Az ÁSZ elnöke nem említette konkrétan a Mészáros-bank nevét, viszont felfedte, mire irányul a figyelme.

Windisch László szerint a cégnél 80 milliárdos "likviditási hiány" prognosztizálható.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke szerint pontosan tudható, mire adott kölcsön az MBH Bank 170 millió euró, azaz több mint 68 milliárd forint hitelt egy, a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) körüli univerzumhoz tartozó cégnek, az Alpine Holding Kft.-nek. Windisch László a szocialista Tóth Bertalan kérdésére közölte:
A hitelszerződés célja egy külföldi bankkal kötött korábbi hitelkeret kiváltása volt, amelyhez fedezetként a GTC S.A. 62,61%-os részvénycsomagját ajánlották fel. Ez a cég a Magyar Nemzeti Bank alapítványának többségi tulajdonában áll, és a varsói ingatlanfejlesztés területén tevékenykedik.
Az ÁSZ-elnök az írásbeli válaszában nem írta le a bank nevét, a szocialista politikus kérdéséből azonban tudható, hogy az MBH Bankról van szó.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) március közepén közzétette jelentését, amely a Magyar Nemzeti Bank alapítványával kapcsolatos problémákat tárgyalja, és ennek nyomán feljelentést is tett. Az alapítvány vagyonának kezelését végző Optima Befektetési Zrt. a jegybanktól kapott 266 milliárd forint mellett további 130 milliárd forintnyi forrást is megszerzett a kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítványtól. E pénz jelentős részét a lengyel GTC S.A. többségi részesedésének megvásárlására használták fel, emellett a svájci Ultima Capital S.A. luxusingatlanokra specializálódott cég 33 és 25 százalékos részvénycsomagját is megvásárolták.
A Direkt36 hozzájutott a jelentés tervezetéhez, és azt még a hivatalos publikálás előtt nyilvánosságra hozta. A két dokumentum között egy jelentős eltérés figyelhető meg: a hivatalos verzióból kihagyták az MBH Bank nevét. Az Állami Számvevőszék a Telex kérdéseire sem válaszolt, így nem tudtuk meg, miért került sor a szöveg módosítására a hitelfelvétellel kapcsolatos részben, és miért tűnt el a pénzintézet neve a hivatalos anyagból.
A kisebb részben állami tulajdonú MBH Bank közel felét Mészáros Lőrinc érdekeltségei birtokolják, míg a Matolcsy család baráti köréhez tartozó Száraz István is részesedést szerzett a bankban egy magántőkealapon keresztül. Ez a helyzet különösen izgalmassá teszi a döntés hátterét, amely lehetővé tette, hogy a bank 170 millió eurós kölcsönnel támogassa az Optimum Ventures Magántőkealap által létrehozott Alpine Holding Kft. külföldi üzleti tevékenységeit.
A kft.-nek kulcsszerepe volt a svájci Ultima Capital részvényeinek megszerzésében, és eközben csillagászati méretű tartozásállományt halmozott fel. A legutóbbi, 2023-as mérlegadata szerint az Alpine Holdingnak 233 milliárd forintnyi tartozása volt, gyakorlatilag zéró bevétel mellett.
Az Állami Számvevőszék elnöke, a korábbi vizsgálatok nyomán, levélben tájékoztatta Tóthot a kölcsönt folyósító bank és az Alpine Holding Kft. között megkötött hitelkeret-szerződésről. A vizsgálat során megállapították, hogy "a GTC Holding Zrt. és a GTC Dutch Holdings B.V. társaságok teljes GTC S.A. részvényállományán zálogjog és óvadék került alapításra".
Júniusban több milliárd forintnyi kamat kifizetése válik esedékessé, ami különösen figyelemre méltó, hiszen Windisch rámutatott, hogy ennek "súlyos kockázatai" rejlenek. A cégek kötelezettségeinek fedezete nem garantált, ami tovább fokozza a helyzet aggasztóságát. Az Állami Számvevőszék elnökének hivatkozott jelentése alapján a 2024. év végi likviditási helyzetet elemző belső ellenőrzési jelentés arra figyelmeztet, hogy az Ultima Capital SM. kapcsán olyan jelentős kiadások várhatóak, amelyek következményeként...
80,5 milliárd forint likviditási hiány prognosztizálható.
Szintén a likviditási helyzet súlyosságát jelzi az alapítvány felügyelőbizottságának január 18-án kelt, az MNB elnökének címzett levele, miszerint "az alapítvány cél szerinti működése és fizetőképessége közvetlen veszélyben van".
Az MSZP politikusa végső soron arra várt választ az ÁSZ elnökétől: szerinte a több százmilliárd forintos, közpénzből származó vagyon állami körben marad-e, és nem kerül-e magánkezekbe, vagyis nem landol-e Mészáros Lőrinc zsebében? Windisch erre azt írta, hogy az MNB új elnöke, Varga Mihály kezdeményezte a kormánynál a jegybanki tevékenységéhez szorosan nem kapcsolódó társaságok, alapítványok, vagyonelemek újrastrukturálását.
A "profiltisztítás" folyamata során a döntéshozók kétségtelenül mindent el fognak követni annak érdekében, hogy az alapítványi vagyont a megfelelő szakmai normák és közpénzügyi elvárások figyelembevételével kezeljék.