A júniusi infláció igazán megdöbbentőre sikeredett, és az élelmiszerárak is jelentős emelkedést mutattak.


A májusi 4,4%-os inflációs rátát követően júniusra 4,6%-ra gyorsult a folyamat. A legjelentősebb áremelkedés a háztartási energia terén tapasztalható, különösen a vezetékes gáz esetében. Az élelmiszerárak szintén emelkedtek, körülbelül 5%-kal magasabbak, mint egy évvel ezelőtt. A szolgáltatások árai is folyamatosan növekednek, de úgy tűnik, hogy ez a tendencia lassulásnak indult.

Június hónapban a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal emelkedtek az előző év ugyanezen időszakához képest. A májusi adatokhoz viszonyítva pedig egy enyhe, 0,1 százalékos növekedést mutattak.

A 4,6 százalékos inflációs adat nem igazán kedvező, főleg ha figyelembe vesszük, hogy májusban még 4,4 százaléknál tartottunk. Ez azonban nem okoz meglepetést, hiszen a jegybank legfrissebb előrejelzése szerint az év hátralévő részében az infláció enyhe növekedése várható. A pénzromlás üteme várhatóan csak 2026 elején csökkenhet 4 százalék alá, ami a jegybank által megengedett toleranciasáv felső határát jelenti. A 3 százalékos cél, amely a jegybank ideális szintje, 2027-re érhető el.

Ami a részleteket illeti, a háztartási energia látványosan nagyot drágult az egy évvel korábbihoz képest: az áremelkedés 8,6 százalékos volt. Ezen belül a vezetékes gáz 18,4, a palackos gáz 5,8 százalékkal drágult. A vezetékes gáz természetesen nem drágulhatott, hiszen hatósági áras, de mégis drágulhatott, mivel két díjsáv van, és a sávhatár fogyasztáshoz kötött. Vagyis ha magasabb a fogyasztás, akkor több fogyasztás jut a magasabb díjsávba, és a KSH áremelkedést regisztrál.

Az élelmiszerek ára összességében 6,2%-kal emelkedett, ha nem számítjuk a vendéglátóipari szolgáltatásokat, akkor ez a növekedés 4,9%-ra csökken. A tojás ára a legnagyobb mértékben, 26,0%-kal nőtt, míg a liszt 24,4%-kal drágult. Az étolaj esetében a növekedés 22,2%-ot, a kávénál pedig 20,3%-ot mutat. A csokoládé és kakaó ára 19,6%-kal emelkedett, a gyümölcs- és zöldséglé pedig 14,1%-os drágulást mutat. A büféáruk ára 10,4%-kal, míg a péksüteményeké 8,1%-kal nőtt. A tej 7,3%-kal drágult, az alkoholmentes üdítőitalok ára pedig 7,1%-kal emelkedett. Érdekes módon a margarin ára 31,2%-kal ugrott meg, míg a tejtermékek 7,2%-os, a párizsi és kolbász 6,9%-os, valamint a sertéshús 2,0%-os árcsökkenést mutatott.

A szeszes italok és dohányáruk ára 6,3%-os növekedést mutatott, míg a dohánytermékek esetében ez az emelkedés 7,0%-ra rúgott.

A szolgáltatások 5,4 százalékkal drágultak, ezen belül a postai szolgáltatások 11,3, a testápolási szolgáltatások 10,1, a lakásjavítás és -karbantartás 9,8, a járműjavítás és -karbantartás 9,6, a lakbér 9,4, az üdülési szolgáltatások 7,8 százalékkal. Az elmúlt hónapokat, sőt éveket tekintetbe véve a szolgáltatások körében ez az ütem visszafogottnak tekinthető.

A tartós fogyasztási cikkek ára átlagosan 2,6 százalékkal nőtt. Ezen belül az ékszerek drasztikus, 23,8 százalékos áremelkedést mutattak, míg a szobabútorok ára 4,6 százalékkal emelkedett. Az új személygépkocsik 3,7 százalékkal drágultak, míg a használt autók ára 1,0 százalékkal nőtt. Érdekesség, hogy a járműüzemanyagok ára 1,0 százalékkal csökkent, míg a gyógyszerek és gyógyászati termékek ára 5,5 százalékkal emelkedett.

A havi árképzési trendek hasonló tendenciát mutatnak, mint az éves szintű mutatók. Májushoz viszonyítva az élelmiszerek ára 0,1 százalékkal emelkedett, míg ha a vendéglátási szolgáltatásokat figyelmen kívül hagyjuk, akkor 0,2 százalékos csökkenést tapasztalhatunk. Az étolaj ára 2,4 százalékkal nőtt, míg a tojás 1,8 százalékkal drágult. A margarin és az alkoholmentes üdítőitalok 1,2-1,2 százalékos áremelkedésen mentek keresztül, míg a csokoládé és kakaó ára 1,0 százalékkal emelkedett. A párizsi és kolbász, valamint a kenyér ára 0,7-0,7 százalékkal csökkent, míg a sajt 0,6 százalékkal lett olcsóbb. A termékcsoportokon belül a péksütemények 1,4, a baromfihús 1,1, a szalámi, szárazkolbász és sonka 0,9, a száraztészta 0,7, míg a büféáruk 0,6 százalékkal drágultak.

A háztartási energia költségei kiemelkedő mértékben emelkedtek, összességében 0,7 százalékos drágulással. Ezen belül a vezetékes gáz ára 1,4 százalékkal nőtt, míg a palackos gáz esetében 0,5 százalékos csökkenés tapasztalható.

A szolgáltatások költségei átlagosan 0,6%-kal emelkedtek. Ezen belül az üdülési szolgáltatások 3,7%-os drágulást mutattak, míg a sport- és múzeumbelépők 2,3%-kal lettek költségesebbek. A helyi tömegközlekedés díjai 1,1%-kal nőttek. A járműüzemanyagok ára 0,5%-kal, míg a gyógyszerek és gyógyászati termékek ára 0,2%-kal emelkedett.

Related posts