Az élelmiszerek árkorlátozása jelentős hatással volt az infláció alakulására. Amikor a kormányok vagy hatóságok megpróbálnak korlátokat szabni az élelmiszeráraknak, az gyakran a piaci egyensúly felborulásához vezet. Az alacsonyabb árak rövid távon kedvezh
Curtis teljesen kiborult VV Fanni gyilkosa miatt: szerinte jogtalanul kapott kevesebb év börtönt, mint a testvére
Közzétette a Központi Statisztikai Hivatal, hogy mekkora volt áprilisban az infláció. Ez volt az a hónap, amikor már végig élt a 30 élelmiszerre még márciusban bevezetett árrésstop. Ez alapján a kereskedelmi láncok ezeknél a termékeknél nem alkalmazhatnak 10 százaléknál nagyobb árrést. Azaz ekkora lehet a különbség a beszerzési és az eladási áraik között.
A kereskedők költségeik fedezésére az árrésből merítenek, ami magában foglalja a bérek, a szállítás és a rezsi kifizetését is. Az árréstop hatása márciusra egyértelműen érezhető volt, hiszen az azt megelőző hónapban még 5 százalékos drágulás mutatkozott.
2025. áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 4,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Márciushoz viszonyítva átlagosan 0,2 nőttek az árak. Ez azt jelenti, hogy az éves infláció 0,5 százalékkal kisebb lett, mint márciusban, amikor 4,7 százalékot mért a KSH.
Áprilisi statisztikák szerint az élelmiszerek átlagos ára 1,3%-kal csökkent az előző hónaphoz viszonyítva. A legnagyobb áresés a margarint érintette, amelynek ára 23,6%-kal mérséklődött. Ezen kívül a tejtermékek 13,4%-os, míg a liszt ára 12,5%-kal esett vissza. A vaj és vajkrém 8,7%-kal lett olcsóbb, a tej ára 8,6%-kal csökkent. Az étolaj ára 6,1%-kal, a párizsi és kolbász 5,9%-kal, a sajt 5,4%-kal, a baromfihús 5%-kal, a cukor 4,3%-kal, a sertéshús pedig 4,1%-kal lett olcsóbb.
Az éves inflációs adatok szerint az élelmiszerek átlagosan 5,4%-kal drágultak. Ezen belül kiugróan emelkedtek az árak: a tojás esetében a drágulás 26,9%-ot, míg a liszt 23,7%-ot mutat. Az étolaj ára 23,4%-kal nőtt, a csokoládé és kakaó 20%-kal drágább, a kávé pedig 19,8%-os áremelkedést regisztrált. A gyümölcs- és zöldséglé 14,5%-kal, míg a büféáruk 9,8%-kal kerültek többe az elmúlt évhez képest. Az alkoholmentes üdítők 8,2%-kal drágultak, a tej ára 7,5%-kal, a kenyér pedig 6,8%-kal emelkedett. Érdekesség, hogy a margarin ára 29,2%-kal csökkent, míg a tejtermékek ára 7,5%-kal, a párizsi és kolbász esetében pedig 6,4%-kal mérséklődött.
A szolgáltatások 7,0%-kal drágultak, ezen belül a postai szolgáltatások 11,3, a lakbér 11,0, a járműjavítás és -karbantartás 10,5, a testápolási szolgáltatások 10,1, a lakásjavítás és -karbantartás 9,8, az üdülési szolgáltatások 8,4%-kal.
A szeszes italok és dohányáruk ára 6,3%-kal emelkedett, különösen a dohánytermékek esetében, ahol a növekedés 7,0%-ot mutatott. A háztartási energia költségei átlagosan 3,5%-kal nőttek, amelyen belül a palackos gáz ára 8,7%-kal, míg a vezetékes gáz esetében 7,2%-os emelkedés volt tapasztalható.
A tartós fogyasztási cikkek ára összességében 2,0%-kal nőtt. Ezen belül az ékszerek esetében egy jelentős, 22,0%-os drágulást tapasztalhattunk, míg az új személygépkocsik ára 6,1%-kal emelkedett. A szobabútorok ára is növekedett, mégpedig 3,7%-kal. Érdekes módon a használt személygépkocsik ára 1,9%-kal csökkent. A járműüzemanyagok költsége 7,1%-kal mérséklődött, míg a gyógyszerek és gyógyáruk ára 4,9%-kal emelkedett.