A Fidesz által benyújtott törvényjavaslat célja, hogy szigorúbb keretek közé szorítsa a költési lehetőségeket, ezzel új szabályokat hozva a gazdasági döntések terén.


Az önkormányzatok számára lehetőséget biztosítanának arra, hogy fegyverkezzenek a törvények betartatásának érdekében. Például, ha valaki ingatlant vásárol egy településen, de megszegi a helyi szabályokat, a hatóságok annulálhatják az ingatlan adásvételi szerződését.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szerda éjjel benyújtotta a parlament elé a helyi önazonosság védelmét célzó törvényjavaslatot. Ez a jogszabály Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter által megfogalmazott intiátíva, amely lehetőséget biztosítana az önkormányzatok számára, hogy meghatározhassák, kik költözhetnek a településeikre.

A javaslat egyik figyelemre méltó aspektusa, hogy miközben hangsúlyozza, miszerint "a jogvédelmi eszközt az emberi méltóság megsértése és indokolatlan megkülönböztetés nélkül kell alkalmazni", azt is kiemeli, hogy "az egyes betelepülő csoportok előnyben részesítése vagy eltérő feltételek megállapítása még önmagában nem jelenti a fenti előírás megsértését". Ez a megfogalmazás érdekes feszültséget teremt a jogvédelmi elvek és a gyakorlat között.

A javasolt terv értelmében az önkormányzat a jogszabályi keretek betartásával saját belátása szerint dönthet a kívánt lakosságszámról, valamint a jogi védelmi lehetőségek igénybevételéről. Fontos megjegyezni, hogy a betelepülésre vonatkozó tartalmi feltételeken csupán évente egyszer módosíthat.

A betelepülésre vonatkozó korlátozás nem vonatkozik arra, aki...

A tervezet szerint az önkormányzat csak akkor alkalmazhatja a jogvédelmi eszközöket, ha rendeletben megállapította a kívánt lakosságszámot, és a lakosságszám elérte vagy meghaladta ezt a számot. A lakosságszámot külön településrészeken is meghatározhatja az önkormányzat. A kívánt lakosságszám nem lehet kevesebb, mint a településre vonatkozó, KSH által közzétett 2025-ös lakosságszám.

A jogszabály részletesen szabályozza az önkormányzatok rendelkezésére álló eszközöket. Ezek közé sorolható például az elővásárlási jog garantálása, a lakcímlétesítés megakadályozása vagy feltételekhez kötése, valamint az adóztatási jogkör kiterjesztése, amelyek mind lehetőséget adnak arra, hogy az önkormányzatok befolyásolják a lakosság beköltözését.

Az elővásárlási jog elsődlegesen az önkormányzatot illeti meg, azonban ezt a jogot a telekszomszédoknak és a település más lakóinak is lehetősége van megkapni.

Az önkormányzat jogkörébe tartozik, hogy rendeletben szabályozza a településre betelepülők lakcímhez jutásának feltételeit. Ennek értelmében a betelepülők számára lehetőség nyílhat arra, hogy lakcímet szerezzenek, azonban ezt bizonyos feltételekhez köthetik. Ilyen esetekben az önkormányzat előírhatja, hogy a betelepülőknek különböző kritériumoknak kell megfelelniük a lakcímigénylés során.

Továbbá, az önkormányzat a betelepüléshez kapcsolódóan adófizetési kötelezettségeket is előírhat. Ezt a lehetőséget a helyi adókról szóló jogszabály keretein belül használhatja fel.

A jogvédelmi eljárást a betelepülni szándékozó kezdeményezi, és a képviselő-testület folytatja le. A betelepüléshez szükséges feltételek fennállását a betelepülőnek kell bizonyítania. Az eljárás határideje 30 nap, ami további 30 nappal meghosszabbítható. A döntés ellen közigazgatási pert lehet indítani.

A törvényjavaslat kulcsfontosságú eleme, hogy a megsértés esetén az önkormányzat szankciókat alkalmazhat.

Related posts