Donald Trump számára valószínűleg nem könnyű pillanatok állnak előtérben, hiszen a vámháború következményei alaposan megcsökkentették saját gazdasági mutatóit. A korábban pompázó számok mostanra súlyos csapásokat szenvedtek el, és a politikai játszmák köz


A YouGov első, "felszabadulás napját" követő adatai szerint

Donald Trump elnöki teljesítményének megítélése az idén mért legalacsonyabb szintre esett vissza:

Az amerikai felnőttek körében a vélemények megoszlanak: körülbelül 51%-uk elutasítja ezt a dolgot, míg csupán 43% értékeli kedvezően. Ez a különbség 8,3 százalékpontos nettó mutatót eredményez.

Az előző héthez képest majdnem 5 pontot zsugorodott Trump megítélése, ami szoros összefüggésben állhat a híreket leuraló vámbejelentéssel.

Ez a szám szinte tizedesjegyig pontosan megegyezik azzal az értékkel, amelyet Trump első ciklusának hasonló időszakában, 2017 áprilisában mért a YouGov.

Összehasonlításképpen, Joe Biden 2021 tavaszán még a politikai népszerűség csúcsait élvezte, hiszen a korábbi demokrata elnök népszerűségi mutatója ekkor 8,7 százalékponttal a pozitív zónában mozgott. Ám ahogy az afganisztáni kivonulás káosza nyomot hagyott, a támogatóinak száma drámai mértékben csökkent, és népszerűsége mélyrepülésbe kezdett.

A Quinnipiac kutatása nem mutatott érdemi változást Trump teljesítményének megítélését illetően (41% pozitív, 53% negatív), de a HarrisX pollja szintén látványos zuhanást mért: a vámbejelentés után 11 ponttal esett vissza az elnök nettó megítélése. A kedvezően vélekedők aránya 52-ről 47-re csökkent, míg a Trumpot negatívan látók hányada 43-ról 49-re ugrott. A Reuters/Ipsos közben négy pontos esést mutatott. A RealClearPolling más forrásokat is figyelembe vevő összesítésében mindez azt jelenti, hogy a 47. amerikai elnök nettó megítélésének átlaga egy hét alatt -2,2-ről -3,2-re módosult (azaz, ha kivonjuk a Trumpot pozitív fényben látók arányát az őt elutasítókéból).

A gazdaság terén azonban még ennél is jobban megrogyott a Trumpba vetett bizalom.

A YouGov szerint még sosem utasították el ekkora mértékben a republikánus zászlóvivő gazdaságpolitikáját, mint most: megközelítőleg 41%-51% arányban többen vannak azok, akik szerint Trump nem végez jó munkát, ami a nettó -10 pontot közelíti. Ez a megelőző héthez viszonyítva rendkívül meredek, 6 százalékpontos lejtőt jelent. A Reuters ennél is lesújtóbb számokat közölt, az ő adataik alapján 15 pontos űr tátong az elnök gazdaságpolitikát támogatók és elutasítók között (37%-52%).

A HarrisX szerint Trump vámbejelentései után 48%-ról 54%-ra nőtt azok aránya, akik szerint rossz irányba halad az amerikai gazdaság (azok hányada, akik úgy vélik, jó úton halad, 41%-ről 37%-ra csökkent). Emellett az amerikaiak kétharmada úgy nyilatkozott, hogy gyenge az amerikai gazdaság állapota - előző héten még csak 58%-nyian mondták ugyanezt.

Trump kereskedelempolitikája nem maradt zavartalan a közvélemény szemében. Az amerikai választók mindössze 39%-a támogatja az elnök intézkedéseit, míg 55% elutasítja azokat a Quinnipiac legújabb felmérése szerint, ami 16 százalékpontos csökkenést jelent. Februárban még kedvezőbb volt a helyzet, hiszen akkor Trump nettó megítélése -7 pontos volt (42%-49%).

A Split-ticket közvélemény-kutatási blog szerzőjének, Adam Carlsonnak a gyűjtése jól szemlélteti, hogyan változott Trump alkalmasságának hosszabb távú megítélése bizonyos szakpolitikai területeken. Trump első hivatalban töltött napjához képest a bevándorláspolitikájáról alkotott nézetek kifejezetten derűsek maradtak, ám

A gazdasági helyzet és az infláció kezelése miatt sokan elvesztették a reményt:

A megélhetési kérdések tekintetében a kezdeti kiegyenlített értékelés -20 százalékra csökkent, míg a gazdaságpolitikai teljesítményét korábban 8 pontra értékelő amerikaiak most -18 pontra módosították a véleményüket.

