Fico és Putyin Moszkvában folytattak megbeszéléseket, ahol a háború mielőbbi békés lezárásának lehetőségeit is érintették.
Fico már a harmadik nyugati politikus, aki Putyinhoz látogatott azóta, hogy Oroszország megkezdte Ukrajna elleni invázióját.
Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke, vasárnap Moszkvába utazott, hogy megbeszélést folytasson Vlagyimir Putyin orosz elnökkel - számolt be róla a BBC. Érdekesség, hogy a két politikai vezető legutóbb 2016-ban találkozott egymással személyesen.
A találkozót követően Fico kijelentette, hogy Putyinnal eszmét cseréltek a Szlovákiába irányuló orosz gázszállításokról, amelyek kulcsfontosságúak az ország energiaellátásában. A megbeszélésre azért volt szükség, mert a Gazprom és Szlovákia közötti szerződés az év végén lejár, és ez a megállapodás Ukrajnán keresztül biztosítja a földgáz szállítását Szlovákiába.
A szlovák miniszterelnök vasárnap éjjel a Facebook-oldalán megosztotta, hogy pénteken tájékoztatta az EU vezető tisztviselőit a közelgő utazásáról és annak céljáról. Kiemelte, hogy a moszkvai találkozó válaszként született meg, miután Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kifejezte, hogy Ukrajna továbbra is ellenzi az orosz gázvezeték átvezetését a területén.
A Putyinnal való találkozóról úgy fogalmazott, hogy "hosszú beszélgetést" folytattak, amelynek során "véleményt cseréltek az ukrajnai katonai helyzetről", továbbá megvitatták "a háború mielőbbi békés befejezésének lehetőségeit", és kitértek az orosz-szlovák kapcsolatokra is.
Amióta Moszkva lerohanta Ukrajnát, Fico a harmadik nyugati vezető, aki Putyinnál járt. Karl Nehammer osztrák kancellár alig néhány héttel a háború kitörése után találkozott az orosz elnökkel, Orbán Viktor pedig júliusban látogatta meg Moszkvában. Ezeket az utazásokat az EU és Kijev is elítélte.
Fico és Putyin találkozója éppen abban az időszakban zajlott, amikor Olaszország, Svédország, Görögország és Finnország vezetői egy biztonsági csúcstalálkozóra gyűltek össze. Ezt követően Petteri Orpo finn miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Oroszország folyamatos és komoly fenyegetést jelent az Európai Unió számára. Kiemelte, hogy elengedhetetlen a védelmi költségek növelése, valamint Ukrajna támogatásának megerősítése.
A látogatás nem okoz meglepetést, tekintettel arra, hogy a szlovák miniszterelnök tavaly leállította országa katonai segítségnyújtását Ukrajna számára, folyamatosan kritizálja az Oroszország ellen hozott szankciókat, továbbá elkötelezte magát amellett, hogy megakadályozza Ukrajna NATO-hoz való csatlakozását.