"Valóban Hitlerre emlékeztetne? Ez nehezen hihető, kérem!" - Elon
A világ leggazdagabb embere az amerikai politikát követően most a német politikát is "megreformálná". Ezzel kapcsolatban a lap véleményrovatának szerkesztője lemondott, kifejezve ezzel elégedetlenségét és tiltakozását.
Elon Musk szombaton egy véleménycikket tett közzé a Welt am Sonntag német lap online felületén, amelyben az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű politikai pártot támogatta. Az írás megjelenése után a lap véleményrovatának szerkesztője tiltakozásképp lemondott, jelezve ezzel nemtetszését – tudósít az MTI.
Egy német nyelvű véleménycikkben Elon Musk alaposan kifejti a múlt héten az X platformon megosztott álláspontját, amely szerint "csupán az AfD képes megmenteni Németországot". Szombati írásában hangsúlyozza, hogy az AfD a "legutolsó reménysugár" az ország számára, és úgy véli, ez a párt képviseli a helyes nézőpontot a gazdaság, az energetika és a bevándorlás terén. Musk szavai szerint az AfD a politikai realizmus megtestesítője.
Nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy az AfD-t szélsőjobboldalinak bélyegezzük, de az érvek mögött érdemes alaposan megvizsgálni a párt politikai álláspontját és tevékenységét. Alice Weidel, a párt vezetője, valóban egy Srí Lanka-i származású nővel él együtt, ami felveti a kérdést, hogy mennyire érvényes a párt ideológiai besorolása. Az összehasonlítás Hitlerrel nemcsak felületes, hanem figyelmen kívül hagyja a politikai kontextust és a párt valódi céljait. Az ilyen leegyszerűsítések csak rontanak a párbeszéd minőségén, és eltakarják a valós problémákat, amelyeket érdemes lenne megvitatni.
- fogalmazta meg a technológiai milliárdos, aki Donald Trump egyik legmeghatározóbb tanácsadójaként készül visszatérni a Fehér Házba.
Röviddel azután, hogy a cikk nyilvánosságra került, Eva Marie Kogel, a Welt am Sonntag véleményrovatának főszerkesztője bejelentette, hogy távozik a lap kötelékéből. Az X platformon közzétett posztjában megosztotta Elon Musk véleménycikkéhez vezető linket is. A Welt am Sonntag a népszerű Die Welt napilap vasárnapi kiadása, amely jelentős hatással bír a német médiában. A Reuters hírügynökség megkeresésére Jan Philipp Burgard, az újság kijelölt főszerkesztője, valamint Ulf Poschardt, a január 1-jén hivatalba lépő kiadó, nyilatkozatot adtak.
a demokrácia és az újságírás a véleménynyilvánítás szabadságából táplálkozik, és ebbe beletartozik az egymással szemben álló álláspontok ütköztetése is.
A Musk cikkével kapcsolatos diskurzusok "kifejezetten tanulságosak" voltak, ahogy azt a résztvevők megfogalmazták. A véleménycikket követően a Welt am Sonntag közzétette a kijelölt főszerkesztő, Burgard válaszát is, amelyben kifejtette:
Musk diagnózisa az ország helyzetéről helytálló, ám a megoldási javaslata, amely szerint csupán az AfD képes megmenteni Németországot, súlyos tévedés.
A párt ambíciói között szerepel, hogy Németországot kivezessék az Európai Unióból, miközben szorosabb kapcsolatokat építenének Oroszországgal, és Kínával is a kompromisszumok keresésére törekednének. Musk és Burgard írásai egymás mellett fognak megjelenni a lap nyomtatott kiadásában. A német szövetségi alkotmányvédelmi hivatal (BfV) 2021-ben a szélsőjobboldali irányzatokkal kapcsolatos gyanúk miatt figyelni kezdte az AfD tevékenységét, mivel azok ellentétesek az alaptörvénnyel. Február végén előrehozott választásokra kerül sor Németországban, miután Olaf Scholz kancellár kormánykoalíciója megbukott. Jelenleg az AfD a választók körében a második legnépszerűbb politikai erőnek számít, de több párt már jelezte, hogy nem kíván koalícióra lépni vele szövetségi szinten.