Az év, amikor a Fradi-tábor mélyreható politikai elemzőkké lépett elő.


A Ferencváros szurkolótábora évek óta keresi a folytatás lehetőségét, miután a legendás „Gyűlölünk mindenkit” molinó megalkotása óta még inkább törekedtek arra, hogy kifejezzék szenvedélyüket és elkötelezettségüket. Az idők során a szurkolói kreativitás folyamatosan új irányokat keresett, hogy a tömör és hatékony üzenetek még inkább megjelenhessenek a lelátón.

Időnként észlelhetőek voltak olyan jelek, amelyek arra utaltak, hogy az érdeklődésüket nem csupán a szeretett csapatukra, a sokak által nem kedvelt Újpestre, vagy egyáltalán a labdarúgásra korlátoznák. Például 2020 októberében a színészképzés körüli közéleti diskurzusban kifejezték véleményüket a magyar film jövőjét érintő felsőoktatási vitáról, amely jelentős hatással lehet a szakmai irányvonalakra.

Akárcsak 2021-ben, most is érdekes párhuzamokat állapítottak meg 1956 és 2006 között, kifejezve, hogy nem osztják az egyik politikai nézet képviselőinek álláspontját.

A szurkolók aztán tavaly februárban már tartottak egy sajátos hétértékelőt, két eseményre is reagálva. Az egyik az elbocsátott budapesti pedagógiai asszisztens ügye, a másik a Becsület napi történések, amikor ugyan több szász rohamrendőr választotta szét az antifasisztákat és a szélsőjobboldaliakat, de előtte és után is voltak összetűzések.

A Fidesz és a Mi Hazánk úgy tűnik, hogy a Szikra mozgalomra és a párbeszédes Jámbor Andrásra hárítják az antifasiszta erőszak szervezésének terheit. Eddig úgy néz ki, hogy ez a stratégia eredményesnek bizonyul.

A Fradi-tábor hangos szavakkal küldte el Jámbort a fenébe. Jámbor András erre azonnal válaszolt a skandálásra, és nem habozott kifejezni a véleményét:

"Először is, szeretném megemlíteni, hogy anyám sajnos már néhány éve eltávozott az élők sorából. Másodszor, néhány nap múlva, amikor végre mindenki számára világossá válik az igazság, ugyanolyan méretű molinót várok a Jámbor! Elnézést kérünk! felirattal! Úgy vélem, ez alapvető elvárás a tisztesség jegyében! Az igazság pedig az, hogy sem nekem, sem a Szikrának nincs semmiféle kapcsolata az erőszakkal."

Korábban is hiába próbálta jelezni, hogy nem ő volt a szervező.

Kubatov Gábor, az FTC elnöke (egyben a Fidesz alelnöke) ekkor cselesen úgy ítélte el a Fradi-ultrák stadionbeli üzenetét, hogy jelezte: bármennyire is egyetért vele, nincs ilyesminek helye a stadionban.

Kétségtelen, hogy az ultrák szoros figyelemmel kísérik Kubatov tevékenységét. Legutóbb, amikor a Fradi elnöke heves Facebook-posztban reagált arra a hírre, miszerint a Mahart Passnave Kft. megszünteti a támogatását a Fradi női kézilabdacsapata számára, egy különleges lépést tett: a posztjához csatolta a cég vezetőjének, Bényi Szabolcsnak a fényképét is. Kubatov a nemzeti érzésekről és azok hiányáról is ejtett szót, ám közben világossá vált, hogy Lázár János adta ki a parancsot a szponzori szerződések felmondására. A Fradi elnöke emellett arra is rámutatott, hogy így nehéz lesz elvárni a jogszabályok betartását az állampolgároktól.

Mindenesetre a szurkolók érezték, hogy lépniük kell, és tolmácsolták is a véleményüket Bényinek.

Bár a kölcsönös figyelem és törődés jelen volt, a jelek arra utalnak, hogy nem volt elkerülhető a helyzet: a politikai események lassan, de biztosan behatoltak a mindennapokba. Így például a kegyelmi ügy is váratlanul került a középpontba.

Amit később egy másik üzenettel gazdagítottak, a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja tiszteletére.

