Eltitkolták, hogy az uniós program, amely a Rogán által támogatott feltalálókat is segíti, a háttérben működik.


Az Elios-ügyhöz fogható, közel 10 milliárdos tételről soha nem adott információt a kormány.

Az uniós nyomozók által feltárt törvénytelenségek következtében az Orbán-kormány az előző parlamenti ciklus során visszalépett a Tiborcz Istvánhoz kötődő Elios Zrt. projektekhez kapcsolódó 13 milliárd forintos uniós támogatás igénybevételétől. A kormány eltávolította ezeket a projekteket az Európai Bizottságnak benyújtandó pénzügyi dokumentációból, így a költségeket végül a magyar államnak kellett fedeznie. A kormány általában nem szokta nyilvánosságra hozni a szabálytalanságok következtében elveszett milliárdokat, de a rendelkezésre álló, részben kiszivárgott információk alapján egyértelmű, hogy a ténylegesen elszalasztott összeg ennél jóval magasabb lehetett.

Az biztos, hogy kivették a Európai Bizottságnak beküldött végleges számlacsomagból a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) innovációs, kutatás-fejlesztési keretének azt a részét is, amelyből Rogán Antal feltalálótársai jelentős összegekhez jutottak.

A Profitrade 90 Kft. 2012 és 2015 között több mint 900 millió forint értékű vissza nem térítendő támogatást szerzett, azonban ez a forrás nem az uniós pénzekből, hanem a magyar államháztartásból került fedezésre, más támogatási projektek költségeivel együtt. Eddig azonban a hazai adófizetők számára nem nyújtottak tájékoztatást erről a valószínűleg 10 milliárd forint körüli extrakiadásról.

Az Európai Bizottság Kommunikációs Főigazgatósága a 24.hu érdeklődésére mostanában azt nyilatkozta:

A 2007 és 2013 közötti időszak GOP-os programjai 2018-ban véget értek, és a bizottság alaposan áttekintette a végső elszámolást, figyelembe véve minden ismert szabálytalanságot. Ez a folyamat különösen érintette a GOP-1.1.1-11-2012 felhíváshoz kapcsolódó pénzügyi tételeket is.

A kommunikációs főigazgatóság kiemelte, hogy a bizottság határozottan elutasítja a korrupciót és a csalás minden megnyilvánulását, zéró tolerancia elvét alkalmazva ezen a téren.

A GOP-1.1.1-11-2012 esetében Brüsszel megalapozottan érvelhetett a csalás gyanúja mellett, hiszen az OLAF, az Európai Csalás Elleni Hivatal helyszíni vizsgálatok, házkutatások sora után zárta le a projekteket érintő nyomozását, és állapította meg, hogy összesen majdnem 10 milliárd forintot súlyos visszaélések nyomán fizettek ki a magyar cégeknek.

Related posts