Az MNB-alapítványok eltűnt százmilliárdjai: Varga Mihály, mielőtt elnök lett, láthatóan nem érezte szükségét a zűrzavaros ügyekkel való foglalkozásnak.


A jegybanki igazgatóság támogatása, a tulajdonosi jogokat gyakorló pénzügyi tárca figyelmetlensége, valamint a képviselők közreműködése mind hozzájárult ahhoz, hogy több százmilliárd forint közpénz tűnjön el az MNB-nél.

"A jegybanktörvény rendelkezéseiből közvetlenül nem vezethetők le olyan nagyszabású programok, mint például az Értéktár program, amely nemzeti szinten fontos feladatokat tűz ki, de részben átveszi egyes állami intézmények feladatkörét" - tette szóvá az MNB felügyelőbizottságának (fb) jelentése, amely a 2013. márciusi és 2014. márciusi időszakot vizsgálta.

Mivel a bank jelentős pénzösszeget különített el e programok támogatására, amely kihatással van az eredmények alakulására, az fb javasolta a belső ellenőrzések megerősítését, és megemlítette: "Lehetséges, hogy az MNB nem alapvető feladataihoz tartozó tevékenységei vonatkozásában szükséges lenne egy külön szabályozás bevezetése a jogalkotó részéről." Valójában azonban az igazi pénzáramlás csak ekkor kezdődött meg.

A figyelmeztetés arra irányult, hogy Matolcsy György 2013 tavaszán történt elnöki kinevezése után az MNB igazgatósága hosszú távú programokat indított. A hároméves időszakra tervezett támogatási program keretében összesen 1,8 milliárd forint állt rendelkezésre. A műkincsek beszerzésére létrehozott Értéktár keretösszegét Matolcsy 30 milliárd forintban határozta meg, ám a program zárásáig az MNB összesítése szerint mindössze 13 milliárd forintot használtak fel.

Related posts