Ebből Nobel-díjas felfedezés is születhet: itt van a magyar csoda, amely potenciálisan áttörést jelenthet a rák elleni küzdelemben!


Peták István, a Genomate Health alapítója orvoskutatóként munkatársaival olyan mesterséges intelligencia alapú szoftvert alkotott, amely forradalmasíthatja a daganatos betegségek kezelését - most pedig bejelentette, hogy 2 millió dollár friss tőkével meghódítják vele az amerikai piacot. "A mesterséges intelligencia alkalmazása a személyre szabott kezelések megtervezésében történelmi mérföldkő az emberiség történetében" - mondta a szakember az Indexnek, aki szerint ennek jelentősége hasonló lehet, mint amikor két évtizede megfejtették az emberi genomot. Szerinte hamarosan úgy beszélünk majd a rákról, ahogy ma a lepráról - egy olyan betegségként, ami évszázadokig gyilkolt, aztán végleg legyőztük.

Peták István a Genome Health megalapításakor egy ambiciózus célt fogalmazott meg: forradalmasítani a daganatos betegségek személyre szabott kezelését egy innovatív mesterséges intelligencia alkalmazásával. Ez a technológia képes pontosan azonosítani, hogy az egyes páciensek számára melyik célzott terápia a legmegfelelőbb, így a jövőben a kezelés sokkal hatékonyabbá válhat.

- fogalmazott az Indexnek Peták István. A kutató az Everest meghódításához hasonlította a kihívást: "bár a cél távolinak tűnik, fokozatosan, táborról táborra haladva elérhető".

A bejelentéskor Peták azt is elárulta, hogy 2 millió dollár befektetést szereztek a kereskedelmi fázis finanszírozására, és nemrég nevezték ki az amerikai piacot meghódító vezérigazgatót. "Nabil Hafez különleges szakember, aki tagja volt annak a csapatnak, amely 2003-ban befejezte a Human Genome projektet. Húsz éve azon dolgozik, hogy ebből a felfedezésből valódi társadalmi haszon szülessen" - mondta el az alapító kutató.

Peták István felfedezése hatalmas jelentőséggel bír, olyannyira, hogy lapunknak az év elején adott interjújában Palkovics László kormánybiztos őt jelölte meg a Nobel-díj egyik várományosaként. Emlékezetes, hogy Palkovics az elsők között jósolta meg Krausz Ferenc Nobel-díját is, amikor ebben még kevesen hittek.

A történet kezdete Peták István szerint 2003-ra datálható, amikor az emberiség először felfedezte az emberi genom teljes kódját. "Ez egy mérföldkő volt, hiszen ekkor betekintést nyertünk a szervezetünk alapjainak titkaiba. Olyan ez, mint amikor egy meghibásodott autó műszaki terveit tanulmányozzuk - innentől fogva pontosan tudjuk, mi ment tönkre benne" - magyarázta a kutató.

A következő jelentős előrelépés 2008-ban következett be az új generációs szekvenálás terén. Peták csapata úttörőként alkalmazta ezt a forradalmi technológiát a rák kezelésében. Ám hamarosan komoly nehézségekkel kellett szembenézniük: kiderült, hogy több száz potenciális gén hatmillió mutációja közül bármelyik lehet a probléma forrása. Ez a helyzet olyan, mintha tűt keresnének egy hatalmas szénakazalban.

Ez az a kritikus pillanat, amikor az ember képtelen megbirkózni a számtalan lehetséges hibaforrással, és elkerülhetetlenné válik a mesterséges intelligencia alkalmazása. "Ahogyan az autószerelők is egyre inkább átálltak a hibakereső szoftverek használatára, úgy az onkológiai területen is megjelenik egy új szoftver, amely lehetővé teszi az orvosok számára, hogy elemezzék a daganat genomját" – fejtette ki Peták.

