Az Országgyűlés meghozta a végső döntést: Magyarország elhagyja a Nemzetközi Büntetőbíróságot.


Kedden az Országgyűlés 134 igen és 37 nem szavazattal, 7 tartózkodás mellett elfogadta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) való kilépésről szóló javaslatát.

A kormány már az április 1-jei ülésén megszületett a döntés, miszerint Magyarország elhagyja a Nemzetközi Büntetőbíróságot. A kabinet határozatát Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter ismertette a Kormányinfón, amelyet ezt követően tartottak.

A kormány döntése alapján Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes április elején benyújtotta az Országgyűlésnek azt a törvényjavaslatot, amely véglegesen felmondja a Római Statútumot, így Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) rendszeréből. Ezzel a lépéssel a kormány huszonhárom év után zárja le a bírósággal való együttműködést. Az indoklás szerint a bíróság, amely eredetileg a háborús bűnök és emberi jogi sérelmek felelőseinek felelősségre vonását tűzte ki célul, mára politikai eszközzé vált. Miközben az Európai Unió tagállamai többsége részt vesz a testület munkájában, számos ország – köztük Kína, Oroszország, Törökország, Izrael és az Egyesült Államok – máig nem ratifikálta a Római Statútumot.

Related posts