Érdekes megfigyelés, hogy míg a Wall Street-en pánik uralkodott el, a legtöbb amerikai számára ez nem vált a legnagyobb aggodalom forrásává. A Quinnipiac felmérésében arra is rákérdezett, hogy a gazdasági problémák közül melyik számít a legfontosabbnak az emberek szemszögéből.

Csaknem a válaszadók fele (47%) az élelmiszerek és fogyasztási cikkek áremelkedését hozta fel.

ezt követi a lakhatás vagy bérleti díjak növekedése (20%), és csak ezután jön a tőzsdei helyzet 17%-kal. Az álláskeresés vagy munkahelyek 6%-ot kaptak.

Az amerikai elnök elhíresült azon kijelentésével, hogy a vám a legeslegszebb szó, amit valaha szótáraztak. Ami konkrétan Trump április 2-i vámjait illeti, a Reuters/Ipsos alapján

A megkérdezett válaszadók körében körülbelül 57%-nyian, köztük a republikánusok egynegyede, kifejezte ellenérzését Trump vámjaival kapcsolatban, amelyeket egy nagyméretű táblázat bemutatásával illusztráltak.

A "felszabadulás napi" intézkedéseket a megkérdezett amerikaiak 40%-a támogatta, míg a válaszadók fele úgy gondolja, hogy más államok profitálnak az Egyesült Államok nemzetközi kereskedelméből (52%). Továbbá, a résztvevők háromnegyede kifejezte véleményét, miszerint az újonnan bevezetett vámoknak a rendszert kihasználó országokra kellene fókuszálniuk, nem pedig általánosan minden országra (76%).

Összességében egyébként

Az amerikai lakosság körülbelül fele, pontosan 49%, úgy véli, hogy a rövid távú gazdasági nehézségek elviselése megéri, ha ezáltal az Egyesült Államok hosszú távú erősebbé válhat.

- bár ez az érzület természetesen jóval elterjedtebb a republikánusok (81%) körében, mint a demokraták (23%) vagy a függetlenek (49%) esetén. A legtöbb amerikai arra számít, hogy az elektronikai eszközök, az autók, a mindennap vásárolt és a friss termékek ára fog leginkább az égbe szökni a vámok következtében. A republikánusok ez esetben is optimistábbak, és alacsonyabb árnövekedést jósolnak.

A YouGov azt találta, hogy tízből négy amerikai helyesli (39%), de a többség (50%) rosszallóan tekint Trump vámjaira. Emellett megkérdezték, hogy a válaszadók szerint milyen szándék húzódhatott meg Trump intézkedése mögött: a legtöbben, 55-55% említette fő indokként, hogy az elnök "bele akar kényszeríteni egyes cégeket és országvezetőket abba, amit ő akar", illetve hogy "javítani akar a tárgyalási pozícióján más országokkal". Ezután a gyáripar ösztönzése, a nemzetközi erőkifejtés és más országok megbüntetése következett 49, 45, illetve 44 százalékkal.

A legkevesebben az a cél volt a Trump által képviselt gondolkodásmód szerint, hogy mérsékelje az árakat, mindössze 24%-os támogatottsággal.

Ehhez kapcsolódóan az amerikaiak közel fele (48%) úgy véli, hogy a vámok károsak a gazdaságra és a fogyasztókra, miközben bármiféle hosszú távú hasznuk sincs, és 37% gondolja, hogy rövid távon fájdalmasak, de hosszú távon növekedést hozhatnak. A vámok áremelkedéshez vezetnek - ezzel az állítással tízből nyolcan egyetértenek, ezen belül 47% nagymértékű, 33% kismértékű áremelkedést lát valószínűnek. Csupán 4% vár árcsökkenést.

A Quinnipiac által lebonyolított közvélemény-kutatás eredményei alapján

A közvélemény-kutatások szerint a megkérdezettek jelentős része, 72%, úgy véli, hogy a vámok rövid távon kedvezőtlen hatással vannak az amerikai gazdaságra.

míg kevesebb mint negyedük (22%) szerint segítik azt. A pártpolitikai szakadék itt is termetes: a demokraták 97%-a és a függetlenek 77%-a szerint károsak rövid távon, míg a republikánusok közül csak 44% gondolja ezt.

A vámok hosszú távú hatása kapcsán már jobban megoszlanak a vélemények, de a többség (53%) szerint így is negatívan befolyásolják a gazdaságot (41% számol pozitív hatással). A különbségek itt még élesebbek a párthovatartozás alapján: a demokraták 95 és a függetlenek 57% szerint ártanak a vámok hosszú távon, míg tízből közel kilenc republikánus épp ellenkezőleg gondolja, szerintük segítik majd a gazdaságot (87%).