A magyar vállalkozás 2022-ben indult hódító útjára, amikor Peták István, az Oncompass spinout cégeként, megalapította a Genomate-et. "Korábban már 5 millió dollárnyi tőkét szereztünk a termékfejlesztés és a kutatási fázis megvalósítására" – osztotta meg a szakember. Az egyik legfontosabb befektetője egy igazi különlegesség: egy Szilícium-völgyi angyal, aki Magyarországon találta meg a szerelmét, és ezért Budapestre költözött, hogy támogassa a helyi innovációt.

Az úttörő magyar technológia hamarosan felkeltette a Mayo Klinika mesterséges intelligencia platformjának a figyelmét is, amely a világ egyik legrangosabb egészségügyi intézménye. "Ők a híd a mindennapi orvoslás és az új innováció között" - jegyezte meg Peták István.

A magyar vállalat tudatosan alakította ki bostonbeli jelenlétét, mivel ez a város a biotechnológiai innovációk középpontja. "Hiszem, hogy amit csinálunk, az valóban forradalmi, ezért elengedhetetlen, hogy Bostonban legyünk, hiszen itt zajlik a legnagyobb verseny" - fejtette ki a vállalat stratégiáját. A Mayo Klinika mesterséges intelligencia platformjának vezetője is elismerően nyilatkozott a magyar fejlesztésről, kiemelve, hogy a Genomate az orvostudomány egyik legkomplexebb kihívását célozza meg: a személyre szabott orvoslás megvalósítását, amely az emberiség egyik legnagyobb álmát testesíti meg.

Peták István meggyőződése, hogy a mesterséges intelligencia egy igazi forradalmat indít el a gyógyítás területén. "A legfontosabb változás az lesz, hogy olyan algoritmusok állnak majd rendelkezésünkre, amelyek lehetővé teszik a személyre szabott kezelési tervek kidolgozását" – hangsúlyozza.

Ez a változás óriási ugrás az orvoslás eddigi történetében. Korábban az orvosok az emberi test működésével kapcsolatos tudásuk és személyes tapasztalatukon alapuló tudás alapján gyógyítottak, majd jött az evidencia alapú orvoslás, ahol statisztikai alapon, nagy betegcsoportokon tanulmányozták a gyógyszerek hatását.

"Amikor a Curie Intézet onkológusai a klinikai vizsgálat során összegyűjtött adatokat elemezték és a rendszer hatékonyságát validálták, azt tapasztalták, hogy a terápiás sikerráta 17 százalékról 69 százalékra emelkedett a javasolt és nem javasolt kezelések között" - osztotta meg büszkén az eredményeket Peták István. A Genomate szoftver innovatív módon képes feltérképezni a betegek daganatainak egyedi genetikai eltéréseit, és meghatározni, mely célzott gyógyszerhez van a legszilárdabb tudományos alap a rendszer elemzése alapján.

Bár a rák elterjedtsége folyamatosan növekszik, és már a 65 év alattiak körében a legfőbb haláloknak számít, Peták István mégis derűlátó a jövőt illetően:

Paradox módon a daganatos betegek számának növekedése részben éppen annak az eredménye, hogy egyre több beteg túléli a kezeléseket.

Most a betegek 10-15 százalékának tudunk olyan célzott gyógyszert adni, ami tartósan hatásos. Ezek a betegek már hosszú évekre daganatmentessé válhatnak áttétes daganat esetén is

- tette hozzá magyarázóan. A valódi forradalom akkor következhet be, amikor ezek a kezelések mindenki számára hozzáférhetővé válnak - állítja Peták, aki úgy véli, hogy ebben a mesterséges intelligencia kulcsszerepet játszhat. Merész víziót is megosztott: nemsokára úgy fogunk beszélni a rákról, mint ma a lepráról - egy olyan betegségről, amely évszázadokig pusztított, de végül sikerült legyőznünk.

