Az akkumulátorgyárak ismét csalódást okoztak a kormány számára.
Pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nyilvánosságra hozta az októberi ipari statisztikák második, részletes verzióját. A legfontosabb mutatók az első adatközléshez képest nem mutattak jelentős eltéréseket: éves szinten 3,1 százalékos csökkenést regisztráltak (a nyers adatok alapján mindössze 0,2 százalékos visszaeséssel), míg havi összevetésben az ipari kibocsátás 2 százalékkal emelkedett.
A részletes statisztikák alapján nyilvánvalóvá válik, hogy míg a feldolgozóipar szinte minden szegmense éves szinten növekedést mutatott - különösen a számítógép, elektronikai és optikai termékek gyártása terén -, addig a magyar gazdaság motorját képező autóipar és a forradalminak szánt akkumulátorgyártás továbbra is nehézségekkel küzd.
Az akkugyártás termelése most már sorozatban nyolcadik hónapja esik vissza. Különösen aggasztó, hogy a mínusz 31 százalék a júniusival holtversenyben a második legrosszabb eredmény - nemcsak idén, hanem az aksigyártás magyarországi beindulása óta. Ez a mínusz 31 százalék ráadásul azt is jelenti, hogy az ágazat termelésének enyhe javulása megszakadt
A nagy kérdés, ami előttünk áll, az az, hogy mit tartogat számunkra a november. Az elmúlt hónapok során tapasztalt, többé-kevésbé (jelenleg inkább többé) drámai visszaesést részben a magas bázishatás is magyarázza, ami azt jelenti, hogy tavaly az ágazat lenyűgöző, 20-30 százalékos növekedéseket könyvelhetett el. Novemberben viszont a korábbi kirobbanó bővülések helyett stagnálásra (mindössze 0,3 százalékos növekedésre) váltottak a mutatók.
Bár a kormány gazdaságpolitikai vezetése gyakran hivatkozik arra, hogy az ipari és általános gazdasági visszaesést a külföldi piacok, különösen a német gazdaság válsága idézi elő, az ipari export októberben már növekedést mutatott: az export volumene 4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának értékeit. Igaz, hogy a járműgyártás kivitele 1,3 százalékkal csökkent, azonban a számítógépek, elektronikai és optikai termékek gyártásának exportja figyelemre méltó, 20 százalékos növekedést könyvelhetett el.
Az év egészében az első tíz hónap alatt 3,9 százalékkal esett vissza az ipari termelés. A tizenhárom ipari alágból kilencben visszaesett a termelés. A legnagyobb mértékű idei visszaesés 12,8 százalékkal az akkugyártást is magába foglaló "villamos berendezés gyártás" kategóriában történt.