A GKI előrejelzése szerint az Otthon Start program következtében az ingatlanpiac árai akár 15-20%-kal is megemelkedhetnek egy éven belül.

A kormány Otthon Start lakáshitel-programja éppen azokat a spekulatív motívumokat élénkíti újra, amik a kínálati korlátok mellett hozzájárulnak a lakásárak növekedéséhez - írta friss elemzésében a GKI Gazdaságkutató Zrt.
Orbán Viktor még július 2-án jelentette be, hogy kedvezményes hitellel szeretnék támogatni az első lakás megszerzését, ezzel a lehetőséggel pedig "bárki bárhol" élhet majd. A kormány nevében a Miniszterelnökség hétfőn társadalmi egyeztetésre bocsátotta az Otthon Start rendelettervezetét. Szerintük az Otthon Starttal az a probléma, hogy épp program célközönségét, vagyis az első lakásra váró, kevés önerővel és törlesztési képességgel rendelkező fiatalokat hozza még nehezebb helyzetbe, a jelentős volumenű, kedvezményes kamatozású források megjelenése a keresleti oldalon további áremelkedést generál.
A GKI alapos elemzést végzett a budapesti lakáspiac alakulásáról 2016 és 2025 között, és megállapították, hogy az utóbbi évtized során a magyar ingatlanpiac a legdinamikusabb növekedést mutatta az Európai Unió országai közül. A lakásárak 237,5%-os emelkedése figyelemre méltó, míg az uniós átlag csupán 58%-os növekedést mutat. Ez a drámai árnövekedés különösen az elmúlt két évben volt markáns. A kormány több intézkedést is bevezetett az ingatlanpiac élénkítésére, mint például a CSOK, a Falusi CSOK, a Babaváró hitel és más programok, amelyek jelentősen hozzájárultak a lakásárak emelkedéséhez.
Az elemzés szerint a 2024-ig terjedő időszakot meghatározó tényezők egyértelműen a piac fokozatos lehűlésének irányába mutattak, ami önállóan is az ingatlanárak stagnálásához vezethetett volna. Az építőipari termelői árindex nem mutatott emelkedést, míg az állampapír-hozamok a befektetők számára még mindig vonzó, 6,5-7 százalékos szinten maradtak. Eközben a bérek növekedése is lelassult, ami tovább súlyosbította a helyzetet. Ezek a tényezők, valamint a rendkívül magas négyzetméterárak következtében a lakáspiaci tranzakciók száma 2024 végére drámai módon, 23%-kal csökkent. Ez a tendencia jelentősen visszafogta a jövőbeni áremelkedéssel kapcsolatos várakozásokat is. Hiszen ha a befektetők tartós áremelkedésre számítanak, a spekulatív tőke beáramlása önmagában is árfelhajtó hatással bírhat, ami részben önbeteljesítő módon még inkább megerősíti ezeket a várakozásokat.
Ebben a környezetben érkezett el az Otthon Start program, amely komoly hatással lehet az ingatlanpiac alakulására. A GKI ajánlása szerint egy átfogó, alacsony fenntartási költségekkel rendelkező bérlakásépítési program valóban segíthetne a hátrányosabb helyzetű családok lakhatási nehézségeinek enyhítésében.