Felfedeztük Magyarország legeldugottabb és legszegényebb faluját - nézd meg videón!
Figyelemre méltó diplomáciai malőr történt Orbán Viktor és Benjámin Netanjahu közös sajtótájékoztatóján.
Magyarországon a szegénység kérdése különös figyelmet érdemel, hiszen a legfrissebb adatok szerint egyes települések, mint például Csenyét, a legrosszabb helyzetűek közé tartoznak. A Legek sorozat legújabb epizódjában feltártuk, hogy ezen a vidéken a lakosság évi bruttó 250 000 forint jövedelemmel kénytelen gazdálkodni, ami a legkevesebb adóköteles bevételnek számít az országban. A helyi közösség mindennapjait a megélhetési nehézségek árnyékolják be, ami rávilágít a szegénység súlyos problémáira.
Suszter Anikó, a körzeti ápoló, határozottan fogalmaz: „Itt nem beszélhetünk életszínvonalról. Az életünk csupán arról szól, hogy túlélünk, hogy megfelelően étkezünk, és hogy van-e elegendő gyógyszer a kezünkben. Az is kérdéses, hogy a gyerekek tiszta ruhában tudnak-e eljutni az óvodába.” A legközelebbi orvosi ellátás Miskolcon érhető el, a helyi egészségügyi helyzet pedig válságos. Az embereknek gyakran nincs pénzük sem gyógyszerekre, sem pedig téli tüzelőre.
Kiss István polgármester vezetett minket körbe, mivel zsákfaluról van szó, nem kellett sokat sétálnunk. Látható volt, hogy őt nagy tisztelet övezi a lakosság körében. Elmondta nekünk, hogy a csenyéteiek két generációval le vannak maradva, óvoda van, iskola viszont csak negyedik osztályig, még a busz is alig jár.
A lakosok nagyban rá vannak utalva a polgármesterre, ő próbál munkalehetőséget teremteni számukra, jelenleg ötven közmunkás és egy közfoglalkoztatott van, a többiek vagy munkanélküliek vagy Miskolcra, Győrbe, esetleg Budapestre járnak dolgozni. Bár máshol tüntetnek az akkumulátorgyárak ellen, ők örülnének egynek. István elmondta azt is, hogy nyilván csak azon lehet segíteni, aki engedi, nem mindenki akar dolgozni és javítani az életszínvonalán.
Bár az életkörülmények sokszor nehezek, a népesség folyamatosan gyarapszik. Egy átlagos család akár 8-10 főből is állhat, ami különösen kihívást jelent, hiszen a közmunkabér mindössze 145 500 forint, amit be kell osztaniuk egy teljes hónapra. A jövőbeni terveik között szerepel, hogy önellátóvá váljanak, például gyümölcstermesztés vagy állattenyésztés révén. Ehhez azonban nemcsak tőkére, hanem egy erős munkamorálra is szükségük van, hogy megvalósíthassák álmaikat.
A házak állapota katasztrofális, omladozó falak és nyikorgó ajtók fogadják a látogatót, az ablakokon pedig hideg szél fújdogál. Egy hölgy kedvessége révén bejutottunk az otthonába, ahol első kézből tapasztalhattuk meg a szegénység keserű valóságát. Érdekes módon ő még viszonylag jobb körülmények között él, míg a többiek inkább elzárkóztak, szégyenkezve titkolták, mivel telnek mindennapjaik.
Kérdéseinkre válaszolt néhány helyi lakos, akik megosztották velünk tapasztalataikat a munkalehetőségekről. Az egyikük egy közmunkaprogram keretein belül dolgozik, míg a másik kettő Budapestre és Győrbe ingázik. Az utóbbi, hiába jár távol, mindössze havi kétszázezer forintot tud haza vinni, ami számukra hatalmas jelentőséggel bír. Számukra a valódi luxus nem a drága autók, ékszerek vagy egzotikus utazások formájában nyilvánul meg, hanem abban a lehetőségben, hogy munkát találjanak és kiszakadhassanak a szegénység körforgásából.