Elemzők a Csurran és Cseppen politikai következményeiről Bindzsisztánban | 24.h
A dal atmoszférája kiválóan hozzájárulhat az ellenzéki identitás erősítéséhez.
Majoros Péter, Majka hétfőn jelezte: ahogy eddig, ezután sem akar politikai oldalakhoz sorolni, komoly kritikával kezeli a teljes politikai elitet. A Népszava több elemzőt is megkérdezett a zenész legújabb, hatalmas nézettségű daláról, annak időzítéséről.
Vasali Zoltán politológus véleménye szerint Majka egy rendkívül népszerű és elismert figura, aki kemény munkával építette fel hírnevét. Ez a hitelesség sokak számára vonzó, különösen a politikai elit világával szemben, ami éles ellentétet képez. A Csurran, cseppen című alkotás hangulata pedig lehetőséget ad arra, hogy erősítse a már létező ellenzéki identitást. Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke számára ez a klip igazi stratégiai eszköz, amellyel csökkentheti a Fidesz domináló kommunikációs hatását.
Síklaki István szociálpszichológus kifejtette, hogy a kormány megítélését valóban befolyásolhatják a népszerű celebek kritikus véleményei, de a legmeghatározóbb tényező mégis a gazdasági helyzet. Ha a gazdaság továbbra is ilyen gyors ütemben romlik, az komoly hatással lesz a kormány népszerűségére. Nyilvánvaló, hogy Majka is érzi, hogy „valami a levegőben van”, ugyanakkor a kormány körül egy zenészekből álló csoport is formálódott, bár a fiatalabb generációk, a tizen- és huszonévesek, általában nem az ő zenéjükre rezonálnak.
Zsolt Péter, a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatási igazgatója szerint egy ilyen dal hatásának megítélésekor először is azt lényeges vizsgálni, kilép-e a szubkultúrából a tömegkulturális szintre. Majka esetében egészen biztos, hogy igen.
Jelenleg egy olyan időszakot élünk, amikor a nyilvánosság teljesen átalakul. Úgy tűnik, hogy Majka éppen a legmegfelelőbb időben kapcsolódott be ebbe a dinamikus folyamatba. (...) A Fidesznek pedig van miért tartania.
- fogalmazta meg Zsolt Péter. Valóban, minden politikai alakulat a választók szimpátiájának megnyerésére törekszik, hiszen a népszerűség csökkenése elkerülhetetlenül a szavazatvesztést is magával hozza. Különösen lényeges, hogy a közismert művészek - főleg azok, akik képesek áttörni a szubkultúrák határait - hogyan fejezik ki magukat, és hová irányítják kreatív energiáikat a művészet és a zene területén.
Nagy Attila Tibor az ATV stúdiójában határozottan kifejtette, hogy...
A klip súlyos csapás lehet a Fidesz számára, hiszen a párt láthatóan átvette azt a kommunista szemléletet, amely szerint a hatalomnak mindenáron dominálnia kell a kultúra színpadán is. Ezzel a hozzáállással nem csupán a művészetek világát próbálják befolyásolni, hanem egyfajta uralmat is igyekeznek kialakítani, ami hosszú távon súlyosan visszaüthet a politikai reputációjukra.
A Fidesz az utolsó másfél évtizedben jelentős lépéseket tett annak érdekében, hogy a kultúrával és a művészettel kapcsolatos diskurzusokat a saját narratívája mentén formálja. A fiatalok számára azonban a Vidnyánszky-féle, árvalányhajas nemzeti szemlélet nehezen elérhető, de egy figyelemfelkeltő videó révén könnyedén elérheti őket. Ugyanakkor érezhető a zűrzavar a Fidesz soraiban is.