"Ez Putyin taktikája" - a feszültség a hatalom és az Akadémia között olyan éles, mint még soha.

A legnagyobb presztízsű intézmény, az MTA 200. születésnapját május 5-én ünnepelik, azonban e jeles eseményt súlyos politikai nyomás, jogi eljárások, méltatlan támadások és belső konfliktusok árnyékolják be. A helyzet komoly kihívások elé állítja a testületet, ami rányomja bélyegét a jubileumi ünnepségre.
Felháborító és méltatlan, hogy a 200. évfordulót úgy ünnepeljük, hogy az Akadémia éppen most veszíti el vagyonát, míg a hatalom Schmidt Mária hangján azzal fenyeget, hogy a költségvetésünket is megvonják. Ez a Putyin módszere, aki néhány évvel ezelőtt szinte teljesen felszámolta az orosz akadémiát" - foglalta össze sokak érzéseit Gyáni Gábor történész és akadémikus. "Minden diktatúra szembefordul a tudománnyal, az értelmiséggel és a szellemi szabadsággal. A célja, hogy a kritikus humán- és társadalomtudományi értelmiséget kiiktassa, csak a hatalomhoz hű klienseket hagyva, mint például a Schmidt Máriákat, akik mindig azt mondják, amit a hatalom hallani akar" - tette hozzá arra a kérdésre, hogy miért folytatja a kormány az Akadémia ellen irányuló politikáját, amely 2019-ben kezdődött, gyakorlatilag megszüntetve az MTA szerepét a tudományos kutatásban.
Az Akadémia 2002 óta folyamatosan a természettudományos elnökök vezetése alatt működik, amely a szervezet teljes irányítását is meghatározza. Ez a helyzet a bölcsészeket és társadalomtudósokat hátrányos helyzetbe hozza, és sokan izgatottan várják a következő évi tisztújítást – mutatott rá a történész. Kenesei István, nyelvész és akadémikus, a Népszava hasábjain fogalmazta meg kérdését: milyen alapon kérheti számon Schmidt Mária az akadémikusok tiszteletdíját, amikor ő, mint Széchenyi-díjas, havonta jóval magasabb jövedelemhez jut? Továbbá megjegyezte, hogy a Széchenyi-díjasok kiválasztása nem olyan szigorú tudományos alapokon nyugszik, mint az akadémikusok esetében.