Peták István nyíltan fogalmazott az egészségügy egyik legégetőbb gondjáról: a költségekről és a magas árakról. "Egy új célzott gyógyszer kezelési költsége 283 ezer dollár (kb. 102 millió forint) - ez egyszerűen nem tartható fenn" - hangsúlyozta. Véleménye szerint még az Egyesült Államok sem tudja hosszú távon fenntartani ezt a költségmodellt.

"Tehát radikálisan csökkenteni kell a költségeket ahhoz, hogy ténylegesen hozzáférjenek a betegek.

Ez eszméletlen frusztráció. És ez már az elmúlt években látszott a folyosókon, erről beszélgettek az onkológusok a konferenciákon is, hogy most már tényleg itt vagyunk a megoldás kapujánál, és tényleg az a kérdés, hogy nem bírjuk kifizetni?"

A magas gyógyszerárak mögött húzódó tényezőket is részletesen kifejtette: "A gyógyszerek klinikai vizsgálatai során hatalmas összegek, milliárd dollárok veszítenek el. A gyógyszer fejlesztése után a szabadalmi védelem 20 évig tart, de a piacra lépés gyakran mindössze 2-3 évet hagy a megtérülésre." Emellett egy sikeres gyógyszer árát nemcsak a saját fejlesztési költségei, hanem az előzőleg elbukott, 90-100 másik gyógyszer költségei is fedezik. A szakértő hangsúlyozta, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazása forradalmasíthatja a gyógyszerkutatást, így a személyre szabott gyógyszerek ára jelentősen csökkenthető.

Peták István szerint a Genomate már most kész a gyakorlati alkalmazásra. A folyamat egy részletes molekuláris diagnosztikai vizsgálattal kezdődik, majd a szoftver elemzi az eredményeket és személyre szabottan felsorolja a terápiás lehetőségeket a rendelkezésre álló tudományos bizonyítékok alapján az orvos számára.

"Ha van egy elromlott autó, mindenféle alkatrészeket cserélünk benne, de mi letesztelhetjük, lemodellezhetjük, hogy ettől tényleg megjavulna-e, mielőtt ténylegesen hozzányúlnánk az autóhoz" - magyarázta.

A végső vízió az, hogy minden egyes beteg számára automatikusan elérhető legyen egy teljes genomvizsgálat, amely után a diagnosztikai szoftver működtetése már csupán egy alkalmazás futtatására redukálódik. Peták véleménye szerint ez nem évtizedekbe telik, hanem mindössze néhány év múlva valósággá válhat.

„Mondta büszkén a szakember, aki emlékeztetett arra, hogy már több alkalommal is innen indult el a személyre szabott orvoslás forradalma, és most is hasonló úton járunk. Hozzátette: „Szeretném kifejezni hálámat csodálatos munkatársaimnak, befektetőinknek, valamint a rengeteg orvosnak és kutatónak, akikkel az elmúlt évtized során együtt dolgoztunk Magyarországon és világszerte. Külön köszönet a betegeknek, akik megbíznak bennünk, és inspirálnak minket abban, hogy továbbra is keressük a megoldásokat.”

Peták István legújabb bejelentése Washingtonban, a SelectUSA Summit konferencián történt, amelyet az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériuma szervezett meg május 11. és 15. között. A rendezvényen több mint 5000 résztvevő gyűlt össze, képviselve 96 különböző országot és az Egyesült Államok minden egyes tagállamát.

Palkovics László, Magyarország mesterséges intelligencia kormánybiztosa a bejelentést követően a következőket mondta:

Büszkék vagyunk magyar tudósainkra, köztük sok Nobel-díjasra. Dr. Peták István már számos hazai és nemzetközi innovációs díjat nyert. Meggyőződésünk, hogy ő és csapata hozzák el a következő tudományos áttörést az orvostudományban: az AI úttörő alkalmazását a rákbetegek személyre szabott terápiájában.

Peták István februárban exkluzív interjút nyújtott lapunknak, amelyben számos érdekes témát érintett, többek között a rák megelőzésének lehetőségeit is. A részletekhez kattintson ide, és olvassa el cikkünket!

Related posts