Egy igazi titok, amellyel pillanatok alatt megnyerheted mások szívét – sosem gondolnál rá saját magadtól!
Ha ilyen állat csíp meg, azonnal menj orvoshoz: halálos lehet a mérge
A kutatások alapján az emberek rendkívül gyorsan, akár néhány másodperc alatt is kialakítják rólad a véleményüket. Ez a benyomás nem csupán arról szól, hogy mennyire vagy szimpatikus számukra, hanem arra is kiterjed, hogy mennyire megbízhatónak és kompetensnek tartanak. Az első pillantás tehát sokat elárulhat rólad, és hatással lehet arra, hogyan látnak mások.
Az első benyomás varázsa abban rejlik, hogy már az első pillanatokban képesek vagyunk kialakítani a másik emberről egy tartós képet. Akár az első másodpercek, akár az első öt perc során, ezek a benyomások sokáig elkísérhetnek minket. Ahogy a bölcs mondás is megfogalmazza: a kezdeti hatásra nincs második lehetőség. Éppen ezért érdemes tudatosan törekedni arra, hogy pozitív és vonzó képet alakítsunk ki magunkról - különösen akkor, ha olyan személyről van szó, akivel szeretnénk közelebbi kapcsolatot kialakítani.
Scott Mautz előadó, LinkedIn Learning-oktató, szerző és korábbi felső vezető rendszeresen tart tréningeket, és az első benyomásról is sokat tanult, sokat tanított már. Ő úgy véli, egyetlen kulcsa van annak, hogy elnyerd mások szimpátiáját, és ez egy olyan trükk, ami szinte senkinek nem jutna eszébe magától.
A kulcs pedig az, hogy ne érdekes légy, hanem inkább érdeklődő. Persze nem arról van szó, hogy ne beszélj, vagy légy unalmas, hanem arról, hogy a másikra fókuszálj inkább. Koncentrálj arra, hogy megmutasd, mennyire érdekel ő, a mondanivalója. A kommunikációs szakértők arra jutottak, hogy az emberek általában szeretik, ha kérdéseket teszel fel nekik. A mélyebb kérdések általában arra késztetik a feleket, hogy jobban összekapcsolódnak. A másik ilyenkor úgy érzi, érdeklődnek iránta, törődnek vele, ezért ez a stratégia szinte minden helyzetben működik.
Figyelj és koncentrálj!
Figyelj úgy, mintha a másik szavaiban rejlenének a világ legfontosabb titkai. Ne érezd azt, hogy folyamatosan közbe kell szólnod, hogy a saját gondolataidat kifejezd. Ne törekedj arra, hogy vicceket mondj, vagy elkalandozz a témától; ne pazarold az időt a következő mondatod megfogalmazására. Csak figyelj, lélegezz mélyeket, és érdeklődj valóban, őszinte kíváncsisággal.
Tegyél fel jó kérdéseket, érdeklődj!
Az utólagos kérdések feltevése azt mutatja, hogy figyelmesen hallgattad a másik mondandóját, értékelted azt, és megmutathatod, hogy többet szeretnél róla tudni. Segítenek fenntartani a beszélgetést, és elősegítik a kapcsolat fejlesztését. Érdeklődj valami elhangzott részlet iránt, az adott téma iránt, áss mélyebbre valami olyanban, ami érdekli a beszélgetőpartneredet, vagy tegyél fel olyan kérdést, amit szerinted szívesen megválaszolna.
Figyelj a testbeszédre és a gesztusokra!
Ne hagyd figyelmen kívül azokat a hatásokat, amelyeket a kimondott szavakon túl a cselekedeteid gyakorolnak. A nonverbális kommunikáció is kulcsszerepet játszik: tartsd a szemkontaktust, bólogass a beszélgetőpartnered mondandójára, és amikor valami igazán lényeges dologról van szó, hajolj kicsit közelebb. Ezen kívül, ha szeretnéd még inkább megnyerni a másik szimpátiáját, finoman tükrözheted a testbeszédét, arckifejezéseit és mozdulatait is. Ezáltal egy sokkal közelebb kerülő, bizalmasabb légkört alakíthatsz ki.