Egy aláírás elegendő volt ahhoz, hogy ez a pár biztosítsa magának a dupla nyugdíjat – a gyermekeik megdöbbenve figyelik őket.

Mintha új szülőket kaptak volna a gyerekek, annyira felszabadult az a nyugdíjas pár, aki kötött egy üzletet a bankkal. Lépésük önzésnek tűnhet, pedig van értelme, és ezt most már a fiatalok is belátják.
"A vasárnapi ebédnél egyszer csak bejelentették, hogy aláírták a papírokat. A családi ház már nem az övék. Azt mondták, szeretnék még egy kicsit élvezni az életet." Így kezdődik az a történet a Medium.cz oldalon - amely olvasói leveleket jelentet meg változtatás nélkül -, ami arról szól, hogy az idős szülők fordított jelzálogkölcsönt vettek fel a bankjuktól. Ez a magyar szemmel furcsa konstrukció nyugaton már rég bevált, és Szlovákiában, Csehországban is egyre népszerűbb bevételi forrás. A lényege, hogy
Igen, a bank törlesztő részletet fizet a házért cserébe. Azonban halálod után, vagy ha elhagyod az ingatlant, a ház a bank tulajdonába kerül, és azt teheti vele, amit csak akar. Fontos megjegyezni, hogy ez nem véglegesen rögzített: a szerződő fél bármikor dönthet úgy, hogy inkább eladja a házat másnak. Ilyen esetben köteles visszafizetni a banknak az addig kifizetett jelzáloghiteleket. Ha közben a ház értéke nőtt, még profit is származhat a tranzakcióból. Az örökösök is lehetőséget kapnak arra, hogy megtartsák az ingatlant: ha visszafizetik az eddig elutalt pénzt, akár új jelzáloghitelt is felvehetnek, általában ugyanannál a banknál, ahol az eredeti hitelt is felvették.
Az első pillantásra szokatlan megoldás valójában sok nyugdíjas számára komoly előnyöket rejt. Először is, biztonságot nyújt: miután a bankkal megkötötték a szerződést, nem csupán a fordított hitel előnyeit élvezhetik, hanem a pénzintézet garantálja, hogy az ingatlanukban maradhatnak, ameddig csak kívánják, akár az életük végéig is. A szerződők dönthetnek havi kifizetés vagy egyszeri összeg között; az utóbbi gyakorlatilag olyan, mintha előre értékesítették volna a házukat, de az új tulajdonos lehetővé tenné számukra, hogy továbbra is ott éljenek. A legtöbb európai nyugdíjas e lehetőséget választja. Azonban a történet főszereplői inkább a havi kifizetés mellett tették le a voksukat:
Magyar nézőpontból sokaknak ez akár önzőségnek is tűnhet: a szülői ház sok család életében az örökség jelentős vagy akár egyetlen részét képezi. Más, gazdaságilag előnyösebb helyzetben lévő társadalmakban azonban egyre inkább elfogadják azt a gondolatot, hogy a szülők így gondoskodnak saját magukról, ezzel tehermentesítve gyermekeiket. Ha jobban belegondolunk, ez a generációk közötti szolidaritás egy újabb kifejeződése. "Anyósom és apósom sosem pazarolták el a pénzüket, minden kiadást alaposan megfontoltak. A házat, amelyben élnek, saját kezükkel építették, lépésről lépésre, adósság és külső segítség nélkül. A munkájuk és az értékeik egyfajta szimbólumává vált. Nagyon büszkék voltak rá." A Mediumon megjelent írás szerint az idős szülők most felfedezik a világot, éttermekbe járnak, és megadják maguknak mindazt, amit korábban nem engedhettek meg.
A gyerekek és családjaik, mint írták, először nem tudtak mit kezdeni a döntéssel, úgy érezték, elvesztették életük egy fontos részét. Egy idő után azonban rájöttek: a szülők lépése jogos és megérdemlik. Sőt, ők maguk is gondolkodni kezdtek a saját életükről, és rájöttek: ha eljön az ideje, valószínűleg ugyanígy döntenek majd.