A kormány tiszteletét fejezte ki az Európai Bíróság menekültügyi döntése iránt.
Egy szerdán közzétett határozat szerint a kormány nyilvánosan támogatta az Európai Bíróság nyáron hozott menekültügyi döntésében megfogalmazott további lépések szükségességét. Ennek értelmében Tuzson Bence igazságügyi miniszter és Varga Mihály is konkrét feladatokat kapott. A Magyarország migrációs politikáját érintő uniós kritikák fényében a kormány most több száz millió forintot különít el annak érdekében, hogy megakadályozza a napi egymillió eurós pénzbírság folyamatos növekedését.
A szerdai Magyar Közlönyben új kormányhatározat látott napvilágot, amely a kiemelt feladatok megvalósításához szükséges források biztosításáról rendelkezik. A magyar kormány elvárja Tuzson Bence igazságügyi minisztertől, hogy jogi lépéseket tegyen, míg Varga Mihály pénzügyminisztertől jelentős többletforrások előteremtését kéri a Európai Bíróság menekültügyi döntése következtében.
Ahogyan az Index tudósításában is olvasható, az Európai Bíróság nyáron megállapította, hogy Orbán Viktor kormánya súlyos jogsértést követett el azzal, hogy 2020 óta, az Európai Bizottság jogi lépései ellenére, nem módosította az uniós joggal ellentétes menekültügyi szabályozását. Bár a bíróság elismerte, hogy a röszkei és a tompai tranzitzónákat bezárták, ám a döntésük szerint további intézkedések is elengedhetetlenek lettek volna a helyzet rendezéséhez.
Ennek értelmében Magyarországot 200 millió eurós, azaz 80 milliárd forintos bírság megfizetésére kötelezték, emellett napi 1 millió eurós késedelmi kamatot is köteles teljesíteni. A kötelezettségszegés folytatódása miatt további kényszerítő bírságok, eljárási költségek és késedelmi kamatok is felszámításra kerülnek.
A magyar kormány sürgette az igazságügyi minisztert, hogy haladéktalanul "intézkedjen a szükséges jogi lépések megtételéről". Emellett a pénzügyminisztert is felkérte, hogy a jogi tárca közreműködésével biztosítsa a feladatok előkészítéséhez és végrehajtásához elengedhetetlen erőforrásokat a felmerülő igények ütemében.
Ahogy már említettük, Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyi és migrációs kérdésekért felelős biztosa kijelentette, hogy Bóka János, az európai uniós ügyekért felelős miniszter, valamint Tuzson Bence igazságügyi miniszter is biztosította őt arról, hogy elkötelezettek a migrációs paktum végrehajtása mellett. Ennek célja, hogy a törvény módosításával Magyarország eleget tegyen az Európai Bíróság által a magyar menekültügyi rendszerrel kapcsolatosan hozott elmarasztaló döntésének. E lépések révén igyekeznek megakadályozni a júniusban kiszabott napi egymillió eurós pénzbírság további növekedését is.
Májusban az Európai Unió Tanácsa véglegesen zöld utat adott az uniós migrációs és menekültügyi paktum reformjának új rendeletéhez, amely magában foglalja az összes jogalkotási fejezetet. E rendelet célja többek között a menedékjog iránti kérelmek gyorsabb elbírálása, a jogosulatlan tartózkodásra vonatkozó hatékonyabb visszaküldési intézkedések, valamint a migránsok tagállamok közötti szolidaritás alapján történő elosztása.
A jövőben az uniós belépési követelményeknek meg nem felelő személyek érkezésüket megelőzően szigorú ellenőrzésnek lesznek alávetve. Ez a folyamat magában foglalja az azonosító adatok ellenőrzését, a biometrikus információk gyűjtését, valamint az egészségügyi és biztonsági vizsgálatokat, amelyek akár hét napig is eltarthatnak.
A menekültügyi eljárások hatékonyabb lebonyolítása érdekében egy új, közös eljárásrendszert vezetnek be, amely az egész közösségre kiterjed a nemzetközi védelem megadásával és visszavonásával kapcsolatban. Az új tájékoztatás szerint a menedékjog iránti kérelmek uniós határokon belüli feldolgozása a jövőben gyorsabb ütemben fog zajlani, ráadásul a megalapozatlan vagy elfogadhatatlan kérelmek elbírálására is rövidebb határidők állnak majd rendelkezésre.