Biológiai forradalom: gyógyszeres kezeléssel sikerült visszaállítani a látást a vakságból.

Koreai kutatók áttörő felfedezést jelentettek be: egy olyan gyógyszert fejlesztettek, amelynek köszönhetően a retina idegek regenerációjával visszaadható az elveszett látás.
A látás elvesztése az egyik legnagyobb tragédia, amit valaki átélhet. Ez nem csupán egy egyedi eset, hiszen világszerte körülbelül 300 millió ember küzd a megvakulás rémével, különböző retinabetegségek következtében. Ráadásul, ahogy a világ népessége öregszik, úgy a retinabetegségekben szenvedők száma is folyamatosan növekszik. A jelenlegi orvosi eljárások csupán a legrosszabb következmények késleltetésére képesek, a gyógyulásra viszont sajnos nincs reális lehetőség. Ennek hátterében az áll, hogy az emlősök retinája nem rendelkezik regenerációs képességgel, ha egyszer megsérült.
A KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology) kutatócsoportja forradalmi áttörést ért el a látás helyreállításában egy innovatív gyógyszer fejlesztésével, amely lehetővé tette a sérült retina regenerálását és az egerek látásának visszaadását. A kutatók kísérleteik során blokkolták a Prox1 nevű fehérjét (prospero homeobox 1), amely a legfrissebb megfigyelések alapján gátolja a retina gyógyulási folyamatait emlősökben. Ezzel a megközelítéssel új remények nyíltak meg a látás helyreállítására irányuló kutatásokban.
Kutatások során megállapították, hogy a Prox1 semlegesítő antitestek alkalmazása a betegségmodelleként használt egerek retinájában serkentette az idegek regenerációs folyamatát. Ezen kívül, amikor génterápiát alkalmaztak a veleszületett retina degenerációval küzdő egerek esetében, az idegsejtek folyamatos képződése és a látás visszaállítása több mint hat hónapon keresztül tartós eredményeket mutatott.
A KAIST által alapított biotechnológiai startup, a Celiaz innovatív megoldásokkal foglalkozik, és jelenleg egy olyan kezelést fejleszt, amely a retinaregenerációt serkenti. Ez a terápia különböző degeneratív retinabetegségek kezelésére lesz alkalmazható. A vállalat ambiciózus célkitűzése, hogy 2028-ra megkezdődjenek a klinikai vizsgálatok, így hozzájárulva a szemészeti betegségekkel küzdő páciensek életminőségének javításához.