterséges intelligencia fejlődése miatt nyugtalankodnak, úgy vélik, hogy a technológia gyors előretörése komoly etikai és társadalmi kihívásokat rejthet magában.
Hinton a rádióműsorban elmondta, hogy "a terület legtöbb szakértője úgy gondolja, valamikor, valószínűleg a következő 20 évben olyan mesterséges intelligenciákat fogunk kifejleszteni, amelyek okosabbak az embereknél, és ez egy nagyon ijesztő gondolat", majd a fejlődés ütemére rátérve elmondta, "sokkal gyorsabb, mint amire számítottam". Hozzátette, arról volt sejtése, hogy előbb-utóbb eljutunk erre a szintre a technológiával, de azt nem, hogy ilyen hamar.
A Nobel-díjas informatikus beszélt a nagyvállalatok és a kormányok szerepéről is a biztonság kérdését illetően: "Ha csak a nagyvállalatok profitorientáltságára bízzuk, az nem lesz elegendő a biztonságos fejlesztéshez. Az egyetlen dolog, ami arra kényszerítheti őket, hogy több kutatást végezzenek, az a kormányzati szabályozás" - mutatott rá Hinton a biztonság fontosságát kiemelve.