Trump népszerűsége drámaian megcsappant, soha egyetlen elnök sem találkozott még ekkora elutasítottsággal az első száz napja után.

Donald Trump népszerűsége drámai módon csökkent a beiktatás óta. Általában az új elnökök az első hónapokban élvezik a kezdeti lelkesedést, de Trump esetében a legfrissebb felmérések ennek az ellenkezőjét tükrözik. Míg februárban az amerikaiak 45%-a támogatta őt, mostanra ez a szám 39%-ra esett vissza, míg 55% elutasítja a politikai irányvonalát.
Kedden ünnepeljük azt a mérföldkövet, hogy Trump beiktatása a második ciklusára már száz napja zajlik. E jeles alkalomból a Washington Post, az ABC News és az Ipsos közösen készített felmérése született, amely drámai, hat százalékpontos csökkenést tükröz alig három hónappal a beiktatás után.
A legfrissebb felmérések szerint Trump politikai intézkedései közül egyet sem élvez a választók körében többségi támogatást. Még a szigorú bevándorláspolitikájának is csupán 47%-os elfogadottsága van, ami azt jelenti, hogy 53% elítéli ezeket a lépéseket. Különösen éles kritikát kapott a közel-keleti politikájával összefüggő döntése, miszerint külföldi diákokat deportálna - ezt a válaszadók 60%-a ellenzi. A közvélemény-kutatás eredményeiből az is kiderül, hogy a válaszadók kétharmada a Harvard egyetem mellett áll a Fehér Házzal folytatott feszültség során, és hasonló arányban vélik úgy, hogy a szövetségi bíróknak joguk van beavatkozni az elnök politikájába, ha az jogsértő vagy káros. Miközben a Trump-adminisztráció éppen e jogi határok átlépésére törekszik, már egy bíró letartóztatására is sor került, ami tovább fokozza a feszültséget.
A közvélemény-kutatások szerint a megkérdezettek több mint 60 százaléka úgy véli, hogy a Trump-adminisztráció nem tartja tiszteletben a jogállamiság alapelveit. Emellett a legtöbben úgy érzik, hogy az amerikaiak szabadságjogait nem védik megfelelően. A végrehajtó hatalom túlzott kiterjesztése, a szövetségi alkalmazottak elbocsátása, a hivatalok bezárása és a politikai ellenfelekkel szembeni fellépés terén sokan azt tapasztalják, hogy Trump határvonalakat lépett át.
De Trump csökkenő népszerűségét legalább ennyire a gazdasági elbizonytalanodás jelzi. Bár az elnökválasztást elsősorban a bevándorlás és a gazdaság témájával nyerte meg Kamala Harrisszel szemben, mostanra az elnök gazdasági megítélése már csak a választók 39 százaléka számára pozitív, míg 61 százaléknak negatív, és a többség szerint az amerikai gazdaság teljesítménye romlott, amióta Trump hivatalba lépett.
Trump jelenlegi 39 százalékos támogatottsága a Washington Post szerint minden korábbi elnökénél rosszabb: Száz nap után Biden 52 százalékon állt, Trump az első ciklusában pedig 42 százalékon. Trump visszaesése különösen nagy a fő szavazóbázisa, az alacsonyabb iskolai végzettségű fehér szavazók körében (-10 pont), a 30 év alattiaknál (-13 pont), és azoknál, akik tavaly nem szavaztak (-11 pont). A republikánus tábor nagyrészt kitart mellette, de 15 százalék közülük is elégedetlen vele, ez kissé magasabb, mint korábban. A független szavazók viszont nagyon elfordultak tőle: közülük már csak 33 százalék támogatja, 58 százalék pedig elutasítja.