A Direkt36 szerint a magyar kormány javaslatának következtében Tiborcz István szállodájába terelték az érdeklődést.


Bár nem oda foglaltak, a tavaly novemberi budapesti EU-csúcs idején mégis Tiborcz István szállodájában szállt meg a finn delegáció, ahol egyetlen éjszakáért több mint 1 millió forintot fizettek, tudta meg a Direkt36, miután kérésükre a finn Helsingin Sanomat nevű újság benyújtott egy közadatkérést arról, hogy a finn delegáció a csúcs idején hol és mennyiért szállt meg. Erre válaszolva a finn Miniszterelnöki Hivatal árult el részleteket a finn delegáció foglalásáról.

A tavalyi év november 7-8-án Budapestre rendezett EU-csúcsra több mint negyven ország delegációja érkezett, ezzel a magyar főváros nemzetközi színtérré vált. A magyar EU-elnökség öt szállodát ajánlott a résztvevők számára, köztük a belvárosi Dorothea Hotelt, amely Orbán Viktor miniszterelnök vejének érdekeltsége alatt áll. Petteri Orpo finn miniszterelnök és csapata eredetileg a Ritz-Carlton Budapestben (jelenlegi nevén Al Habtoor Palace Budapest) tervezte megszállni, de a magyar szervezők tájékoztatták őket, hogy a szálloda "túlfoglalás" miatt már nem elérhető. Így végül a Dorothea Hotelben kaptak szállást, ahogy azt egy névtelenséget kérő finn forrás is megerősítette a Direkt36 számára.

Orpo miniszterelnök és hét tanácsadója egy meglehetősen különleges helyszínen, Tiborcz szállodájában töltötték el az éjszakát. Az éjszakai tartózkodás 2800 euróra rúgott, ami a korábbi árfolyamok alapján körülbelül 1,1 millió forintot jelentett. Az összegbe nem csupán a szállásdíj számított, hanem a miniszterelnök védelme érdekében felmerült költségek is, melyek részletei azonban titkosak maradtak.

A Dorotheát üzemeltető BDPST Group az adatvédelmi szabályozásokra hivatkozva közölte a lapunkkal, hogy nem áll módjukban információkat nyújtani a vendégeikről.

A finn kormány nyilvánosságra hozta, hogy a számlák nem az érintett szállodáktól származnak, hanem egy Jet Travel Kft. nevű magyar vállalat állította ki őket. Érdekes módon a cég többségi tulajdonosa és egyik ügyvezetője Gál Pál Zoltán, aki az Orbán-kormány egykori államtitkárának, Gál András Leventének a testvére. A Jet Travel része annak az öt cégnek, amelyekkel a kormány 2019-ben és 2024-ben nemzetközi utazásszervezési keretmegállapodásokat kötött, amelyek értéke több milliárd forint. Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy ha a minisztériumoknak vagy az alájuk tartozó állami vállalatoknak külföldi utazások szervezésére volt szükségük, akkor ezt az öt céget versenyeztették egymással. A kiválasztott cég pedig a repülőjegyek és szállások foglalásában, vízumügyintézésben, valamint konferenciák regisztrációjában nyújtott segítséget a kormányzati szervek számára.

Tiborcz nem csupán a külföldi vezető elszállásolásával segíti a kormány munkáját: a DÁP-felhasználók arcképes beazonosítását is egy hozzá kötődő vállalat végzi:

Related posts