Egy Opel Astra miatt kénytelen elhagyni otthonát egy nyugdíjas rendőr.
A tartozás évek hosszú során keresztül kifizetetlen maradt, ám a legérdekesebb, hogy erről senki sem volt tudomása.
Pózsa Imre, aki 26 éven át rendőrtisztként szolgált, három örökbe fogadott gyermeket nevelt fel, de az élete az utóbbi években egy svájci frank alapú hitel következményeivel terhelődött. A kölcsönt még 2007-ben vették fel, amikor Imre és felesége jól kerestek, és úgy érezték, hogy végre itt az ideje, hogy felújítsák a régi családi házat, valamint vásároljanak egy új autót. Azonban a gazdasági válság váratlanul közbeszólt: először a hitelválság tette nehezebbé a törlesztést, majd 2010-ben Imre felesége munkanélkülivé vált. A törlesztési nehézségek miatt a házuk az eszközkezelőhöz került, de végül sikerült megállapodásra jutniuk, így egy 2045-ig érvényes hitelszerződést kötöttek, amit azóta is rendszeresen törlesztenek. Az autóra is fizettek, de volt olyan hónap, hogy a részlet meghaladta a több százezer forintot, amelynek fedezete újabb hitelekből származott. A helyzet végül odáig súlyosbodott, hogy 2015-ben a behajtó cég lefoglalta az autót, mivel már nem tudtak eleget tenni a kötelezettségeiknek. Az életük így egyre nehezebb és kiszolgáltatottabb lett a pénzügyi nehézségek következtében.
Imre elmondta, hogy már 2014-ben, az első levonás alkalmával személyesen kereste fel a végrehajtót, aki biztosította őt arról, hogy a nyugdíja felének elegendőnek kell lennie a levonások rendben tartásához. Miután az autója lefoglalásra került, Imre a különböző hiteleket egyesítette, így egy összegben tudta azokat törleszteni. Ennek következtében észre sem vette, hogy a sok ügyintéző között végül elveszett a lényeg: nemrégiben derült ki, hogy az utolsó tíz évben egyetlen fillér sem került az autó törlesztésére.
Imre elmondása szerint kiderült, hogy a volt végrehajtó a tartozásunkkal kapcsolatos ügyet – vélhetően a faktoring céggel történő megállapodás alapján – parkolópályára helyezte, ami azt jelenti, hogy egy fillérnyi összeget sem utalt a faktoringnak. Az Astra, amelyet annak idején 4,5 millió forintért vásároltunk, a lefoglalásig 4 millió forintot már kifizettünk. Most azonban a faktoring cég, amely átvette a követelést, további 4 millió forint tőkealap-tartozást és 8 millió forint járulékot követel tőlünk. E hatalmas összegre csak akkor derült fény, amikor az ügyben eljáró eredeti végrehajtót egy másik szakember váltotta fel.
Imre elmondta, hogy azonnal több alternatív fizetési javaslatot tett a faktoring cégnek, vállalva, hogy a teljes tartozását 3-5 éven belül, részletekben rendezni fogja. Azonban e javaslatokat szinte azonnal elutasították. Kétszer is próbálkozott 3-5 millió forintos, egyszeri nagy összegű befizetési ajánlattal, ám ezek is visszautasításra kerültek.
A család házán végrehajtási jog terheli, és az árverés már a küszöbön áll. Imre tisztában van vele, hogy az ingatlant semmiképp sem tudja megtartani, ezért elhatározta, hogy napokon belül fél áron hirdeti meg. Ezzel talán elkerülheti a végrehajtást, és még marad némi pénzük is, de ez az összeg sajnos nem elegendő az újrakezdéshez. Jelenleg már a folyamatos végrehajtási szakaszban vannak, és Imre úgy érzi, hogy eddig azért nem érkezett vevő, mert mindenki arra vár, hogy a kikiáltási ár jelentősen csökkenjen, akár 50 vagy 25 százalékra is.
- Az árverési összeg kiszámításakor a végrehajtó figyelembe vette a 2045-ben lejáró szerződésünket, amelyet az eszközkezelővel kötöttünk, valamint az összes elmaradt banki tartozásunkat is, így a tartozásunk közel 22 millió forintra emelkedett - mondta a férfi keserűen. Imre mára teljesen elvesztette a hitét, már számos ügyvéddel konzultált, de sajnos egyikük sem tudott megoldást ajánlani a helyzetére.
Lapunk kereste az üggyel foglalkozó végrehajtót, ám a betegsége miatt nem volt elérhető.