Brüsszel álláspontja szerint Orbán Viktor nem léphet ellentmondásba a nemzetközi jogszabályokkal. | 24.hu


Az Európai Bizottság alelnöke hangsúlyozta, hogy Magyarország számára is érvényes az izraeli miniszterelnökre kibocsátott elfogatóparancs.

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) nemrégiben elfogatóparancsot adott ki az izraeli miniszterelnök ellen, háborús bűncselekmények elkövetése miatt. Az Európai Bizottság alelnöke az Euronewsnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor kijelentései ellenére a döntés Magyarországra is kötelező érvényű. Az ország ugyanis ratifikálta a vonatkozó megállapodást, így az Európai Unió minden tagállamára érvényesek a nemzetközi jogszabályok, beleértve a nemzetközi intézmények szabályait is.

Vera Jourova válaszolt arra, hogy a magyar miniszterelnök az állami rádió műsorában nem csupán "felháborítóan pimasznak és cinikusnak" titulálta az ICC döntését, hanem meghívta Benjámin Netanjahu izraeli kormányfőt is, biztosítva, hogy Magyarország nem fogja végrehajtani az ellene kiadott elfogatóparancsot.

A felelős politikai vezetők jól tudják, hogy milyen nemzetközi kötelezettségeik vannak. Magyarország, mint a Nemzetközi Büntetőbíróság aláíró állama, részesedéssel bír ebben a fontos rendszerben. Pontosítva, a nemzeti büntetőbíróságunkról van szó, amelynek működése a nemzetközi jog alapelvein nyugszik. Ez a szabályozás rögzíti, hogy az érintett feleknek kötelezően tiszteletben kell tartaniuk a bíróság által hozott döntéseket. Ennek következtében a Nemzetközi Büntetőbíróság határozatai mindenkire nézve kötelező érvényűek, így Magyarországra is vonatkoznak.

Vera Jourova közölte: az egyezmény megszegését jelenti, ha egy ország, amely az ICC tagja, vendégül lát, és nem tartóztat le egy politikust, aki ellen az ICC nemzetközi elfogatóparancsot adott ki. A kérdésre, hogy ennek mégis milyen következménye lehet, azt mondta, hogy egyrészt jogi lépések követik, másrészt rossz fényt vet az adott országra.

Minden egyes alkalommal, amikor egy ország figyelmen kívül hagyja a nemzetközi intézményekkel szembeni kötelezettségeit, valójában saját magának árt, és rontja a saját hírnevét. Bár a folyamat részleteit nem tudom előre megjósolni, egy dolog biztos: Magyarország arculatára mindez jelentős hatással lesz.

A 24.hu már korábban beszámolt arról, hogy Orbán Viktor májusban utasította három miniszterét, hogy vizsgálják meg, mi történne, ha Magyarország - mint az egyedüli EU-tag - kilépne a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) joghatósága alól. Az ICC korábban Vlagyimir Putyin ellen is kiadott elfogatóparancsot, és hazánk komoly dilemmával nézne szembe, ha az orosz elnök hazánkban tartózkodna, tekintettel egy jogi hézagra. Két nappal a május 22-i ülés előtt a hágai büntetőbíróság főügyésze elfogatóparancs kiadását kérte Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökre, Joáv Galant akkori védelmi miniszterre, valamint a palesztin Hamász három vezetőjére.

Related posts