Számomra nem számít, hogy a Fideszhez tartoznak vagy sem. Az a benyomásom, hogy azok, akik irányítják ezt az országot, mintha hiányoznának az érzelmek és az empátia.

Az orvosok valóban bátor emberek, hiszen néha olyan helyzetekbe kerülnek, ahol a legnagyobb határozottsággal kell beavatkozniuk, még akkor is, ha ez embertársaik húsába való vágást jelent. Ám amikor a szakmai érdekeik érvényesítése kerül terítékre, sokszor egyáltalán nem mutatkoznak olyan magabiztosnak. Mi történik ilyenkor a bátorságukkal? E kérdéskör köré épült a Népszava egészségpolitikai podcastjának, a Szike legújabb adásának beszélgetése, amelyben Hábetler András operaénekes, az ötvenkét éves „pályakezdő” szakorvos és Svéd Tamás, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára osztotta meg gondolatait.
- Egy olyan országban, ahol a szolidaritás gyenge, a hatalmi nyomás erős, és az állam struktúrája diktatórikus, ráadásul a szakmai közösség sem tudja képviselni magát, mert a kamarai képviseletet egyetlen döntéssel megszüntették, ott az egyéni kiállás is sokkal bonyolultabb feladat - fogalmazott Hábetler András.
Mint emlékezetes: Hábetler András az az orvos, aki a Magyar Orvosi Kamara (MOK) március nyolcadikai Kossuth téri demonstrációján vallott arról, hogy húsz évnyi kihagyás után azért tért vissza az orvosláshoz, mert a Covid-járvány kitörésekor saját betegsége ébresztette rá, ha nincs kapcsolatrendszere, nem valószínű, hogy túléli.
Svéd Tamás, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára hangsúlyozta, hogy az orvosi kamara nem maradhat csendben, ha a helyzet elviselhetetlenné válik, legyen szó akár a személyzet, az eszközök hiányáról, vagy a betegek kényelmetlen körülményeiről, mint például, amikor 40 fokos hőségben fekszenek egy kórteremben. „Tisztában vagyunk azzal, hogy lépni kell, de szükség van alternatívákra is, amelyeket választhatunk” – fogalmazott. Amikor arra a kérdésre válaszolt, hogy miért csak fiatal orvosok hangja hallatszik a médiában, mint például július elején a szegedi frissen diplomázott orvosé, elmondta: „Kincse Csongor szavait nagyra értékeljük, de nem ő az első, aki felhívta a figyelmet a problémákra.” Svéd Tamás emlékeztetett, hogy március elején a Magyar Orvosi Kamara által szervezett demonstráción körülbelül tízezer ember követelte a változást. Hozzátette: az egészségügyi reform rendkívül bonyolult feladat, amelyet úgy kell megközelíteni, hogy az építő jellegű legyen, ne csupán rombolásra fókuszáljon.
Kincse Csongor: Az Orbán-kormány a kommunikációs stratégiákat alkalmazva igyekszik leplezni az egészségügyi rendszer hiányosságait.
Hábetler András így fogalmazott: - Mi, utalva az orvosi szakmára, olyanok vagyunk, mint az országunk. A kiállásunk, a megúszásaink, a kompromisszumkészségünk, a gyávaságunk vagy akár a hősiességünk mind tükrözik, hogy milyenek vagyunk. Szerinte most valami fontos történik, ami miatt a szegedi fiú éppen most lépett elő. Hábetler András arról is beszélt, hogy sokan a távozással fejezik ki tiltakozásukat. Megjegyezte: - Engem nem foglalkoztat, hogy Fidesz vagy más politikai irányzat, de azt érzem, hogy akik ezt az országot irányítják, mintha nem lenne szívük. (...) Az állampolgárként nem érzem magam szeretve, nem érzem, hogy azon dolgoznának, hogyan mutathatnám meg a képességeimet, akár operaénekes, akár orvos létemre. Úgy érzem, mintha levegőhöz sem jutnánk, tátogunk, mint a partra vetett halak.