Nem túlzás azt állítani, hogy Donald Trump személyesen sosem volt egy határozottan népszerű politikus: 2016-ban és 2024-ben is úgy tudott győzedelmeskedni, hogy a személyes megítélése negatívban volt, azaz többen utasították el őt, mint sem, és a demokrata jelöltek kivétel nélkül valamivel jobb mutatókkal bírtak (különösképp az őt 2020-ban legyőző Joe Biden).

A RealClearPolling által készített összesítés szerint a tavalyi győzelmét követően egy rövid időre kiegyenlítődött a Trumpot kedvelők és ellenzők aránya, sőt, pár napra a pozitív vélemények táborát is megugrotta. Azonban mostanra ismét szétnyílt a szakadék, ami lényegében a Trump esetében tapasztalt korábbi trendekhez, valamint az átlaghoz való visszatérést jelezheti.

A republikánus zászlóvivőre leselkedő igazi veszély abban húzódik meg, ha a vélt szakpolitikai alkalmasságát bármi is megkérdőjelezi.

A New York Times kiemelte Trump beiktatásakor, hogy az elnöki programjának bizonyos aspektusai sokkal népszerűbbek voltak, mint maga a személye. Különösen a gazdasági és kereskedelmi politikájában figyelhető meg, hogy a vámháború következtében egyre inkább romlanak a mutatói. Ez a tendencia nemcsak a bevándorlás területén észlelhető, hanem számos más szegmensben is. A kulcskérdés az, hogy a 2026-os félidős kongresszusi választásokig sikerül-e javítania a helyzetén, vagy hasonló sorsra jut, mint Joe Biden, akinek a népszerűsége 2021 második felében drámai módon visszaesett, és azóta is nehezen találja a kiutat a válságból.

A Financial Times nemrégiben egy rendkívül figyelemfelkeltő elemzést tett közzé, amelyben a YouGov adatai alapján részletesen bemutatják, hogy bár az elnök támogatói, a MAGA-tábor, továbbra is rendíthetetlenül kitartanak mellette,

A 2024-es választásokra készülő Trump-szavazók körében, akik nem azonosítják magukat "MAGA-republikánusként", egyre többen távolodnak el az elnöktől. Ez a tendencia arra utal, hogy a politikai táj változása és az elnöki kampány stratégiája komoly hatással van a támogató bázis összetételére.

A 2024-es választási év küszöbén Trump gazdaságpolitikájának és inflációs intézkedéseinek megítélése az utóbbi hetek során még súlyosabb csapásokat szenvedett el. A vámháború feszültsége alatt álló helyzetben pedig nem valószínű, hogy a trend hamarosan megfordulna. A legfrissebb felmérések alapján az amerikai lakosság, még a Wall Street-i tőzsde zuhanása közben is, az árak alakulását tartja a legégetőbb gazdasági problémának, jól tudva, hogy Trump vámintézkedései komoly kockázatokat rejtenek magukban. Csupán a hűséges republikánus szavazók vélik úgy, hogy a rövid távú nehézségek elviselése kifizetődő lehet a jövőbeli nyereségek érdekében.

A liberális nézőpontot képviselő Vox nem véletlenül tette közzé azt a cikket, amelynek címe...

Trump vámpolitikája veszélyeztetheti a győztes választási szövetségét.

Ezt a hipotézist a YouGov legfrissebb adatai is megerősítik, mivel bárhol is nézünk körül, egyértelműen érzékelhető a dinamika.

leginkább a fiatal és a színesbőrű szavazók véleménye zuhant be Trump elnöki teljesítményéről, akik 2024-ben rekordszinten támogatták őt.

A baljós jelenségekre Trump persze úgy reagálhat, hogy ez nem az ő problémája, hiszen, hacsak nem teljesíti be a harmadik ciklusra tett ígéreteit, 2028-ban már nem ő lesz a republikánus jelölt. Az elnök azonban tisztában van vele, hogy a kongresszusi és párton belüli hatékony érdekérvényesítéshez elengedhetetlenek a kedvező közvélemény-kutatási eredmények, különben könnyen "béna kacsává" válhat, akinek lejárt az ideje. Ráadásul a Republikánus Párt már most is küzd azzal, hogy Trump hiányában a jelöltjeik alulteljesítenek a választások során, és ha az elnök árt a párt gazdasági imázsának – amely eddig szilárd alapot adott számukra –, az csak tovább ronthat a helyzetükön.

A YouGov szerint egyébként az amerikaiak 52%-a számít arra, hogy Trump megpróbál majd pályázni egy harmadik ciklusra is. Sokkal kevesebben (17%) gondolják úgy, hogy jó lenne, ha valóban kísérletet tenne erre, és csak 8% gondolja, hogy az alkotmány ezt lehetővé teszi.

A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. A forrást a Getty Images biztosítja.

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe a részletes jogi tájékoztatót.

Related posts