Márciusban Tordai Bence, a Párbeszéd politikusa, a parlamentben egy figyelemre méltó kijelentést tett, amely azonnal felkeltette a figyelmet. A rabszolgatörvényes tüntetésen a rendőrsorfal felé füstgyertyát dobó Fekete-Győr András ügyét védve a fideszes képviselők felé fordulva kifejtette, hogy ha "egy tüntetésen egy füstgyertya eldobása valamilyen módon összehasonlítható lenne...". Ebből következően úgy véli, hogy a fideszes politikusok fociultráik cselekedeteit is radikálisan kellene büntetni, hiszen "ha ezt ennyire veszélyes dolognak tartják, akkor az ő esetükben is életfogytiglanra kellene ítélni őket." Ezzel a kijelentésével Tordai nemcsak a füstgyertyák kérdését vetette fel, hanem a politikai képmutatásra is rávilágított.

Kubatov pedig, aki mint jelezte, nem szívesen látja a politikát a stadionban, azt üzente Tordai Bencének, hogy "jöjjön ki ide a B-középbe, és dumcsizzák meg az ultrákkal ezt a kis problémát".

A választások közeledtével a táborban egy új, figyelemfelkeltő tábla jelent meg: a balra kanyarodni tilos!

Annyit beszélt a világ a párizsi olimpia megnyitójáról, hogy azt sem hagyták szó nélkül a szurkolók.

És üzentek az olimpián az algériai Kheliffel bokszoló Hámori Lucának is.

A Bajnokok Ligája selejtezője júliusban izgalmas nemzetközi eseményként vonzza a futballrajongók figyelmét. Ilyenkor a csapatok nemcsak a helyi dicsőségért, hanem a nemzetközi kupákban való részvételért is küzdenek, ami különleges atmoszférát teremt a mérkőzések körül. Az izgalom és a feszültség minden egyes találkozón érezhető, hiszen a csapatok számára ez lehet az út a nagy álom, a Bajnokok Ligája csoportköréhez.

"Salis története: a börtön rácsaitól az Európai Parlament csúcsáig..."

Laria Salist 2023 februárjában őrizetbe vették, miután a vádak szerint társai társaságában Budapest különböző helyszínein brutálisan bántalmazta azokat az embereket, akikről feltételezték, hogy a neonáci Kitörés túra résztvevői. A tárgyalásokra lábbilincsben vezették, miközben ügyvédje révén a magyar börtönviszonyokkal kapcsolatos panaszait fogalmazta meg. Az eljárás elhúzódása és a körülmények miatt az ügy folyamatosan reflektorfényben maradt az olasz médiában, ami kisebb diplomáciai feszültséget generált Olaszország és Magyarország között. A június eleji európai parlamenti választások során az olasz Zöldek és Baloldal Szövetsége jelöltjeként mandátumot szerzett, így június közepén szabadon bocsátották Budapesten.

Augusztus 20-án, a politikai események mellett, egy különleges figyelemfelhívásra is sor került, amely egy talán nem annyira közismert himnuszra irányította a reflektorfényt: a Szent István királyról szóló dallamra.

Megemlékezést tartottak az aradi vértanúkról és az 1956-os hősökről is. Az utóbbi esemény során Orbán Balázs nem került a középpontba. Pakson pedig újabb üzenetet fogalmaztak meg a pedofilok számára, amely a közvélemény figyelmét hívta fel a témára.

Az év végére a figyelem az Európa-ligában egyre inkább a magyar csapat teljesítményére irányult, amely a hazai bajnokságban sajnos komoly nehézségekkel küzdött. A szurkolótábor a Zalaegerszeg ellen vívott mérkőzés első öt percében nem az éneklésre és buzdításra összpontosított, hanem egy óriási molinót feszített ki. Ezen a feliraton angolul kérdezték, hogy "akkor ők is csak az Európa-liga mérkőzéseken szurkoljanak?" Ez a gesztus éles kritikát fogalmazott meg a csapat teljesítményével kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy a szurkolók elvárásai magasabbak, mint amit a hazai pályán nyújtanak.

Amire Kubatov Gábor úgy felkapta a vizet, hogy még a meccs közben posztolt Facebookra. A kommentek alapján ezzel nem találta el a szurkolók többségi véleményét.

A Fradi gyenge meccsen megszerezte ugyan a 3 pontot, de a meccs végén zúgott a kurva gyenge.

Kubatov reakcióját a Fradi-tábor úgy csengette le, hogy közölték: a hatodik perctől már végigszurkolták a meccset, és már a meccsen kifeszítették is a saját kérdésükre a választ: Nem. Együtt a győzelemért. Amit ezek szerint a szurkolóknak beszóló Kubatov nem látott.

A vitát végül Kubatov maga zárta le, hiszen a Fradi-tábor helyett ezúttal a sajtó világába lépett be.

Hogyan tükröződik mindez a magyar közéletben? Erről Herczeg Márk kollégám márciusban osztotta meg a gondolatait, és érdekes meglátásokkal szolgált.

Related posts