Az Európai Bizottság válaszolt Szijjártó Péter kritikájára, amelyben a miniszter kifejezte nemtetszését.

Az Európai Bizottság sajtószolgálata a HVG-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy nem helytálló az a kijelentés, miszerint az EU nem törekedne arra, hogy tárgyalások révén alakítsa külkereskedelmi kapcsolatát az Egyesült Államokkal.
Szijjártó Péter külgazdasági miniszter már hetek óta hangsúlyozza, hogy a bizottság nem folytatott valódi tárgyalásokat Washingtonnal. Ezt különböző fórumokon és platformokon ismételten kifejtette, és véleménye szerint a döntéshozók hibát követtek el e téren.
Valójában "Brüsszel" játszik kulcsszerepet abban, hogy Donald Trump elnök vámháborúba lépett az EU-val szemben.
Az Európai Bizottság komoly tévedést követett el azzal, hogy nem alakított ki párbeszédet az új amerikai kormányzattal a vámügyi együttműködés terén. Pedig több mint két hónap állt rendelkezésre, mióta Donald Trump elnök hivatalba lépett. A vámok csökkentése az amerikai autóimportra vonatkozóan a jelenlegi tíz százalékról 2,5 százalékra elengedhetetlen lett volna, hiszen ez a gyakorlat az Egyesült Államokban is működik. Az Európai Unió ezt az alapvető lépést elmulasztotta, és most az európai gazdaságnak kell megfizetnie ennek az óriási hibának az árát.
Arra kérjük az Európai Bizottságot, hogy végre mutassa meg az elkötelezettségét, és lépjen határozottan a tettek mezejére.
"Indítson érdemi párbeszédeket az Egyesült Államok kormányával."
Szijjártó Péter szavaival lényegében az Európai Bizottságot és a "brüsszeli bürokratákat" semmirekellőnek bélyegezte. Érdekes, hogy a tárcavezető nem tért ki arra a kérdésre, hogy ha az EU-val szembeni, illetve a jövőbeli amerikai vámok a bizottság "alkalmatlanságának" következményei, akkor vajon a világ összes olyan terület vezetője, amelyet újabb amerikai vámok sújtanak, szintén alkalmatlannak minősül-e. Emlékezetes, hogy a Trump-korszak vámjai még a pingvinek világát is érintették.
A HVG-nek adott válaszában a bizottság sajtószolgálata hangsúlyozta, hogy "Šefčovič biztos a múlt héten összesen 24 órát töltött Washingtonban, ahol intenzív tárgyalásokat folytatott Lutnick miniszterrel, Greer nagykövettel, valamint a Nemzeti Gazdasági Tanács igazgatójával, Kevin Hassett-tel. A találkozókat megelőzte egy telefonhívás a felek között, továbbá Von der Leyen bizottsági elnök és J.D. Vance alelnök párizsi egyeztetése is. Ez jól tükrözi elkötelezettségünket az amerikai kormánnyal való együttműködés iránt. Április 4-re újabb telefonos konzultációt tervezünk Šefčovič biztos és partnerei között. Az Európai Unió továbbra is az indokolatlan vámok helyett egy igazságos és kiegyensúlyozott megállapodás mellett áll."
Az sem igaz, hogy az EU elpocsékolta volna az időt, valójában tevőlegesen készült a Trump-kormányzásra már Trump megválasztása előtt: "Az Egyesült Államok választásaira való felkészülés során minden lehetséges kimenetelt figyelembe vettünk.
Ez a felkészülés magában foglalta az EU tagállamaival folytatott egyeztetéseket is.
A korábbi gyakorlatunk és megszokott előkészületeink fényében értékeltük, hogy az amerikai választások lehetséges kimenetele milyen következményekkel járhat a kétoldalú kapcsolatokra a különböző szakpolitikai területeken. Ezen felül továbbra is kétpárti alapon végezzük az egyeztetéseket amerikai partnereinkkel és érintett feleinkkel, ahogyan ezt eddig is tettük.
Szijjártó Péter, mint a magyar diplomácia élén álló személy, természetesen tisztában van ezzel. Ezt nemcsak a pozíciója indokolja, hanem az is, hogy a magas szintű egyeztetések nyilvánosak, így a közvélemény is értesülhet róluk. Ráadásul az uniós biztos a közelmúltban Washingtonban tett látogatásáról is megosztott egy fotót az X platformon, ami tovább növeli az átláthatóságot.
Természetesen elképzelhető, hogy Szijjártó Péter az Orbán-féle életfilozófia tükrében értelmezi az "érdemi megbeszéléseket". Ez azt sugallja, hogy szerinte az EU-nak engednie kellene, hogy elkerülje a gazdasági következményeket, amelyek az agresszor magatartásából adódhatnak.
A "brüsszelezéssel" a magyar kormány alighanem jó pontokat igyekszik szerezni Trumpnál és csapatánál. Bár hogy mi végre, az nehezen belátható, az EU vámunió, Magyarországra nem vonatkozhatnak más vámtételek, mint a blokk egészére. És egyéb érdemi gazdasági előnyöket sem nagyon hozhat a Washingtonnal szembeni szervilizmus.
A másik oldalon a kormány úgy értékelheti, hogy az Európai Bizottsággal, illetve a többi uniós tagországgal (talán az egy Szlovákiát leszámítva) már annyira mélyponton van a viszony, amit az ilyen üzenetekkel sem nagyon lehet tovább rombolni.
Végül, de nem utolsó sorban a kormány kommunikációs zsákutcába kormányozta magát, amikor nem pusztán nyíltan kiállt Trump mellett megválasztása előtt, de Trump kormányzásához kötötte a békét és a gazdasági fellendülést. Nos, Trump kormányoz - vagy valami olyasmi -, béke azonban nincs és gazdasági fellendülés sincs. És nem is lesz, helyette vámháború van. A magyar kormánynak pedig bűnbakot kell felmutatnia. Máskülönben kommunikációs és diplomáciai fordulatot kellene végrehajtania, amire látványosan nincs szándék.