A német AfD-t az egész ország területén szélsőjobboldali és alkotmányellenes pártnak nyilvánították.


A német AfD (Alternative für Deutschland) széleskörű, szövetségi szintű vizsgálatának lezárását jelentette be a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal, ahogy arról pénteken több német hírportál is beszámolt. Az elkészült, mintegy ezeroldalas jelentés alapján egyértelművé vált, hogy a párt teljes egészében szélsőjobboldali nézeteket képvisel, amelyek ellentétesek a demokratikus alapelvekkel. A Tagesschau szerint a döntés komoly szigorítást hoz az értékelés terén, ám nem meglepő, hiszen a párt álláspontjai az emberi méltósággal, a jogállamisággal és a demokrácia elvével kapcsolatban kulcsfontosságú szerepet játszottak a vizsgálat során.

A Spiegel friss jelentése szerint a hatóságok legújabb jogi állásfoglalása azt jelenti, hogy az egész AfD pártot alkotmányellenesnek minősítik. Korábban csupán a türingiai, szász és szász-anhalti tartományi szövetségeket ítélték meg ilyen módon. Most országos szinten a pártot már nem csupán jobboldali szélsőséges "gyanús esetként" kezelik.

A lap szerint a döntésnek nemcsak jogi, hanem politikai következményei is lehetnek. Amennyiben valakit „megerősített” vagy „bizonyított” extrém jobboldali szélsőségesként kategorizálnak, az jelentősen csökkenti a párt megfigyelésének jogi korlátait. Ezáltal lehetővé válik a megbeszélések figyelemmel kísérése, a telefonok lehallgatása, valamint informátorok alkalmazása.

Másrészt az AfD esetleges betiltása körüli politikai diskurzus valószínűleg új lendületet kap. A Bundestag, a Bundesrat vagy akár a szövetségi kormány is kérheti a betiltást a karlsruhei alkotmánybíróságtól. Számos parlamenti képviselő számára a "megerősített" jobboldali szélsőségesként való besorolás kulcsfontosságú tényezőnek számít egy ilyen lépés mérlegelésénél.

Az AfD idén februárban tartott előrehozott parlamenti választásokon figyelemre méltó teljesítményt nyújtott, hiszen 20,8 százalékos eredményével a második helyen végzett, meghaladva a korábban vezető SPD-t több mint 4 százalékkal. A választások előtti időszakban Orbán Viktor volt az első prominens politikai figura, aki nyilvánosan támogatta az AfD-t, ezzel segítve őket a politikai elszigeteltségből való kitörésben. Később Elon Musk is kifejezte szimpátiáját a párt iránt, bár sokan úgy vélik, hogy az ő támogatása inkább a baloldalnak kedvezett. Orbán Viktor Budapesten fogadta Alice Weidelt, az AfD társelnökét, és kifejezte, hogy bizakodóan tekint a párt jövőjére. A választásokat követően sem titkolta el a párt iránti kedvességét: míg a győztes CDU-nak nem, az AfD-nek külön gratulált.

Related posts