Egy Schadl által kezdeményezett ügy kapcsán több mint egymilliárd forintot fektettek be.

A Fővárosi Törvényszék egy március 4-ei, elsőfokú, nem jogerős ítélete szerint a Magyar Bírósági Végrehajtói Kart (MBVK) több mint bruttó 1 milliárd 100 millió forint és kamatainak megfizetésére ítélte, írja a hvg.hu. Az MBVK az ítélet ellen fellebbezett, ezért egyelőre fizetnie nem kell. Az eljárás másodfokon a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik.
Az ítélet egy hosszú éveken át húzódó jogi eljárás részeként látott napvilágot, amelynek középpontjában az MBVK állt. Az MBVK korábban, hibás teljesítésre hivatkozva, felmondta azt a szerződést, amelyet még Schadl György elnöksége alatt kötöttek. A szerződés érvényességét azonban a partner vitatta, ami végül bírósági eljáráshoz vezetett a felek között.
A lap által korábban megkapott szerződéslista alapján az MBVK 2017 és 2019 között összesen öt megállapodást kötött a Sysdata PSE Kft.-vel. E szerződések közül a legmagasabb értékű, 3,427 milliárd forintos tétel egy 2017-es szoftverfejlesztési megbízás volt. Ez a projekt a kar minden működési területére kiterjedt, beleértve az ügykezelést és az elektronikus árveréseket is. Az addig használt rendszer viszont elavultnak és sebezhetőnek bizonyult, így a váltás elengedhetetlenné vált.
A Sysdata a szerződés aláírása után nekilátott a munkának, és 2019 nyaráig tartották is az ütemtervet. Miután azonban a Schadl mellett vádolt Völner Pál akkori igazságügyi államtitkár felügyelete alá kerültek a végrehajtók, a cég és a kar kapcsolata megváltozott. A hvg.hu szerint konkrét jel nem került eddig elő, ami arra utalna, hogy Völner beavatkozott volna az ügybe.
A cég nyilatkozata alapján az MBVK ekkor kezdte meg az átvett és már számlázott munkarészek kifizetésének indoklás nélküli megtagadását. Ezt követően teljes mértékben felfüggesztette az együttműködést, végül pedig 2020 nyarán a hibás teljesítményre hivatkozva felmondta a szerződést. A Sysdata azonban vitatta ezt a lépést, és jogi útra terelte az ügyet, követelve a felmondásig elvégzett munkák díját a kartól.
A fejlesztés leállása közben a projekt teljes mértékben befejezetlen maradt, ami nem csupán a biztonsági kockázatok növekedését idézi elő, hanem mulasztásos törvénysértést is jelent, mivel egy 2019-es jogszabály kötelezővé tette az MBVK számára az új rendszerre való átállást. A per során, 2023 márciusában egy részítélet jogerőre emelkedett, amely megállapította, hogy a kar szerződéstől való elállása nem volt indokolt.